Історія, яку розповіла «ДТ» жінка-підприємець Світлана Саєвич, цілком конкурентоспроможна з романами Дар’ї Донцової, тому поширилася не тільки за межі Львова, але й України. Принаймні представники Європейського суду, вивчивши позицію українського правосуддя у справі пані Саєвич, порадили жінці звернутися до Страсбурга.
Ще в 1992 році героїня цієї історії заснувала ПП «Торговий дім «Галпідшипник». Ділова хватка, масштабність мислення, вміння бачити перспективу — ці якості дозволили їй у роки економічної кризи успішно розвинути підприємство, клієнтами якого донині є практично всі стратегічні підприємства України. За обсягами сплачених до держбюджету податків «Галпідшипник» донині у десятці найбільших платників ПДВ та мита у Львівській області. А от створення підприємства ТзОВ «Львіввікнопласт» стало початком сумного бізнес-досвіду пані Саєвич. Навіть 51-відсоткова частка в товаристві не дозволила їй стати повноцінною хазяйкою у фірмі, створеній по суті тільки її коштом…
Партнерство з жалю
«У ті часи попит на металопластикові вікна був шалений, а конкуренції — нуль», — починає свою розповідь Світлана Саєвич. Жінка розробила бізнес-план, заставивши майно свого «Галпідшипника», дістала кредит під шалені відсотки, придбала дві лінії з виробництва вікон, усі комплектуючі для виробництва, транспорт. Саме у цей момент у її житті з’являється партнер — Олександр Решетніков.
Улаштувати скромного чоловіка попросили знайомі, мовляв, він перебуває у глибокій депресії через неспроможність утримувати родину. Не підозрюючи нічого лихого, жінка погоджується на вмовляння Олександра зробити його не просто директором, а співвласником. Натомість він обіцяє Саєвич золоті гори швидких надприбутків.
Здобувши 49% статутного фонду, пан Решетніков пропонує передати свої 9% приятелеві Ю.Литвину. Саєвич не заперечує, адже, на її думку, це не має принципової ваги, оскільки їй належить більшість — 51% статутного фонду. Та помилилася. Згодом з’ясовується, що і другий компаньйон грошей не має, і потрібні на той час 250 тис. дол. інвестицій Саєвич вкладатиме сама. А Олександр, не порадившись із Саєвич, самостійно призначає себе директором «Львіввікнопласту».
Незважаючи на шалений попит, партнери переконують Світлану, що «Львіввікнопласт» не має прибутків і не може повертати кредит, за який заставлене майно «Галпідшипника». Хоча, за даними Саєвич, з 1998 по 2001 рік підприємство активно працювало і захопило чималу частину ринку Львова та області, а його керівники купували на своє ім’я елітне житло, іномарки.
Щоб розрахуватися з боргами, жінка створює ще одне підприємство з виробництва склопакетів, але вже у Києві — «Раніс». Закуповує в Італії найсучасніше технічне обладнання загальною вартістю 250 тис. дол. Згодом перевозить його до Львова, аби мати змогу повноцінно його контролювати.
Шлюбна афера?
«Олександр умовив мене розмістити обладнання «Ранісу» на «Львіввікнопласті» і передати його в оренду», — згадує Світлана. Мовляв, нова лінія зробить підприємство рентабельним. До вмовлянь додається пристрасне освідчення… в коханні.
Саєвич погоджується на оренду. Обладнання перевозять на склади «Львіввікнопласту», що у Львові по вул. Зеленій, 301. Підписують договір і акт приймання матеріальних активів. А партнер пропонує руку та серце…
Рідня проти шлюбу. Світлана вагається, та в січні 2002 року одружується з Олександром. Однак уже за два місяці сподівання на краще будуть розвінчані — у чоловіка роман з іншою жінкою, дізнається Саєвич.
Світлана подала на розлучення. Водночас вона намагається з’ясувати реальний стан справ на «Львіввікнопласті».
«Найбільше мене вразила звістка, що від мого імені у Мікрофінансовому банку отриманий кредит на 200 тис. дол. за підробленим підписом, — розповідає далі Саєвич. — І ці гроші на «Львіввікнопласт» не надійшли. На моє прохання була проведена судова експертиза. Її висновок: печатка та підпис на документах підроблені. За фактом підробки документів облуправління СБУ порушило кримінальну справу за ст. 222 — шахрайство з фінансовими ресурсами. На майно «Львіввікнопласту» був накладений арешт».
Беріть «Львіввікнопласт», та поверніть майно «Ранісу»
Директор «Львіввікнопласту» погоджується повернути борги «Галпідшипнику», але наполягає, щоб Саєвич відмовилася від своєї статутної частки в 51%.
На той момент «Львіввікнопласт» заборгував «Галпідшипнику» півмільйона доларів. Неповернення ж кредитних коштів загрожувало втратою і «Галпідшипника». Після непростих перемовин з партнерами Саєвич була вимушена підписати мирову угоду, згідно з якою сторони домовилися, що станом на 07.02.2003 року всі угоди і зобов’язання між ТзОВ «Львіввікнопласт» та ПП «ТД «Галпідшипник» припиняють свою чинність і вважаються такими, що виконані належним чином і в повному обсязі.
Після цього Решетніков повертає Саєвич 500 тис. дол. А 08.02.03 у Саєвич було викуплено 51% статутного фонду «Львіввікнопласту». Здавалося б, на цьому історія мала скінчитися.
Однак за місяць Світлана з’ясувала: обладнання київського заводу «Раніс», передане в оренду «Львіввікнопласту», колишній чоловік повертати не збирається. Більше того, заявляє, що, згідно з наявними документами, це обладнання ніколи Саєвич і «ТД «Галпідшипник» не належало.
Олександр Решетніков зазначає, що «на балансі товариства перебуває обладнання для виробництва пластикових вікон, придбане у ВАТ «Прибужжя» в результаті товарообмінної операції. До того ж усі бізнес-стосунки залагоджено мировою угодою». «Мабуть, забув, — зауважує Світлана, — що мирова угода готувалася у зв’язку з розглядом у суді цілком конкретної справи, яка стосувалася певних, а не будь-яких, угод. До того ж мирова угода, яка знімає питання орендних розрахунків за використання майна, не дає права на привласнення цього майна».
Висновок експертизи: підробка
17 березня 2003 року управління СБУ у Львівській області порушує кримінальну справу №1230 за фактами шахрайства з фінансовими ресурсами і легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом.
А згодом від голови правління ВАТ «Прибужжя» І.Квасниці стало відомо, що жодних операцій з «Львіввікнопластом» ВАТ «Прибужжя» не проводило і договір не укладало. Більше того, директора Луковича, котрий начебто підписував договір бартеру на «Прибужжі», ніколи не існувало. Як не існувало й вулиці Жовтневої, 11/5, у м. Червонограді (така адреса «Прибужжя» була зазначена в договорі). Та й печатка на цьому договорі виявилася фальшивою. Всі ці документи передані до прокуратури. Здавалося, доказів досить, щоби визнати договір «Львіввікнопласту» недійсним.
Та правоохоронці з невідомих причин втрачають інтерес до розслідування справи. А вже за рік, у серпні 2004 року, від двадцяти ножових поранень у власній квартирі насильницькою смертю загине голова правління ВАТ «Прибужжя» І.Квасниця. Обставини його загибелі невідомі й досі, крім лише, що нападали двоє в чорних масках.
Сліпоглухоніма Феміда
Феміда виявилася сліпою та глухою до фактів та обставин справи. Спроби Саєвич визнати договір недійсним у господарських судах усіх інстанцій були марними. Натомість перша ж спроба пана Решетнікова визнати недійсним договір оренди на обладнання ПП «Раніс» виявилася успішною. Господарський суд Львівської області задовольнив прохання директора «Львіввікнопласту» про розірвання договору оренди, не помітивши ні фактів підробки печатки, засвідчених експертизою Міністерства юстиції, ні свідчень та смерті Квасниці, ні неіснуючих адрес. Як не помітив висновків податкової інспекції Личаківського району, у висновках якої значиться, що «Львіввікнопласт» у 2002 році жодних бартерних операцій не проводив.
Дивно, але стоси скарг, написані Саєвич, і пошуки захисту у правоохоронців не були результативними. Не допомогли припинити бездіяльність під час розслідування справи й звернення до органів прокуратури усіх рівнів і в комітет ВР з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією.
Натомість на підприємство Саєвич посилювалися податкові перевірки. З травня 2003 по грудень 2004 «Галпідшипник» перевіряли 28 разів. Неповнолітнього сина Саєвич не раз серед білого дня затримували, не пояснюючи причини. На очах у однолітків надягали наручники, забирали до відділка, а згодом без пояснень відпускали.
А Світлану Саєвич за день до суду, 25.02.04 р. в під’їзді її будинку побили двоє невідомих у масках. Зі словами «ми тебе попередили!» нападники завдали ударів кастетом в чоло, від чого у жінки залишилася рвана рана у вигляді хреста.
За день до чергового судового засідання, 17.05.04 р., стається пожежа на складі «Галпідшипника». Дим від пожежі більше тижня здіймається над усім Львовом. Про підпал на військовому об’єкті пишуть усі регіональні і центральні газети, та правоохоронці відмовляються порушити кримінальну справу за фактом підпалу.
Далі — підпал на підприємстві «Віконні системи», створеному Саєвич після невдалого партнерства у «Львіввікнопласті». За свідченнями охоронця, молодики в масках зі зброєю напали на нього, облили бензином верстати та підпалили. Кримінальної справи за фактом підпалу порушено не було.
У конфлікт втягнуто журналіста місцевої телекомпанії Ярослава Панчишина, котрий проводив власне розслідування справи. Керівництво «Львіввікнопласту» вже три роки судиться з телерадіокомпанією і Саєвич за завдані моральні збитки та вимагає їх відшкодування. Сума позову вражає — 200 тис. грн.
Та Світлана Саєвич не полишає надії встановити справедливість. Чи маємо підстави стверджувати, що всі описані події — ланки одного ланцюга? Простіше пояснити все поганою кармою Світлани, яку переслідують неймовірний збіг трагічних обставин та загадкові двоє невідомих у масках. Хоча, якби правоохоронці та судові інстанції справно виконували свої обов’язки, можливо, вже після побиття Саєвич кримінальні вчинки припинилися б.
P.S. Спецкор «ДТ» у Львові мав телефонні розмови та зустріч з Олександром Решетніковим, та попри всі намагання журналістові не вдалося дістати чіткий і зрозумілий коментар, підкріплений документами.