Як отримати грант від держави на власну справу

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Як отримати грант від держави на власну справу © depositphotos/deagreez1

Розпочати власний невеликий бізнес, не влазячи в борги, цілком реально. Не всім і кожному, але грант від держави за програмою «єРобота» у розмірі від 50 тис. до 8 млн грн отримати можна. І якщо виконаєте всі свої зобов'язання, повертати гроші не доведеться.

Заявка на грант оформлюється через портал «Дія». Якщо ви заздалегідь підготували бізнес-план, уся процедура займе близько 20 хвилин. А потім — томливе очікування рішення, але не більш як місяць. Гранти можна брати: загальний — на свою справу або цільовий — на садівництво (виноградарство, ягідництво), на теплицю, на створення переробного підприємства.

Отже, із чого розпочати оформлення гранту на свою справу

Алгоритм досить простий: необхідно заповнити онлайн-заявку, прикріпити до неї бізнес-план, підписати заявку електронним підписом і відправити. Природно, про електронний підпис і бізнес-план варто потурбуватися заздалегідь. Якщо ви новачок, на порталі є інструкція, як бізнес-план скласти, включно з фінансовою частиною, і на що звернути особливу увагу. На будь-які додаткові запитання готові відповідати експерти Держслужби зайнятості через чат-бот @DCZWorknowbbot у Telegram, офлайн-консультацію можна отримати в найближчому відділенні Ощадбанку.

Чиновник, він і під час війни — чиновник: на кого скаржиться бізнес у Раду бізнес-омбудсмена
Чиновник, він і під час війни — чиновник: на кого скаржиться бізнес у Раду бізнес-омбудсмена

Рішення про надання гранту приймає все та сама Держслужба зайнятості. Критерії прості — оцінка спроможності бізнес-плану, перевірка ділової репутації та результати співбесіди. Детально процес викладено в урядовій постанові.

Процес прийому та розгляду заявок розбито на 15 етапів. Наступний етап стартує 5 червня. Останній шанс відправити заявку цього року буде з 23 жовтня по 19 листопада.

Хто може подати заявку на отримання гранту

Майбутні підприємці, діючі ФОПи і навіть юридичні особи. Утім, обмеження є: наявність судових рішень за корупційними статтями Кримінального кодексу України, податкові борги, банкрутство, санкції, ведення діяльності на окупованій території або на території РФ.

Чи потрібно повертати державі отриманий грант

Ви будете зобов'язані повернути суму вашого гранту, тільки якщо не виконаєте зобов'язань перед державою, які визначаються умовами кожної конкретної програми.

Грант на сад. Фінансування садівництва, виноградарства і ягідництва проводиться за іншою програмою, і заявка оформляється трохи інакше.

Основна відмінність у тому, що до заяви замість бізнес-плану треба прикласти копію проєкту висадження насаджень.

Сам проєкт має містити:

  • пояснювальну записку;
  • генеральний план;
  • кошторисну документацію;
  • паспорт робочого проєкту.

Зверніть увагу! Проєкти висадження оцінюються за великою кількістю критеріїв: від наявності водозабору й до відповідності культури регіону висадження. І це не причіпки, швидше, «захист від дурня», який захотів вирощувати лохину на Миколаївщині або кумкват на околицях Луцька.

Рішення про надання «садових» грантів приймає Міністерство аграрної політики також після стандартних перевірок. Гранти надаються для садів площею від 1 до 25 га. І ви можете отримати такий грант, тільки якщо земля перебуває у вашій власності або правокористуванні не менш як сім років.

Грант на теплицю за умовами отримання не дуже відрізняється від «садового». Основна відмінність у тому, що до заявки треба прикласти копію проєкту будівництва модульної теплиці разом із кошторисною документацією (зразок типового проєкту додається).

Найбільший грант можна отримати для створення переробного підприємства — до 8 млн грн. Стартові процедури аналогічні отриманню гранту на власну справу. Але от рішення про видачу вже приймає Мінекономіки. Звичайно, не йдеться про переробні заводи (там знадобляться такі ж суми, але в доларах), але поставити, наприклад, цех помелу зерна в крупу та лінію для її фасування за запропоновані державою гроші цілком можливо.

А програма справді працює? Ще й як!

Наприклад, у столиці вже відкрилася пральня та аквахімчистка Delicata, частково запущена на кошти гранту, який було отримано буквально місяць тому. Бізнес-модель проста: здаєш речі в прання (у тому числі й габаритні, такі як постільна білизна) і вже через кілька годин можеш забрати своє замовлення. Основний акцент пральні — швидкість. А отримані від держави кошти на 100% було витрачено на закупівлю обладнання. Власник пральні Г.Антонов, який до війни працював у медіа, каже, що зміною виду діяльності наразі задоволений.

А от невелика швейна фабрика на Львівщині завдяки гранту змогла, нарешті, купити власну розкрійну машину та збільшити кількість співробітників. Директор фабрики С.Луців розповідає, що раніше за розкроєм доводилося їздити за 80 км. А обсяги на виробництві зростали й зростали, — від початку війни, крім іншого, додалися ще й формені солдатські сорочки. І навіть таке невелике розширення, як кілька додаткових робочих рук і розкрійна машина, — уже полегшення.

Ну, а приклад переробки — «Вест Вуд» із Жидачева. Мрія власниці лісопилки В.Бобак — повний цикл обробки деревини, від кругляків на вході до готового крісла на виході. Щоправда, поки що похвалитися можуть лише дошкою та шпоном. Але ось на грант «переробника» купили багатофункціональний верстат для виготовлення складніших дерев'яних виробів.

Ідуть до мрії. Сподіваємося, стежка не заросте!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі