Під прикриттям авторитету. Чому збанкрутувало ВАТ «Київреконструкція»?

Поділитися
Фінансова криза майже щодня підносить українцям сюрпризи. Ринок житла лихоманить не перший день. ...

Фінансова криза майже щодня підносить українцям сюрпризи. Ринок житла лихоманить не перший день. Обвалюються орендні ставки, практично завмерли продажі площ на первинному ринку, по суті, стоїть вторинка — стверджують ріелтори. Найбільш неприємні новини отримують інвестори-приватники, котрі вклали свої капітали в житлові проекти в Києві та інших містах. За останні кілька місяців забудовники призупинили роботи на десятках об’єктів. Причина банальна — дефіцит коштів. За словами голови парламентського підкомітету з питань будівництва та архітектури Володимира Яцуби, сьогодні в Україні будівництво зупинено на 80%. «Живими» залишилися лише ті проекти, що їх інвестори будують для себе. Роботи поки що не зупиняють й системні компанії, які володіють достатнім запасом власних оборотних коштів, — «Київміськбуд», «Познякижитлобуд». Володимир Яцуба також розповів, що до майже семи тисяч (станом на 2006 рік) «заморожених» у країні будівельних об’єктів сьогодні додалося ще стільки ж. «Найгірше те, що більша їхня частина — це житлові будинки», — із прикрістю зауважує парламентар.

Коли ще вчора більша частина інвесторів-фізосіб вважала, що проблеми зупинки будівництва — це тема малих забудовників і аферистів, то сьогодні вже ніхто не може бути упевнений у надійності навіть великих компаній — титанів українського будринку. Справжнім шоком для українців стало повідомлення минулого тижня про початок (ухвала Господарського суду м. Києва №50/369 від 17.10.08) процеду­ри банкрутства одного з найбільших у країні забудовників — ВАТ «Київреконструкція». Як удалося з’ясувати зі слів призначеного судом розпорядника майна компанії-банкрута Василя Кузьменка, ВАТ «Київреконструкція» заборгувало одному з кредиторів — ТОВ «Комерційна компанія «Престиж трейд», 11 мільйонів гривень. Значна затримка з погашенням заборгованості призвела до того, що кредитор був змушений через суд ініціювати процес банкрутства. При цьому, як пояснив В.Кузьменко, протягом кількох місяців боржник усіляко намагався ухилитися від стягнення з нього заборгованості. На перший погляд, ситуація видається дивною. Хто знає, що являє собою «Київреконструкція», напевно, запитає — як такий монстр вітчизняної будівельної індустрії не зміг погасити якісь 11 мільйонів. Адже для компанії, котра реалізує тільки в Києві з десяток великих проектів, — це копійчана сума.

Безперечно, «Київреконструкція» — забудовник надто авторитетний, щоб проста людина, яка вклала свої заощадження в один з її проектів, сьогодні могла підозрювати щось недобре. Однак подальше розслідування показало, що проблеми в компанії, судячи з усього, почалися значно раніше — до перших симптомів фінансової кризи. Ще торік «Київреконструкція» зупинила один зі своїх мегапроектів під назвою «Три богатирі» — на вул. Борщагівській у Києві.

Будівництво трьох величезних житлових будинків завмерло, викликавши обурення інвесторів-фізосіб. Зупинення сприйняли спочатку як тимчасове явище. Проте вже за кілька місяців стурбовані люди почали оббивати пороги чиновницьких кабінетів забудовника в пошуках пояснень. Як з’ясувалося зі слів самих інвесторів, переконливих аргумен­тів вони не почули й досі. Слід зазначити, що й у нинішній ситуації керівництво «Київреконструкції» намагається стримати витікання інформації, виставляючи інвесторам нестандартні вимоги. У телефонній розмові один із вкладників «Трьох богатирів», котрий відрекомендувався Юрієм, пояснив свою відмову від інтерв’ю. Мовляв, менеджмент забудовника негласно попередив всіх інвесторів — якщо надто галасуватимуть, зокрема в ЗМІ, про квартири можуть забути. Спробувавши вийти на контакт із топ-менеджером ВАТ «Київреконструкція» Леонідом Крючковим, журналісти дістали чемну відмову. У приймальні голови правління повідомили, що телефонних коментарів пан Крючков не дає і наразі взагалі відсутній у Києві. Тим часом свою офіційну позицію керівництво компанії все ж таки висловило. Минулого тижня інтернет-ЗМІ подали коментар Л.Крючкова, у якому топ-менеджер заявив, що борг «Київреконструкції» (ці самі 11 мільйонів гривень) є фіктивним. Про те, чому зупинено будівництво великого проекту, сказано не було. Водночас розпорядник майна В.Кузьменко повідомив, що ця «фіктивна» заборгованість підтверджена рішеннями судів усіх інстанцій.

У цілому насторожує мовчання керівництва «Київреконструкції». За правилами доброго тону, після прес-конференції розпорядника майна Василя Кузьменка, що відбулась у п’ятницю 31 жовтня в УНІАН, слід було б очікувати симетричної відповіді від керівництва забудовника-банкрута. Однак до журналістів ніхто не вийшов. Така позиція наводить на думку — або нема чого сказати, або є що приховувати. Тим часом офіційних пояснень чекають не лише інвестори проекту «Три богатирі», а й напевне пайовики інших, не менш грандіозних, об’єктів «Київреконструкції», — упевнений Василь Кузьменко. «Якщо компанія не може розплатитися з одним із кредиторів, цілком можливо, що в неї серйозні фінансові проблеми в цілому. І завтра може зупинитися решта проектів житлового будівництва. Ошуканих вкладників з’явиться в рази більше. Я тільки почав вивчати ситуацію на підприємстві. Гадаю, що вже за два-три тижні можна буде зробити серйозні висновки», — підкреслив В.Кузьменко.

До речі, інвестори-приватники, яких сьогодні справедливо можна вважати ошуканими (своє житло вони мали отримати вже давно), схоже, вирішили діяти порізно з офіційним розпорядником майна ВАТ «Київреконструкція» і на даний момент готують свій окремий судовий позов. На цю тему інвестори дискутують на інтернет-сайті realt.ua, створивши в розділі «Форум» цілу гілку з обговорення банкрутства ВАТ «Київреконструкція». Хоча, на думку самого Василя Кузьменка, надалі так чи інакше їм доведеться співробітничати. «Сьогодні, відповідно до ухвали суду, відкрито провадження у справі про банкрутство ВАТ «Київреконструкція». Це за законом означає, що менеджмент забудовника вже не має права самостійно розпоряджатися майном компанії — тільки за погодженням із розпорядником майна. Після ухвалення судом остаточного рішення про входження у про­цедуру банкрутства, розпорядник стає єдиною ланкою, котра може ухвалювати рішення щодо залишків активів банкрута», — пояснив В.Кузьменко.

Слово «залишки» спонукало журналістів уточнити, що мається на увазі. Як виявилося, ВАТ «Київреконструкція» нещодавно розпродавало майно за викидними цінами. Щоб не бути голослівним, пан Кузьменко запропонував зайти на його, як розпорядника, сайт (www.krs-bankrot.at.ua ), на якому вивішено витяги з Державного реєстру операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Відповідно до документів, наприкінці серпня «Київреконструкція» несподівано продала один за одним три великі будинки. І буквально днями хтось з інвесторів забудовника вивісив на згаданому вище інтернет-форумі копії договорів купівлі-продажу, в яких уже вказано ціни реалізованого майна. Високоліквідні квадратні метри продавали, як мінімум, разів у п’ять дешевше від їхньої ринкової ціни. Це все відбувалося на тлі зупиненого будівництва «Трьох богатирів». «Який висновок напрошується? Компанія «зливає» активи, зупинивши при цьому свій мега-проект, залишивши людей без житла. Схоже, що в забудовника вже на початку осені були фінансові труднощі. Я не виключаю, що завтра ми дізнаємося про те, що дійсний борг «Київреконструкції» не 11 мільйонів гривень, а 200 чи 300 — за іншими проектами. І що фінансувати будівництво більше нема чим», — підкреслив Василь Кузьменко.

Експерти будівельного ринку впевнені, що будівництво житлових об’єктів за гроші інвесторів-фізосіб рівносильне побудові фінансової піраміди. На думку Олександра Бондаренка, екс-президента Асоціації ріелторів України, на вітчизняному будринку завдяки бездіяльності влади міцно вкоренилися схеми, не характерні для первинки розвинених країн. «Якщо йдеться про житло, то його будують переважно за кошти індивідуальних замовників. Це піраміда. Сьогодні будують за гроші, які надійшли вчора, завтра будуватимуть за кошти, які нагодилися сьогодні і так далі. В якийсь момент це джерело висихає, і тоді все зупиняється. Це можна прогнозувати. Сьогодні піраміда, яка ще вчора стояла головою на землі, завалилася на один бік. Тепер ми чекаємо, коли вона от-от узагалі розвалиться», — вважає Олександр Бондаренко.

На думку експертів, Україна має терміново відмовлятися від торованої схеми будівництва, принаймні житлових будинків. Чого лише варта цілковита безконтрольність у використанні забудовниками фінансових коштів. Хто, скажіть, у нашій країні може знати, як будівельні компанії витрачають гроші, зібрані з приватників. Доки люди думають, що за їхні кревні купується цегла, цемент і послуги підрядчиків, насправді отриманий капітал іде, наприклад, на купівлю нової земельної ділянки, заробляє відсотки на депозиті тощо. Експерти стверджують, що Україна повинна переходити, як мінімум, на іспанську модель розвитку первинного ринку житла. На батьківщині конкістадорів забудовники займаються виключно притаманною їм справою — будують і тільки за кредитні кошти. Готові квартири реалізують на ринку самі банки.

В Україні за нинішніх умов банкрутство таких колись потужних структур, як ВАТ «Київреконструкція», перестає дивувати. І це погано. Адже люди починають сприймати такі випадки як буденні. Що, у свою чергу, означає одне — рівень довіри населення до будівельного бізнесу стрімко падає. Поступово можемо дожити до моменту, коли охочих інвестувати в житло не стане зовсім.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі