МР3 розчищає собі шлях
Аудіоплеєри завжди були дуже популярні, особливо у молоді. Так хочеться бути на власній музичній хвилі, а не слухати шуми міста, які напружують. Технології, використовувані в аудіоплеєрах, також із часом прогресують. Спочатку були касетні плеєри, потім — CD, потім міні-дискові, останні так і не стали популярними. Але з появою формату MP3 було дано новий поштовх розвитку аудіоплеєрів. Адже MP3-інформація може бути записана на різноманітних видах носіїв: компакт-дисках, умонтованій пам’яті і переносних флеш-картах (SmartMedia, CompactFlash).
MP3 — формат цифрового звукозапису, який нещодавно набув популярності передусім завдяки активному поширенню через Інтернет. І, попри стурбованість провідних світових звукозаписуючих компаній із приводу порушення авторських прав, його хвиля виявилася настільки потужною, що захлеснула весь ринок аудіовідеотехніки.
Зараз формат широко використовується в портативній аудіотехніці: CD-, MP3-плеєрах і цифрових диктофонах. І навіть DVD-ресивери випускаються з можливостями відтворення аудіозаписів у форматі MP3. А скільки вже розповсюдилося на ринку компакт-дисків (більше піратських) відомих виконавців, на яких зібрано «всі їхні альбоми» або «всі улюблені виконавці на одному диску».
Мінімум втрат при оптимумі економії
Формат MP3 — скорочення від MPEG Layer3 — один із потокових форматів збереження і передачі аудіосигналу в цифровій формі, розроблений фірмами Fraunhofer IIS і Thomson. Належить до сімейства стандартів стиснутого відео й аудіо MPEG (1,2,3,4). MPEG — абревіатура, що означає «Motion Pictures Experts Group» — це технологія компактного представлення цифрових відео- і аудіосигналів для побутового використання. Водночас MP3 використовується переважно для передачі аудіо в реальному часі по мережевих каналах і для кодування CD Audio.
Мінімізація втрати якості при стискуванні досягається з урахуванням особливостей людського слуху, у тому числі з допомогою ефекту маскування слабкого сигналу одного діапазону частот потужнішим сигналом сусіднього діапазону. Такий метод називається адаптивним кодуванням і дозволяє заощаджувати на найменш значущих із погляду сприйняття людиною деталях звучання.
Стан ринку MP3-апаратури
Ігор Коровий, менеджер компанії «Ельдорадо», розповів, що коли на початку 2002 року на прилавках магазинів можна було нарахувати лише декілька видів аудіотехніки, що підтримує формат MP3 (в основному моделі портативної техніки і DVD-програвачів), то зараз ситуація докорінно змінилася. Сьогодні практично кожен із виробників намагається включити у свою лінійку виготовлюваної продукції (чи то музичні центри, магнітоли, CD- чи DVD-плеєри) кілька моделей із MP3.
Хоча повне впровадження MP3-формату в музичні центри та магнітоли навряд чи очікується найближчим часом, оскільки наявність такої функції робить дорожчим апарат на 25—35%. Зате це не стосується DVD-програвачів і «однокоробочних» домашніх кінотеатрів. Сьогодні кожна друга з їх нових моделей, що з’являються на ринку, йде з MP3, і відчутної цінової різниці немає. Витративши гривень 800, покупець зараз може придбати «бюджетний» DVD-програвач, який, попри свою простоту, читає DVD, CD, CD-R/RW і, звісно ж, MP3.
Помітно підвищена увага до MP3 і компаній-виробників портативної техніки. Темпи впровадження тут найвищі, проте вони прямо пов’язані з ціною. Чіпи пам’яті і міні-диски згодом безумовно подешевшають, як і самі апарати, що використовують їх, проте зараз говорити про широку їхню доступність для основного покупця — української молоді — передчасно.
На думку Юрія Рязанова, представника компанії ІТКОМ, майже всі виробники аудіотехніки починають поступово впроваджувати читання MP3-файлів. Покупці останнім часом більше цікавляться МР3/CD-плеєрами, потім уже МР3-плеєрами на флеш-пам’яті. Що стосується цифрових диктофонів, то в них використовуються свої формати, які на додачу доповнюються функціями МР3-плеєра, хоча вже з’являються і моделі, що пишуть у МР3.
Юрій Васютинський, менеджер компанії Samsung Electronics, заявив, що поки інші виробники лише планують упроваджувати MP3, Samsung Electronics уже спростувала стереотип про MP3-аудіоапаратуру як дорогу. У продажу з’явилися музичні центри Samsung з умонтованим декодером MP3. Різниця у вартості музцентрів із декодером і без нього становить усього 80—100 грн. (до 10%). Зате ця невеличка доплата значно розширює можливості аудіосистеми. В асортиментному ряду Samsung на кінець 2002 року музцентри з MP3 становлять 20%.
Крім того, всі CD-плеєри Samsung мають умонтований декодер MP3. І це не заважає їм конкурувати в ціні не лише з MP3/CD-плеєрами інших виробників, а й з традиційними CD-плеєрами. Відтворюють MP3-формат також домашні кінотеатри, DVD-апаратура і цифрові диктофони Samsung.
Рожеві перспективи
Формат MP3 на сьогодні має дві величезні переваги перед іншими потоковими форматами:
— він гарантує стійке збереження якості звучання;
— для нього написано безліч зручного програмного забезпечення, а в його розробку й удосконалення зроблено великі фінансові вкладення, передусім великими виробниками, а також цифровими радіостанціями.
Тому на найближчу перспективу формат MP3 став основним стандартом потокового цифрового аудіозапису і першим масово визнаним аудіоформатом після CD-Audio. Приміром, компанія Samsung Electronics — лідер з упровадження формату — 2003 року планує розширити асортимент цифрової апаратури, що підтримує MP3, а також зробити всі аудіопристрої мультиформатними. І, між іншим, очікує, що частка її музичних центрів із MP3-декодером у продажах нового року досягне 25—30%.