Парламент готується впровадити систему відстеження руху сигарет, порушуючи законодавство ЄС

Поділитися
Парламент готується впровадити систему відстеження руху сигарет, порушуючи законодавство ЄС © pixabay.com

Найближчим часом Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроекти, якими може бути запроваджена нова система електронного відстеження руху тютюнових виробів – Track&Trace та електронну акцизну марку (Е-акциз). Однак учасники тютюнового ринку вважають, що така система не відповідає законодавству Європейського Союзу, а у разі її запровадження на законодавчому рівні вона одразу втратить будь-який сенс і створить такі умови, за яких виконати норми цих законів буде неможливо. Про це пише РБК-Україна.

Суть системи полягає у тому, що кожна пачка сигарет повинна мати унікальний ідентифікатор та елемент захисту, завдяки яким можна відстежувати переміщення сигарет.

У 2020 році був розроблений проект закону №3044а-2, який відповідає Директиві 2014/40/ЄС. Однак цей проект не потрапив на розгляд парламентом. Замість цього проекту з’явилися інші.

Свій проект №8237 вніс до Ради народний депутат Андрій Холодов. Однак на противагу Директиві він запропонував не наносити спеціальний код для відстеження на сигарети, які продаються у магазинах Duty Free, хоча майже 60% нелегального ринку сигарет становить продукція, вироблена для реалізації саме в магазинах безмитної торгівлі. У той саме час Директива ЄС каже про те, що маркувати електронними акцизними марками слід всі сигарети, які вироблені та продаються у Євросоюзі.

Крім того, спеціальний код за нормами Директиви має розташовуватись на пачці таким чином, аби він залишався цілим після її відкриття. Холодов вважає, що код має бути на кришці, а це означає лише одне - після відкриття пачки код буде розірвано, тому сканувати і відстежити рух пачки буде неможливо.

До процесу розробки системи відстеження руху сигарет підключилося й Міністерство цифрової інформації, яке підготувало проекти №8286 і №8287. Цими документами пропонується створювати електронні акцизні марки на основі QR-коду, однак в країнах ЄС використовують Dot-код або DataMatrix-код. Їхня найголовніша відмінність від QR-коду полягає у більшій швидкості нанесення та кращих характеристиках зчитування.

У відкритому листі на ім’я президента, прем’єр-міністра та голови парламенту асоціація «Укртютюн» заявила, що запропонована електронна система більше нагадує не європейську систему Track & Trace, а систему, що використовується в російській федерації. Крім того, вона є технологічно непридатною для коректної роботи в умовах промислового виробництва тютюнових виробів.

Наслідками впровадження такої системи без урахування норм ЄС стануть кратне підвищення собівартості продукції та зупинка підприємств.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі