CТРАХУВАННЯ ЛИШЕ ПОЧИНАЄ РЕАЛІЗОВУВАТИ СВОЇ МОЖЛИВОСТІ

Поділитися
В Україні щорічні платежі за всіма видами страхування з розрахунку на одного громадянина становлять близько 2 тис...

В Україні щорічні платежі за всіма видами страхування з розрахунку на одного громадянина становлять близько 2 тис. грн., тоді як у розвинених країнах світу вже перевищують $1 тис. Разом з тим упродовж кількох останніх років ця сфера бізнесу стабільно й динамічно розвивається й у нашій державі. Принаймні щорічно обсяги вітчизняного страхового ринку подвоюються.

У наявності концентрація капіталу...

За оцінками фахівців Ліги страхових організацій України (ЛСОУ), минулий рік став переломним для вітчизняного страхового ринку. Серед головних тенденцій розвитку спеціалісти відзначають, по-перше, прогресуючий процес концентрації капіталів і об’єднання страховиків. Один із прикладів — створення корпорації «Страхова група «ГАРАНТ», засновниками якої виступили вісім структур, діяльність страхових груп «ДАСК» і «ТАС». По-друге, уперше страхові компанії, котрі мають ліцензію на ведення страхування життя, почали робити страхові виплати (відшкодування). Адже відповідно до законодавства України, для здійснення виплат зі страхування життя термін договору має бути не менше трьох років. По-третє, держава звернула увагу на механізм страхового захисту (особливо після того, як зазнала наслідків стихійних лих). По-четверте, активніше запрацювали страхові посередники.

Статистика безстороння, а вона вже не перший рік свідчить про прискорену динаміку зростання страхової індустрії. За даними Мінфіну, статутні фонди всіх страхових організацій за станом на початок 2002 р. дорівнювали 1 036, 8 млн. грн. (загалом зареєстровано 328 страхувальників), що вдвічі перевищує минулорічне досягнення. До речі, за станом на 1 січня 2000 р. відповідний показник становив лише 327,9 млн. грн. При цьому загальна сума страхових премій, отриманих 2001 року, досягла 3 031 млн. грн., що на 895 млн. грн. перевищує показник 2000-го (зростання — 1,4 разу). Загалом за останні шість років цей показник зріс у 10 разів.

Вплив ринку на економіку країни відчувається дедалі більше. 2000 року його внесок у національний ВВП становив 1%. Нинішнього року передбачається, що загальний обсяг страхових платежів досягне 1,8% ВВП (у розвинених країнах, як правило, — 8—12%).

…і виживуть найбільші

Сьогодні на вітчизняному ринку страхових послуг продовжується процес концентрації й розподілу сфер впливу між великими компаніями. Як відомо, Законом України «Про внесення змін до Закону «Про страхування», ухваленому наприкінці минулого року, передбачено значне збільшення мінімального розміру статутного фонду страхових компаній. Розмір останнього протягом двох років від дня набрання законом чинності повинен бути збільшений із ECU100 тис. до EUR500 тис., протягом ще одного року — до EUR1 млн. При цьому страховим компаніям, які займаються страхуванням життя, протягом двох років слід збільшити розмір статутних фондів до EUR750 тис., а протягом наступного року — до EUR1,5 млн. Отже, мають створюватися фінансово сильні страхові компанії.

Багато експертів і практиків вважають: вимога збільшити мінімальний розмір статутного фонду — норма, що відповідає цивілізованому страховому ринку, а збільшення й накопичення страхових резервів позитивно впливає на розвиток вітчизняного страхування. Водночас запровадження цієї норми фактично зупинить діяльність малих і середніх страхових компаній, які також мають право на життя. Тому вирішувати таке завдання треба поступово, шляхом реорганізації чи злиття страхових компаній. Це дасть змогу виконати зобов’язання перед клієнтами та зберегти робочі місця.

Але, з іншого боку, погано, що поки дуже невеликими залишаються фінансові можливості національних страхових компаній для покриття значних ризиків. Так, до останнього часу понад половина страхових компаній України мала статутний капітал нижчий від мінімального розміру (еквівалентного 100 тис. ECU), визначеного Законом України «Про страхування», і лише трохи більш як 70 страхових компаній досягли розміру статутного капіталу, який перевищує 1 млн. грн. Мало того, у багатьох страхових компаній статутний капітал — це права на майно, інші низьколіквідні активи, що негативно впливає на платоспроможність страховиків і зрештою на стан національного страхування.

За оцінками експертів ЛСОУ й Українського центру економічних і політичних досліджень імені О.Разумкова, сьогодні в Україні страхується лише близько 10% ризиків, тоді як у більшості економічно розвинених країн цей показник досягає 90—95%. Частка українського страхового ринку в загальноєвропейському обсязі страхових послуг ледве становить 0,05%. Причому вітчизняні страхові компанії передають іноземним перестрахувальникам до 90% страхових премій при страхуванні ризиків на авіаційних і морських лініях, при страхуванні ризиків для людського здоров’я під час виїзду за кордон, до 60% — за «автокаско», до 50% — при страхуванні значних майнових ризиків. Таким чином, попри явні зрушення в сфері страхування, впадати в ейфорію від успіхів зарано, саме на часі подумати, як втримати сьогоднішні темпи розвитку ринку страхування.

Олександр Філонюк, президент ЛСОУ:

— Ринок страхових послуг в Україні має значний потенціал для зростання. Важливо втримувати ці темпи, аби створити справді стійкий страховий ринок, який може виконувати зобов’язання перед своїми клієнтами, давати високі гарантії. Природно, ми маємо підвищувати імідж страхового ринку, щоб не просити клієнта купити страховий поліс, а він сам бажав би застрахувати своє життя, свій автомобіль, будинок...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі