Бути чи не бути: доля нового телекомунікаційного гіганта в руках Антимонопольного комітету

Поділитися
Невдовзі АМКУ має розглянути одну з найбільших угод щодо злиття активів на пострадянському просторі...

Невдовзі АМКУ має розглянути одну з найбільших угод щодо злиття активів на пострадянському просторі. Після п’ятирічної війни «Альфа-груп» і Telenor уклали контракт, за умовами якого російський «Вимпелком» і український «Київстар» об’єднаються. Якщо антимонопольне відомство України схвалить угоду, нова компанія стане одним із найбільших телекомунікаційних операторів Східної півкулі. Скептики стверджують, що цим планам можуть завадити тільки чиїсь політичні інтереси.

Майже п’ять років між російською «Альфа-груп» і норвезьким Telenor точилася війна на всіх рівнях: корпоративному, судовому, інформаційному, підкилимовому. 5 жовтня 2009 року було офіційно заявлено про укладання перемир’я і створення компанії VimpelCom Ltd. У новій компанії «Альфа-груп» і Telenor — акціонери російського «Вимпелкому» і українського «Київстару» — об’єднають свої активи. За умовами угоди «Альфа-груп» отримає 43,9% акцій, Telenor — 35,4%, а 20,7% залишаться у вільному обігу.

При створенні нової компанії сторони врахували свій попередній конфліктний досвід. Тепер рада директорів складатиметься з дев’яти чоловік: по три представники від «Альфа-груп» і Telenor і три незалежні. Обидва головні акціонери втрачають право вето. Головою ради має бути незалежний директор, якщо «Альфа-груп» і Telenor не приймають іншого рішення. Гендиректором нової компанії також має бути незалежний від основних акціонерів управлінець. Рішення про його призначення ухвалюється не менш як шістьма з дев’яти голосів на раді. Угода акціонерів регулюється правом Нью-Йорка, а спірні ситуації вирішуються в арбітражі Лондона.

30 листопада 2009 року посади голови ради і гендиректора були віддані норвежцю Джо Лундеру і росіянину Олександру Ізосимову. А незалежними членами ради призначені все той же Джо Лундер, росіянин Леонід Новосельський і німець Ханс-Петер Кольхаммер. Усі вони — управлінці високого рівня, із великим досвідом ведення бізнесу в телекомунікаційній сфері.

Нові можливості — нові горизонти

Рішенню про об’єднання раді обидві компанії. Конфлікт вимотував їхній вищий менеджмент і не давав зосередитися на стратегічних напрямах розвитку. Зате тепер у планах нової компанії, окрім надання послуг зв’язку в Росії, Україні, Грузії та інших країнах СНД, — експансія на ринки Європи, Азії й Африки, що швидко розвиваються. VimpelCom Ltd буде обслуговувати близько 90 млн. абонентів у 11 країнах світу.

Об’єднання активів «Альфа-груп» і Telenor позитивно оцінюється й українськими експертами. За словами віце-президента інвестиційно-банківського підрозділу ІК Dragon Capital Максима Нефьодова, ця угода вигідна для обох сторін. «Її укладення — великий крок уперед, який дає змогу уникнути подальших суперечок між компаніями. Нові статутні документи, напевно, позбавлять тих «дір», які були предметом суперечки раніше. Та й із принципового погляду, тепер позиції сторін набагато ближчі — уже нема дивної ситуації, коли дві компанії одних і тих же акціонерів конкурують між собою», — зазначає експерт.

Свого українського колегу повторює керівник відділу досліджень ринків послуг Gfk Ukraine Гліб Вишлинський. На його думку, «структура управління новою компанією цілком може запобігти патовим ситуаціям у взаєминах між акціонерами». А Костянтин Степанов, директор аналітичного департаменту інвестиційної групи «Сократ», зазначає, що «озвучена схема дозволяє цілеспрямовано розвивати нову компанію на існуючих і нових ринках. Тепер буде значно простіше залучати фінансування для об’єднаної компанії».

Угода має бути на руку і міноритарним акціонерам компаній, оскільки інвестори можуть розраховувати на синергетичний ефект від об’єднання. Так, із появою новини про злиття активів акції «Вимпелкому» під час торгів на Нью-йоркській фондовій біржі зросли на 9,8%, а акції Telenor, котрими торгують в Осло, додали 14,5%.

Що обіцяє об’єднання українському споживачеві? Слід гадати, об’єднаний оператор, припинивши чвари і суперечки, а також поліпшивши систему спільного управління активами, почне спрямовувати більше коштів на підвищення якості своїх послуг, науково-дослідну діяльність та інновації. Загалом же для українського ринку це означатиме появу нового сильного гравця. Його головні конкуренти — оператори «МТС-Україна» і «Астеліт» (ТМ life:)) — за таких умов також будуть змушені поліпшувати якість своїх послуг.

Що може цьому завадити?

Аби казка стала явою, угоду має схвалити Антимонопольний комітет України. Яким буде його рішення — вгадати складно. Річ у тім, що АМКУ вже не раз був помічений у «підігруванні» держмонополії «Укртелекому». Компанія VimpelCom Ltd — її новий конкурент, тому експерти розводять руками.

За великим рахунком, предмет для розглядів АМКУ відсутній. Попри те що «Вимпелком» і «Київстар» стануть одною компанією, угода є внутрішньою зміною існуючої структури бізнесу. «Альфа-груп» і Telenor, котрі через дочірні компанії є мажоритарними акціонерами «Вимпелкому» і «Київстару», продовжать опосередковано володіти більшістю голосів у вищих органах управління кожної з компаній.

Можна також прогнозувати, що внаслідок злиття не відбудеться істотного посилення контролю над якимось українським оператором. Акціонери VimpelCom Ltd планують виводити її на фондову біржу, тому фактичний контроль може бути навіть ослаблений.

Примітно, що відповідно до роз’яснення Єврокомісії угода не підлягає розгляду взагалі. Антимонопольні органи Німеччини та Кіпру, спираючись на своє законодавство, також вважають, що угода не потребує отримання відповідних дозволів через її незначний характер.

Чи буде рішення АМКУ відповідати європейським нормам, стане відомо наступного тижня. Але Тор Халворсен, виконавчий віце-президент Telenor, дивиться в майбутнє з оптимізмом: «Позитивним чинником є те, що АМКУ розділяє різні сегменти ринку телекомунікацій. Адже позиції «Київстару» дуже сильні в мобільному зв’язку, але не у фіксованому. Водночас до складу «Українських радіосистем» входить «Голден телеком», традиційно сильний у цьому сегменті. Тому сподіваємося, що комітет візьме до уваги всі ці аспекти».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі