Біомаса

Поділитися
Енергетичний потенціал біомаси вітчизняного АПК становить еквівалент 17-20 млрд кубометрів природного газу.

Щоразу напередодні нового опалювального сезону керівництво країни обов'язково схоплюється: а які, власне, справи з газом - одним з основних благ цивілізації?

Традиційно газ завжди був доступним. Його річне споживання в країні раніше зазвичай на 50% забезпечувалося імпортом - переважно з РФ. Але останнім часом це благо різке подорожчало. Як наслідок - не всі наші співвітчизники можуть отопити паливом, яке стало недоступним, своє житло. З урахуванням реалій задуматися про використання альтернативних джерел енергії час не тільки владі або бізнесу, а й господарям приватних домоволодінь.

Майбутнє - за альтернативними джерелами

Чи може Україна отримати вигоду від модернізації свого централізованого опалення, використання відновлюваних джерел енергії та тепла з низьким екологічним і кліматичним впливом? Слід визнати, що сьогодні більшість систем централізованої подачі тепла в країні давно застарілі, енергомісткі та неефективні. Станом на кінець 2017 р. близько 50% сімей потребували субсидій. На настільки невтішному тлі впровадження невеликих демонстраційних проектів у сфері централізованої теплоподачі здатне наочно продемонструвати, що можна досягти великої економії при виробництві та розподілі теплової енергії та зменшити споживання енергії й води.

На думку голови правління Біоенергетичної асоціації України (БАУ) Георгія Гелетухи, біоенергетика в нашій країні останнім часом розвивається досить непогано й демонструє позитивну динаміку, і до 2020 р. "ми побачимо ще кілька десятків біогазових установок". Учені підрахували: майже половини поставок первинної енергії можна досягти шляхом відновлюваних джерел енергії. А за даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики, найбільший потенціал в Україні має біомаса. За прогнозами фахівців, до 2020 р. її споживання дедалі збільшуватиметься. Передбачається, що 40% покриє дерев'яна біомаса, а інші 60% потрібно шукати в агросекторі. Це аграрні залишки - солома, стебла, лушпиння, які відкривають для сільгосппідприємств обнадійливі перспективи.

На представницьких агрофорумах експерти одностайно доходять висновку: використання альтернативних джерел енергії та підвищення енергоефективності - це стратегічне питання розвитку вітчизняного агробізнесу. За їхніми підрахунками, енергетичний потенціал біомаси вітчизняного АПК становить еквівалент 17-20 млрд кубометрів природного газу та, згідно з проектом Енергетичної стратегії України на період до 2035 р., зростання енергоспоживання в країні зросте до 130 млн т нафтового еквівалента. Завдяки переходу на альтернативні джерела енергії, підприємства можуть забезпечити додаткові надходження від продажу чистої енергії, знизити собівартість продукції та підвищити конкурентоспроможність бізнес-проектів, оскільки не тільки стануть незалежними від стрибків цін на енергоресурси, а й здобудуть репутацію "зеленої" компанії в очах європейських партнерів.

Слід визнати, що влада серйозно перейнялася розв'язанням енергетичних питань і сприяє такого роду бізнесу тільки після анексії АРК і початку воєнного конфлікту на Сході країни, - навіть ухвалено закон, згідно з яким приватні домогосподарства, оснащені вітровими та сонячними електрогенеруючими установками, можуть продавати надлишки електроенергії без ліцензії. Зростає й кількість використання котлів на біомасі. Практично всі, хто у власних ресурсах має бодай якусь біомасу, воліють переходити на таке обладнання. З'являються проекти з використанням покупної біомаси, що підтверджує вигідність переходу на біоенергетику: навіть за відсутності сировини термін окупності такого проекту становить близько трьох років. Та й у приватних домогосподарствах перехід на твердопаливний котел нині економічно вигідний, про що свідчить той факт, що число їх надходження у побутовий сектор виміряється сотнями тисяч.

Нові проекти - у дії

Традиційно більшість громадян, переважно в негазифікованих селах, використовували для опалення будинків звичайні дрова, тобто діяли як у давнину. Але наполегливі пошуки газової альтернативи можуть зробити гідний внесок в енергетичну незалежність: тверді побутові відходи, осад стічних вод, відходи тваринництва та рослинництва, деревозаготівлі та деревообробки, - таких ресурсів біомаси в країні достатньо. Особливо високий енергетичний потенціал мають відходи вирощування зернових культур. Словом, усе, що раніше вважалося таким, що не заслуговує на увагу, стає прикладом для наслідування.

Для агропідприємств актуальне використання біогазу, при тому, що окупитися такий проект зможе не раніше ніж через 10 років. Наприклад, у Київській області запущено біогазовий завод потужністю
2,25 МВт на території ВАТ "Рокитнянський цукровий завод". Перша черга цього комплексу - найпотужніша біогазова установка в Україні та одна з найбільших у країнах СНД і Східної Європи. Виробленої на Рокитнянському біогазовому заводі енергії буде достатньо для забезпечення потреб близько 800 приватних домогосподарств, її можна спрямовувати на обігрів соціальних об'єктів селища, у перспективі - співпрацювати з тепличними комбінатами.

Виробляти біогаз можна з жому, кукурудзяного силосу, сорго, відходів органіки. Після когенерації газ, що виділяється в результаті хімреакції, перетвориться на електроенергію, яка подаватиметься в загальнодержавну мережу за "зеленим тарифом", у цьому разі на
44 млн кубометрів газу може вироблятися 19 МВт електроенергії та стільки ж - теплової.

Особливості впровадження нового проекту установки біоТЕЦ у Токмаку Запорізької області обговорив керівник Держенергоефективності Сергій Савчук з депутатами Токмакської міської і Запорізької обласної рад, інвесторами та представниками місцевої громади. Розглянувши деталі впровадження проекту, вони дійшли єдиної думки про подальший план дій для введення об'єкта в експлуатацію з урахуванням інтересів громади. Зокрема, за даними розробників проекту біоТЕЦ, її електрична потужність становитиме 8,6 МВт, а теплова - 38 МВт. Станція розрахована на роботу на пелетах із залишків соняшника та соломи. Заслуговує на увагу те, що така біоТЕЦ може замінити щонайменше 3 млн кубометрів газу в опалювальний сезон і в стані забезпечити місто тепловою енергією та гарячою водою. Ну, а завдяки вдалому розміщенню станції є можливість безперебійно та постійно отримувати необхідну для її роботи сировину.

"Такі проекти допомагають розв'язати питання енергозабезпечення населених пунктів, замістити дорогий газ, використовувати місцеву сировину, активізувати місцевий бізнес, створити нові робочі місця, забезпечити додаткові надходження в місцеві бюджети", - вважає голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Тепло, що генерується цією станцією, подаватиметься в мережу за стимулювальним тарифом, передбаченим Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії". Електроенергія, вироблена з біомаси, реалізовуватиметься за "зеленим" тарифом у розмірі 12,4 євроцента за кВт/год. Такий стимул закладено у законі України про конкурентне виробництво електроенергії з альтернативних джерел.

Європа нам допоможе

За інформацією БАУ, біоенергетика є основним вектором розвитку відновлюваних джерел у ЄС (62% усіх відновлюваних джерел). Є країни, де частка біоенергетики становить до 40% від загального споживання енергії, - це Швеція, Фінляндія, Латвія, Данія, Австрія. Середній показник у Європі доходить до 9%, тоді як по Україні він майже вдвічі менший. Сюди входять біоенергетика (близько 60% від усієї кількості), велика гідроенергетика (близько 30%), залишок поділяється між малою гідроенергетикою, сонцем і вітром.

Нове міжнародне дослідження, представлене в Києві, засвідчило, що застосування кліматичних рішень північних країн дозволить значно скоротити обсяги викидів, що допоможе Україні виконати зобов'язання за Паризькою угодою. Це принесе й інші вигоди, зокрема підвищення енергонезалежності та створення нових робочих місць у регіонах. У рамках дослідження Nordic Green to Scale було проаналізоване застосування 10 кліматичних рішень північних країн, від сектора вітрової енергетики до заходів щодо підвищення енергоефективності в будівлях і поводження з відходами тваринництва в АПК. У сукупності вони можуть скоротити викиди парникових газів в Україні на 67 млн т, або 9% від прогнозованого рівня 2030 р., - скорочення буде більше, ніж сукупні викиди в Португалії.

На впровадження інновацій у галузі чистої енергетики спрямована нова програма фінансування фінсько-українського трастового фонду, що надає фінансову підтримку приватним і державним проектам енергетичного сектора України. Фонд розвиватиме співробітництво та виявлятиме можливості для реалізації проектів як у сфері надання консультаційних послуг, так і інвествкладень. Його загальний розмір становить 6 млн євро, наданих урядом Фінляндії.

"Україна має велику енергетичну інфраструктуру з можливостями підвищення її ефективності та впровадження відновлюваних джерел енергії. Є й політрішення, і фінінструменти для великомасштабних інвестицій у відновлювану енергетику, циркулярну економіку та заходи щодо підвищення енергоефективності. Ми сподіваємося впровадити як перевірені часом технології, так і інноваційні підходи. Результатом стануть доступні та надійні енергетичні послуги для жителів України. Відповідний відбір технологій також забезпечить фінансову й екологічну сталість", - вважає Хенрі Хорн, старший радник з енергетики департаменту політики розвитку МЗС Фінляндії.

Збільшує свою підтримку з метою розвитку централізованого теплопостачання України й Швеція. Оголошено про запуск нової Шведської програми фінансування для розвитку довгострокових стійких систем центротеплопостачання в Україні. Мета нового шведсько-українського фонду - показати, як Україна зможе виграти від переходу до сучасного енергоефективного центротеплопостачання зі значною часткою відновлюваних джерел енергії та енергетичного використання відходів, з перспективою відповідності вимогам ЄС. Швеція надає підтримку на загальну суму 10 млн євро, з яких 6 млн інвестуються до Фонду, а 4 млн євро будуть виділені на допомогу муніципалітетам.

Нова програма підтримки ґрунтується на досвіді реалізації проекту Demoukrainadh, запущеного у 2012 р. з метою надання допомоги муніципалітетам України шляхом співфінансування екологічно стійких і енергетично ефективних демонстраційних проектів у секторі центротеплопостачання. Успішно реалізовані проекти (у Вінниці, Житомирі, Олександрії, Кам'янці-Подільському, Полтаві та Івано-Франківську) продемонстрували до 30% економії природного газу, 20-50% економії електроенергії та скорочення викидів CO2 (близько 45%).

Нашим співвітчизникам важливо знати, що нині проводиться попередня оцінка різних проектних пропозицій, тому представники малих і середніх підприємств - бажані учасники проектів, від них очікують заявок на фінансування як приватних, так і держпроектів, пов'язаних з енергоефективністю, відновлюваними та альтернативними джерелами енергії у виробництві електроенергії та тепла.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі