Боротьба з легальним виробником викличе наплив контрабанди

Поділитися
За найскромнішими оцінками, в разі прийняття законопроекту №3281 ціна пачки цигарок зросте, як мінімум, на 2 грн...

За найскромнішими оцінками, в разі прийняття законопроекту №3281 ціна пачки цигарок зросте, як мінімум, на 2 грн. Внаслідок чого частина курців перейде на дешевші цигарки, а частина — на контрабандні.

Нам загрожує значне збільшення контрабанди цигарок в Україну. Вже тепер можна знайти цигарки (і в горезвісних бабусь, і навіть в офіційних роз-
дрібних точках продажу) з російською або молдавською акцизною маркою чи взагалі без неї.

А ще ж на початку року такої продукції було вдень зі свічкою не знайти. За підрахунками експертів, останніми роками контрабанда цигарок в Україну займала стабільно низьку частку українського ринку — не більше 1%.

На жаль, народні депутати в пошуках нових «латок» для бюджетних дірок продовжують небезпечні експерименти.

Нагадаємо, що з 1 вересня 2008 р.
акцизи на цигарки з фільтром зросли з 14 до 30 грн. (фіксована частина) і з 12,5 до 16% (адвалорна частина). Тобто загалом — приблизно у 2,5 разу. На жаль, цим борці з курінням не були задоволені, і вже менше ніж через три місяці в першому читанні прийняли новий законопроект — про збільшення акцизу ще у 2,5 разу. Зокрема пропонується фіксовану частину збільшити до 60 грн., адвалорну — до 20%. Причому якщо раніше відсоток брався від чистої вартості, то тепер пропонується брати його від вартості з ПДВ. Те, що це прямо суперечить декрету Кабінету міністрів «Про акцизний збір» (№18-92 від 26.12.1992 р.), депутатів мало бентежить.

Також їх мало бентежить, що після запланованого підвищення акцизу в Україні його розмір буде приблизно втричі вищий, ніж у Російській Федерації. Але ж відпускні ціни на російських тютюнових фабриках уже тепер нижчі за українські.

Що вже казати про Молдову, яка навіть при теперішньому акцизі впевнено тримає першість із ввезення контрабандних цигарок в Україну, — в разі прийняття законопроекту українські акцизи будуть приблизно вдесятеро вищі за молдавські. І тоді контрабандний струмочок переросте у могутню річку.

Крім того, підвищуючи акцизи на цигарки, депутати вперше ввели акциз і на тютюнову сировину. І цей подвійний акциз може датися взнаки в нових цінах. За найскромнішими розрахунками, пачка подорожчає, як мінімум, на 2 грн., а з урахуванням подвійного акцизу — ще більше.

Внаслідок цього частина курців може перейти на дешевші цигарки. Благо депутати вирішили розширити й так широкий ціновий коридор на тютюнову продукцію. Наразі в нас розрив між найдешевшою й найдорожчою пачкою цигарок перевищує 10 грн., а після підвищення ставки відсоткової складової акцизу (з 16% від чистої ціни до 20% від ціни з ПДВ) він буде ще більшим. Загалом, подбали депутати, щоб у курця був вибір.

Але ж перехід курців на дешевші цигарки й розширення контрабанди — це серйозні ризики для бюджетних прибутків від тютюнового акцизу. Не кажучи вже про здоров’я самих курців. Додайте імовірне скорочення робочих місць через зниження легального виробництва цигарок. А кожне знищене робоче місце — це недоплачений податок із прибутку, недоплачені соціальні збори, що йдуть, зокрема, і на пенсії, і на допомогу безробітним.

Таким чином, доволі незграбні й нелогічні спроби боротися зі шкідливою звичкою насправді можуть зменшити споживання лише легальної продукції. Буде завдано удару по легальному вітчизняному виробникові, по українському бюджету й доходах населення. Але святе місце порожнім не буває — звільнену нішу займуть контрабандисти. Навряд чи вони сплачуватимуть податки у бюджет і зарплату населенню.

Коментар депутатів

Сергій ТЕРЬОХІН (БЮТ):

— Я був проти цього законопроекту. З одного боку, риторика про боротьбу з курінням — правильно, а з іншого — запропоновані в законопроекті механізми навряд чи зменшать кількість курців. Курили «Мальборо» — перейдуть на «Приму», курили «Приму» — перейдуть на «Прилуки». Крім того, цей законопроект інвестуватиме контрабанду цигарок від наших сусідів. Коли свого часу Польща приєднувалася до директив Єврокомісії про збільшення акцизного навантаження на тютюнові вироби, полякам дали на перехідний період п’ять років. Тютюнова продукція має коштувати більше, ніж тепер, але перехід на нові акцизи має бути поступовим. І це я пропонував у своєму законопроекті.

Микола АЗАРОВ (ПРУ):

— Під час економічної рецесії, яка простежується у скороченні темпів зростання ВВП, підвищувати податки й акцизи — це найгірша з можливих політик. Це політика за принципом «підштовхни того, хто падає». Запропоновані в законопроекті №3281 заходи призведуть до тінізації економіки, згортання економічної активності.

Сергій ТЕРЕЩУК (Блок Литвина):

— Сьогодні найскладніше — зберегти робочі місця. Я теж проти куріння, але підвищенням ціни на цигарки ми не вирішимо цю проблему. Наведу лише один аргумент. На Черкащині може закритися тютюнова фабрика. Скільки Черкаська область втратить робочих місць?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі