Продажі білетів народної лотереї "Лото-Забава" підскочили на 40% після включення компанії "М.С.Л." до санкційного списку
Міністр гравцям не указ...
Не перестаю дивуватися нашим людям, громадянам України. Немає сумнівів, усе пережите предками (а пережито, як відомо, більш ніж достатньо) не пішло в пісок, а дбайливо зберігається буквально на генетичному рівні. І хоч скільки намагалися недруги знищити цей безцінний багаж народного досвіду і знань розпеченим залізом і голодоморами, не вийшло. Якщо хтось не має наміру на це зважати, то нехай не дивується, що реакція суспільства на зовнішній подразник може їх неприємно здивувати. Не кажучи вже про те, що ми живемо, поза сумнівом, у цивілізованій демократичній державі, де думку громадян годилося б бодай поважати. Але метаморфози, як відомо, трапляються. Особливо в останні роки...
Далеко ходити не треба. У серпні минулого року стався прецедент - чинний тоді міністр фінансів Олександр Шлапак публічно, у присутності ЗМІ, закликав громадян бойкотувати українські лотереї. Приблизно в той самий час усіх без розбору лотерейників почали звинувачувати в російському корінні.
Результат: українці - гравці в лотерею відреагували на заклик прямо протилежно. Це можна було помітити за деякими ознаками уже у вересні 2014 р. Тоді підбивали підсумки першого місяця (серпня 2014-го) збирання військового податку. ЗМІ з подивом повідомили, що зі значним відривом від усіх промислових гігантів перше місце посіло ТОВ "М.С.Л." - добре відома міністру Шлапаку лотерейна компанія. Здавалося, перерахування тільки за один місяць 5 млн грн однією лотерейною компанією на підтримку ЗСУ - вагомий аргумент проти обвинувачень. Тим паче що це не тільки заслуга компанії, гравці теж не підвели, адже їхня реакція була прямо протилежною заклику міністра. І це попри літній час, коли зазвичай спостерігається сезонне зниження активності гравців. Є над чим замислитися.
…РНБО теж?
Минає рік, і 2 вересня Рада нацбезпеки і оборони (РНБО) з урахуванням пропозицій СБУ й Кабміну оприлюднює свій розширений перелік юридичних і фізичних осіб, щодо яких застосовуються санкції. До специфічного переліку юросіб, що складається практично повністю з компаній (переважно авіаційних і фінансових) з російською реєстрацією або організацій на кшталт "Смерть", "Примара", "Оплот" (яким за великим рахунком ці санкції тільки додають настрою), раптом імплементовано двох українських лотерейників.
Підстава для санкцій - стандартна, нічим не аргументована і виключно публічна (ніхто до компаній не звертався і попередньої роботи з ними не проводив). Вона більше скидається на заготовку, яку можна використати на всі випадки життя. У тому числі застосувати її до найбільшого в Україні оператора державних лотерей "М.С.Л." із 45-річною історією та більш ніж 20-річним членством у Європейській асоціації лотерей.
Зручна річ ці санкції: нічого доводити не треба, і жодних тобі судових наслідків. Адже так прописано в законі. А на випадок скандалу, як це сталося з деякими європейськими журналістами, список можна оперативно скоротити.
До речі, після санкційного непорозуміння з журналістами наступна хвиля обвинувачень у ЗМІ на адресу РНБО полягала саме в тому, що "деякі компанії, включені до санкційного списку, потрапили туди внаслідок неринкових методів конкуренції".
Довідка
З 2010 р. компанія "М.С.Л." перебуває у власності кіпрської компанії EVOLOT Ltd., де мажоритарним акціонером є кіпріот М.Шіапаніс. Серед міноритаріїв - громадяни США, Австрії, Великобританії, Іспанії та Кіпру. Плюс Україна і кілька російських власників із часткою участі до 3%.
Наше звернення до керівництва компанії "М.С.Л." не прояснило ситуації. Там теж не розуміють суті претензій РНБО, адже:
1) "М.С.Л." не створювала і потенційно не може створити загрозу національним інтересам України, національному суверенітету та територіальній цілісності країни;
2) "М.С.Л." не сприяє терористичній діяльності і не порушує прав і свобод людини і громадянина;
3) діяльність "М.С.Л." не призводила і не призводить до окупації території, експропріації або обмеження прав власності, створення умов для втрати майна і не перешкоджає динамічному розвитку України.
Зате в компанії переконані, що всі перелічені причини, з яких санкції було застосовано, не мають жодних доказів і інспіровані чиновниками при потуранні керівництва країни. Вважають очевидною корупційну складову таких дій, яка спрямована на перерозподіл ринку всередині України за рахунок виведення з ринку компанії, що належить кіпрському громадянину та його партнерам. Адже в Україні продовжують працювати компанії, які належать країні-агресору. Їх не включено до санкційних списків, і претензій до них немає.
Однак не це є найбільш цінною інформацією, отриманою в "М.С.Л.". Несподіванкою, яка становить реальну цінність для нашої статті, стала реакція на санкції простих українців, які традиційно мають власну думку і продовжують дивувати нею чиновників - вершителів їхніх доль.
Знову все вийшло з точністю до навпаки. Як і у випадку з міністерським бойкотом, українці не перестали любити і грати в лотерею. Наприклад, продажі лотерейних білетів народної лотереї "Лото-Забава" (вона має право на такий епітет хоча б тому, що українці в неї грають уже 16 років) зросли на 40%.
У тебе буде шанс
Сам собою напрошується висновок: чиновники, які ухвалюють рішення, як і їхні попередники, не враховують інтересів людей. Крім того, останнім часом легко йдуть на надзвичайні заходи. Не далі як у травні шанована державна організація - Рахункова палата України - у своєму листі голові Верховної Ради пропонувала ще більш радикальний захід: "Розглянути питання про припинення провадження лотерейної діяльності в Україні..." Тільки тоді обґрунтування не мали нічого спільного з національною безпекою.
Мабуть, для чиновника санкції - це просто рутинний список, нашвидкуруч зшитий із пропозицій та побажань різних держструктур, тому не зовсім зрозуміло, у чиїх інтересах він насправді діє. Шкода, що бюрократа мало хвилюють думка й наслідки, у даному конкретному випадку для людей, які 16 років грають у "Лото-Забава". Але ж це ціле покоління гравців. Хтось із них вигравав, хтось програвав, хтось розчаровувався, а хтось наполегливо випробовував долю і був нагороджений нею, ставши мільйонером або вигравши великий приз: квартиру або автомобіль від "Забави". І це не міфи, а реальність - за час існування "Лото-Забава" люди виграли 1873 авто й 71 квартиру в столиці. А 233 успішні гравці стали мільйонерами.
За рішенням важливих державних питань як і раніше непомітний "пересічний" українець, задля якого, здавалося б, це все й робиться. У випадку з лотереєю чиновники демократичної державної машини, по суті, мають намір відібрати шанс у громадянина стати багатим. Адже за час свого існування гра зробила багатьох людей щасливими. Вона стала розвагою, елементом недільного дня, який починається з надії, що в тебе буде шанс. Зауважте, ідеться не про гру, яка вимиває гроші з сім'ї або доводить гравця до лудоманії, як у випадку з казино, яке ці самі чиновники збираються невдовзі легалізувати. У неї не грають ті, хто робить великі ставки на тисячі гривень. Таких тут просто немає. Ідеться про гру, що дає шанс і перетворилася на елемент культури, якою є лотерея в багатьох розвинених європейських країнах. І на всьому цьому ставлять хрест лише для того, щоб перерозподілити ринок під якогось нового хазяїна? Знову гроші вирішують усе?.. Знову "почую кожного" тільки напередодні виборів?..