Обличчям до власників

Поділитися
Конвенція між Україною та Кіпром про уникнення подвійного оподаткування передбачає пільгове оподаткування для фактичних власників отримуваних коштів

Новелою нещодавно укладеної Конвенції між урядами України і Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи стало використання концепції фактичного (бенефіціарного) власника доходів. Тим самим цей міжнародний договір було узгоджено не лише з положенням Модельної конвенції Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), але й і з положеннями Податкового кодексу України (ст. 103).

При цьому право на застосування знижених ставок податку надається лише тим одержувачам дивідендів, відсотків та роялті, які є їх фактичними власниками.

Постійне представництво

Конвенція уніфікувала визначення постійного представництва з визначенням, що наведено в Модельній податковій конвенції ОЕСР. Як наслідок, усунуто нетиповий підхід до регулювання таких відносин, що був закріплений в Угоді між урядами СРСР і Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна від 29.10.1982 р. (надалі - Конвенція СРСР vs Кіпр) в частині, що не вважалася постійним представництвом діяльність із:

- закупівлі та зберігання товару на складі, включаючи здійснення складських операцій та поставку товарів;

- укладення угод від імені нерезидента на підставі довіреності через агента чи іншого представника, якщо така діяльність не є для такого агента звичайною професійною діяльністю.

У зв’язку з вищевказаним, наявність складу не буде підпадати під постійне представництво тільки у випадках, якщо він використовується лише з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів, та/або якщо складування товару здійснюється виключно з метою переробки його іншим підприємством.

Доходи від міжнародних перевезень

Дохід від міжнародних перевезень оподатковується за місцем резидентства.

Конвенція модернізувала підхід до визначення поняття доходу від міжнародних перевезень, зокрема було уточнено, що до складу доходу від експлуатації морських та повітряних суден як міжнародного транспорту включається і прибуток від використання, утримання або здавання в оренду контейнерів (в тому числі трейлерів, барж і супутнього устаткування для транспортування контейнерів).

Дивіденди

За загальним правилом дивіденди оподатковуються в країні одержувача. Водночас конвенція надала можливість оподатковувати дивіденди в країні джерела виплати (тобто податок на репатріацію буде утримуватися у державі, в якій вони виникають,) за наступними ставками:

- 5%, якщо фактичний (бенефіціарний) власник володіє щонайменше 20% капіталу компанії або інвестував в придбання акцій чи інших прав компанії суму не менше еквіваленту 100 тис. євро;

- 15% - в усіх інших випадках.

Для застосування зниженої ставки (5%) податку на репатріацію обидві умови є взаємозамінними. Водночас практика спорів з податковими органами України дає підстави для висновку про можливості застосування зниженої ставки при інвестуванні лише у випадку, якщо інвестиція була здійснена резидентом Кіпру через придбання акцій чи інших прав безпосередньо у самої компанії.

Проценти

За загальним правилом проценти оподатковуються в країні їх одержувача. Водночас конвенція надала можливість оподатковувати проценти в країні джерела виплати (у державі, в якій вони виникають) за ставкою 2%.

Однак така ставка застосовується лише у випадку її узгодження компетентними органами договірних держав. На практиці вказане узгодження найчастіше здійснюється шляхом прийняття відповідного протоколу до конвенції.

Також конвенція містить застереження про звільнення від оподаткування процентів:

- одержувачем яких є уряд договірної держави, їх територіально-адміністративні одиниці чи будь-яке агентство, через яке вони діють;

- сплачуваних за позиками, що надані, гарантованими або застраховані державою чи від її імені уповноваженим органом.

У випадку, якщо фактична виплата відсотків перевищує попередньо погоджену між сторонами суму, обсяг такого перевищення оподатковується на загальних підставах.

Роялті

За загальним правилом роялті оподатковуються в країні одержувача. Водночас конвенція надала можливість оподатковувати проценти в країні джерела виплати. У такому разі застосовуватимуться наступні ставки податку:

1) 5%, якщо роялті сплачуються за ліцензійними договорами, предметом яких є:

- авторське право на наукову роботу;

- будь-який патент;

- торгова марка;

- секретна формула;

- процес або інформація щодо промислового, комерційного або наукового досвіду.

2) 10% - в інших випадках.

Знижена ставка (5%) застосовується лише у випадку її узгодження компетентними органами, що може бути здійснено шляхом укладання додаткового протоколу до конвенції.

Варто звернути увагу, що у випадку, коли витрати по роялті несе представництво, то вважається, що роялті виникає в державі, де розташовано постійне представництво.

У випадку, коли фактична виплата роялті перевищує попередньо погоджену між сторонами суму, обсяги такого перевищення оподатковуються на загальних підставах.

Дохід від майна

Доходи від нерухомого майна, в тому числі від його відчуження, оподатковуються за місцезнаходженнями майна. Доходи від відчуження рухомого майна, окрім рухомого майна постійного представництва, оподатковуються в країні, резидентом якої є власник.

Доходи від відчуження рухомого майна, що формує частину майна постійного представництва, оподатковуються в країні місцезнаходження постійного представництва.

***

На останок слід зазначити, що сама конвенція не дає визначення поняття «фактичного» власника, у зв’язку з чим на практиці з метою розуміння сутності даного поняття варто звертатися до тлумачень Модельної конвенції ОЕСР.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі