Сьогодні обсяги виробництва пласких телевізорів уже дозволяють пропонувати ціну, практично рівну вартості виробництва традиційних телевізорів. Основними виробниками телевізорів із традиційним екраном залишаються корейські, китайські, турецькі й інші компанії, що орієнтуються на низьку вартість. Проте пропорція традиційних телевізорів постійно зменшуватиметься і незабаром буде зведена до нуля.
Опуклі екрани залишають сцену
Зрозуміло, головну роль у телевізорі відіграє кінескоп. За його розмірами насамперед і класифікуються телевізори. Зазвичай розмір діагоналі дається в дюймах. Найбільш «народними» є телевізори 20'’ (51 см) і 21'’ (54 см). До речі, цей розмір визначається по зовнішніх краях скляного корпуса кінескопа, а не по краях видимої картинки. Виробництво кінескопів — дуже складний технологічний процес, пов’язаний із вакуумною технологією. Тому його можуть собі дозволити лише дуже потужні фірми, що мають передові розробки і досвід конкурентної боротьби на світовому ринку.
Останнім часом спостерігається тенденція до зникнення телевізорів зі звичайними опуклими кінескопами і повним заміщенням їх на ринку телевізорами з пласким кінескопом. Це пов’язано з тим, що плаский екран дає мінімальні відблиски і забезпечує відсутність спотворень при широкому куті перегляду. Створення плаского екрана відбувається не за рахунок вирівнювання фронтальної частини екрана додаванням більшої кількості скла, як було раніше, а за рахунок особливого розміщення матриць у кінескопі. Технологія виробництва таких кінескопів уже на повну силу впроваджена усіма виробниками, і телевізори з пласкими екранами стали доступні за ціною. Виробники зробили свій вибір остаточно і впроваджують усі нововведення і схемотехнічні рішення, що підвищують якість зображення і звуку, а також можливості сполучення з новою відеотехнікою, у тому числі цифровою, винятково в пласких телевізорах.
Максим Іваненко, представник компанії Sony Overseas SA в Україні, розповів про те, що компанія першою розпочала продаж пласких телевізорів Wega FD Trinitron в Україні 1997 року. 2001 року виробництво всього модельного ряду було повністю переорієнтоване на телевізори з пласким екраном, і в даний момент Sony поки що є єдиною компанією, котра виробляє винятково телевізори з пласким екраном. При цьому частка ринку телевізорів Sony у Європі складає 15,5%.
Немає межі досконалості
Виробники піклуються про насичення телевізорів різноманітними додатковими функціями, щоб успішно конкурувати на ринку, і роблять це зараз винятково з пласкими телевізорами. Гранди світового телевізоробудування: японські компанії Toshiba, Sony, Panasonic і JVC, корейські Samsung і LG, європейські Philips і Thomson намагаються утримувати передні рубежі технологій індустрії аудіовідеорозваг. Так, Toshiba піклується про високу якість зображення і потужний звук, Sony має оригінальну технологію виробництва кінескопів, JVC і LG додають функцію автоматичного настроювання контрасту і яскравості залежно від освітленості в приміщенні, телевізори Samsung вирізняються високою функціональністю в управлінні звуком і зображенням.
Як правило, телевізійні кінескопи зачорнюються для більш адекватної передачі чорного кольору (який з’являється через відсутність сигналів основних кольорів), підвищення контрастності картинки і зниження відблисків. Для українського ринку важливою є наявність декодера PAL/SECAM (він, як правило, є в усіх моделях плюс стандарт NTSC). Інші функціональні можливості: автонастроювання на програми і точне підстроювання, сортування програм, можливість ручного регулювання балансу кольорів, телетекст, меню (бажано рідною мовою), управління з пульта, блокування від дітей тощо. Можуть бути різноманітні аудіо-, відеовходи і виходи: типу «тюльпан» або типу SCART. Останнього не слід боятися, хоча творці, напевно, бачили в чомусь аналогію з англійським «scare» — лякати. Це просто з’єднання, у якому передбачена можливість підключення відразу усіх входів і виходів, вставив — і порядок. Для великих телевізорів характерні ще PIP (Picture-in-Picture) — на зображенні одного каналу накладаються зменшені зображення інших каналів, 100 Гц — технологія, формат 16:9, важливий для домашніх кінотеатрів тощо.
Багато уваги нарешті стали приділяти звуку. Адже в ходу вже не тільки домашні Hi-Fi-стерео відеозаписи, а й стереомовлення (в Україні поки лише на музичних каналах). Це вимагає включення в телевізор стереоприймача і двоканального підсилювача. Хоча найчастіше поки перший із них відсутній.
У перспективі очікується поява цифрового телебачення високого розрізнення (у Москві вже почалася дослідна передача сигналів цифрового телебачення кабельними мережами). Для найкращої передачі цифрового ТБ бажаною є наявність у телевізорі цифрового входу-виходу хоча, у принципі задовольнить і S-відео.
Пласка «Берізка»
Гарна новина для аматорів вітчизняної продукції. Державне виробниче об’єднання «Комунар» (Харків) почало серійне виробництво нових кольорових телевізорів із пласким кінескопом діагоналлю 54 см. Зараз завод випускає близько 200 нових телевізорів із пласким екраном «Берізка 54ТК610Д» і «Берізка 54ТК611Д» на місяць і планує наростити їхнє виробництво до 1000 телевізорів на місяць. Нові моделі сертифіковані і реалізуються на внутрішньому ринку України. Телевізори здатні приймати до 40—60 телепрограм (провідні виробники пропонують уже 200 програм). При виробництві телевізорів використовуються комплектуючі компанії Philips і кінескопи від Thomson.