Незамінних немає. Знайти неповторних — ось завдання

Поділитися
Нинішня золота осінь, як і попередні, послідовно принесла не тільки щедрі сезонні плоди на столи с...

Нинішня золота осінь, як і попередні, послідовно принесла не тільки щедрі сезонні плоди на столи співгромадян, а й звичну для цього часу року проблему: випускники шкіл, які з різних причин не продовжили подальшого навчання й вирішили взяти «тайм-аут», як, утім, і деякі випускники вишів, котрі добре відпочили за літо, взялися нарешті шукати роботу. Але зуміли працевлаштуватися поки що не всі — обстановка на ринку праці традиційно загострилася. Можливо, варто звернути увагу на профілактику такого «перегріву»?

Від гороскопів — до нумерології

Можна припустити, що згодом випускники шкіл і вишів усе ж таки знайдуть собі заняття. Питання в тому, коли й якою ціною? Наразі очевидно, що профілактика молодіжного безробіття — процес набагато менш витратний, ніж його болісне подолання в «запущеному» стані.

Треба сказати, що профорієнтація населення, зокрема й шкільної молоді, нині декларується як один із головних напрямів державної політики зайнятості. На ділі це знайшло втілення в так званих профорієнтаційних терміналах. Ті, кому доводилося ними скористатися, або хоча б спостерігати роботу цих машин, готові проголосувати за їхню корисність. І вже точно останні не залишаються без уваги допитливого підростаючого покоління. Що цілком зрозуміло. Ось що, наприклад, написав один із таких користувачів: «Це комп’ютер, пов’язаний з іншим великим комп’ютером. Термінал служби зайнятості з’явився і в нас... Нам дуже цікаво працювати!».

З допомогою розумних машин (а вони такі прості, що ними й без спеціальної підготовки до снаги скористатися абсолютно всім) можна дізнатися про різноманітні професії, стан і перспективи ринку праці, про вищі й професійно-технічні навчальні заклади, умови навчання, послуги служби зайнятості. Правда, райдужну картину трохи псує інформація про те, що такі диво-машини встановлено менше ніж у двох тисячах загальноосвітніх навчальних закладів України, чого явно недостатньо. До того ж більшість жителів сіл поки що позбавлені такої послуги.

Тим часом нові програмно-апаратні комплекси — річ потрібна й пізнавальна, що й було доведено за два роки від початку дії цього проекту (з 2008-го). Зокрема, якщо порівнювати їх із друкованими довідниками й посібниками, то переваги профорієнтаційних терміналів у тому, що запропонована в них інформація не статична, а постійно оновлюється. Це важливо, якщо йдеться про актуальність професій на певний період часу в конкретному регіоні, про рейтинг пропозицій робочих місць, анонси заходів.

А ще молодим здобувачам професій піднесли подарунок — чергове оновлення блоків термінала. Зокрема оновлено ігри в комп’ютерній програмі мотивації розвитку зацікавленості у професійному самовизначенні. Серед бонусів за правильно виконані завдання — модні мелодії й картинки для мобільників.

У блоці «Це цікаво» додалися такі підблоки, як «Гороскоп» (електронні сторінки якого повідають про професійні можливості кожного зі знаків Зодіаку) і «Нумерологія і професія» (з допомогою розрахунків вам запропонують з’ясувати вплив дати народження на професійні здібності). Але, здається, нині значно актуальніша інша інформація — у блоці «Де працювати» з’явився новий підблок «Найкращі підприємства регіону». І це логічно, адже все-таки більшість молодих людей починають шукати роботу саме з запропонованих підприємств, фірм тощо.

Коли урок — на користь

Спеціалісти Обухівського районного центру зайнятості Київської області організували дні професійної орієнтації для молоді, яка мешкає в сільській місцевості. Старшокласникам вручали профорієнтаційні щоденники. Професійні уроки реального дорослого життя з презентацією та роздачею ділових шкільних щоденників і профорієнтаційними заняттями з молоддю відбулися й у Васильківському районі Київщини, і в інших районах.

Головний козир таких заходів — спеціальні ділові щоденники учнів, які не тільки виконують роль звичайних шкільних, а й містять блоки профорієнтаційної інформації. Пояснимо це ноу-хау. Служба зайнятості почала реалізувати інноваційний проект «Профорієнтаційний діловий щоденник учня». Його мета — формувати зі шкільної парти уявлення про майбутню професію, розширювати знання про сфери працевлаштування, перспективи розвитку кар’єри, допомагати у виробленні навичок, які, на думку розробників проекту, стануть запорукою правильного вибору в дорослому житті.

Якщо погортати запропонований щоденник, то виявиться, що, крім відомостей про сфери економіки, типи професій, різновиди професійної діяльності та іншої профорієнтаційної інформації, там є історії життєвих успіхів, факти з біографій видатних людей. Щоденник містить не тільки інформацію, а й спеціальні вправи. За задумом упорядників, вони покликані визначити темперамент, характер, мислення, пам’ять, самооцінку. Очевидно, що молоді придадуться й відомості про Кодекс законів про працю в Україні, їхні конституційні і трудові права та обов’язки, застороги з приводу трудової експлуатації підлітків та нелегальної дитячої праці.

Відкриттям для молоді може стати запропоноване в щоденниках визначення типів професій та методики для самостійного вивчення схильності до певного типу професій: людина—природа, людина—техніка, людина—людина, людина—знакова система, людина—художній образ. Адже не секрет, що коли вчасно не розпізнати «свою пару», можна так і не стати професіоналом.

Усього в сільській місцевості на днях профорієнтації було безплатно роздано понад 400 тисяч учнівських ділових щоденників. Акція охопила не тільки звичайні загальноосвітні заклади, а й інтернати. А спеціалісти Миколаївської обласної служби зайнятості взялися за проведення профорієнтаційних занять для неповнолітніх ув’язнених зі слідчого ізолятора. Коли вони звільняться, їм доведеться замислитися про майбутню професію. І хто знає, можливо, в їхніх непростих пошуках допоможуть тести на професійну спрямованість. Принаймні девіз однієї з рубрик щоденника «Незамінних немає, а неповторні є» вселяє оптимізм. Важливо вирішити це непросте завдання — знайти неповторних.

«Закласти фундамент професійної успішності»

Очевидно, що профорієнтаційна робота сьогодні — це запобігання безробіттю завтра. Адже чимало молодих людей, як і раніше, на роздоріжжі. Вони не можуть самостійно визначитися, які конкретно з їхніх умінь, навичок, якостей могли б трансформуватися у справу їхнього життя. І далеко не всі готові зробити рішучий крок уперед.

— Сучасні реалії українського ринку праці такі, що потребують превентивних профорієнтаційних заходів, спрямованих на підростаюче покоління. Саме ці заходи допоможуть нам у перспективі пом’якшити вплив таких проблем, як професійно-кваліфікаційний дисбаланс на ринку праці, наслідки трудової міграції та демографічної кризи, а також зробити максимально комфортним вихід молоді на ринок праці, звести до мінімуму незатребуваність молодих працівників на цьому самому ринку, закласти фундамент їхньої майбутньої професійної успішності, — каже директор державної служби зайнятості В.Галицький. — Наші інновації не тільки в пізнавальній, а й у розважальній, ігровій формі дають уявлення та початкові знання про світ праці і кар’єри, формують низку корисних навичок, які стануть запорукою правильного вибору професії в майбутньому.

Можна констатувати, що інновація із запровадженням профорієнтаційних щоденників уже викликала певний інтерес. Ось що, наприклад, пишуть користувачі: «Цей щоденник буде мені і другом, і діловим партнером. Із ним я не просто подорожуватиму у світі професій, а вчитимуся аналізувати, планувати свою роботу, впливати на життєві ситуації, будувати стосунки з оточуючими, готуючись до самостійного життя. Профорієнтаційний щоденник допоможе мені вибрати правильний шлях до майбутньої професії» (Катерина Ш.).

«То як же шукати в житті правильний шлях? У вирішенні цього актуального питання мені допоможе профорієнтаційний щоденник. Він змістовний, повчальний, яскравий і, головне, допомагає розвивати мислення, творчу фантазію. Навчає планувати, аналізувати роботу і спілкуватися... Кожна сторінка — це подорож у світ нової професії, у країну культури, у світ багатий і цікавий» (Анатолій Т.).

А ось іще короткі відгуки: «такого в нас іще не було», «оригінальні вправи, спробую зараз деякі виконати», «я навіть не знав, що професії діляться на типи», «а мене зацікавили приклади відомих і успішних людей, які свого часу вважалися невдахами»...

Залишається додати, що уряд готовий підтримати випускників навчальних закладів. Зокрема молодь, яка шукає перше робоче місце, може розраховувати на працевлаштування шляхом надання дотацій з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі