На гачку

Поділитися
На гачку © depositphotos / Elnur_
Легкість ведення бізнесу - це швидкість не тільки його відкриття, а й закриття.

Одним з визнаних показників цивілізованості держави є високий рейтинг легкості ведення бізнесу - Dоing Business.

І тут з гордістю можна констатувати, що в Dоing Business-2019 Україна піднялася на п'ять позицій і посіла 71-ше місце в списку зі 190 країн. На майбутній рік Кабмін поставив мету підняти країну в рейтингу щонайменше ще на 10 пунктів. Тож за формальними ознаками з легкістю відкриття й ведення бізнесу в нас усе в порядку. Та тільки закрити бізнес в Україні вдається не так швидко. Напевно, зокрема, й тому, що показника, який характеризує швидкість і легкість закриття бізнесу, в міжнародних рейтингах немає. Хоча важливість цього питання для тих, хто займається реальним бізнесом (а не прилаштувався до державної годівниці) в Україні, доводити немає потреби.

Простий приклад. Здавалося б, що простіше, ніж закрити нескладну бізнес-діяльність фізичної особи-підприємця (ФОП), яка була на спрощеній системі оподаткування. Може, хтось здивується, але на практиці, щоб здійснити цю останню операцію у своїй бізнес-діяльності в державі, яка посідає 71-ше місце в рейтингу легкості ведення бізнесу Dоing Business, ФОПу знадобиться п'ять–сім, а іноді, страшно подумати, й більше років. Ні, річ не в повільності підприємця або складності перевірки. Більше скидається на те, що проводити її ніхто не зацікавлений, а граничних термінів не встановлено.

Адже зазвичай особа, яка вистраждала рішення закрити свою бізнес-діяльність, робить усе дуже швидко - нині відсутність діяльності не звільняє її від необхідності сплачувати податки. Щоб не платити податків з неотриманих доходів, підприємець поспішає: закрити свої рахунки в банку, подати дві заяви до районної податкової адміністрації (першу - про своє рішення закритися, другу - про вихід з єдиного податку). Одночасно вирішує питання з Пенсійним фондом, збирає документи і передає їх державному реєстратору для держреєстрації припинення підприємницької діяльності. Отримує на руки Опис документів, поданих держреєстратору, і чекає виклику та перевірки податкової інспекції… Роками. Вплинути на процес і його тривалість екс-підприємець можливості не має.

Жаданий документ, який свідчить про те, що все гаразд (бізнес закрито), - довідка ДФС про результати документальної позапланової перевірки підприємця стосовно "своєчасності, вірогідності та повноти нарахування і сплати податкових зборів".

Ну, а поки податкової перевірки не проводилося і довідки немає, колишній ФОП - уже не підприємець (адже він не має ні рахунку в банку, ні права, ні можливості вести будь-яку діяльність), але ще й не вільна людина. Приміром, якщо він улаштується на роботу і надумає попросити субсидію, то при формальному підході до своєї роботи в районному управлінні праці та соціального захисту населення йому можуть порахувати в дохід, крім зарплати, ще до трьох "мінімалок" (згідно з Положенням про порядок надання житлових субсидій для ФОП III категорії в дохід зараховуються три мінімальні зарплати). Адже в нього немає документа, що на 100% підтверджує припинення підприємницької діяльності. От і виходить, що людина повинна просити зглянутися на її становище, оскільки податковий інспектор з якоїсь причини роками не може виконати свою роботу. Інакше субсидії не бачити. На довгі роки.

Related video

Одного разу спіймавшись на такий гачок, далеко не кожен погодиться знову зайнятися бізнесом, навіть з урахуванням тієї швидкості відкриття своєї справи й легкості ведення бізнесу в Україні, яку йому обіцяє рідна держава й підтверджує рейтинг Dоing Business. Але ж, за класикою, бізнес - це ніша, яку виявляють, освоюють, а після вичерпання її можливостей з неї ідуть, закриваючи справу, щоб шукати нову… Тому легкість ведення бізнесу має передбачати також нескладну й нетривалу процедуру його припинення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі