Безплатний сир у земельній мишоловці

Поділитися
Безплатний сир у земельній мишоловці
У програмах багатьох партій і кандидатів у депутати на місцевих виборах нам особливо часто обіцяють викорінити корупцію у сфері земельних відносин. Адже не секрет, що процедури виділення земельних ділянок, оформлення оренди або права власності нині найбільш корупційні, а в депутати місцевих рад ідуть саме для того, щоб ділити землю і на цьому наживатися. Є підстави вважати, що коли процедури виділення/оренди/приватизації землі не міститимуть корупційної складової, боротьба за депутатство у місцевих радах не буде такою жорсткою.

Безплатна роздача землі - це розбазарювання народного багатства плюс годівниця для чиновників

У програмах багатьох партій і кандидатів у депутати на місцевих виборах нам особливо часто обіцяють викорінити корупцію у сфері земельних відносин. Адже не секрет, що процедури виділення земельних ділянок, оформлення оренди або права власності нині найбільш корупційні, а в депутати місцевих рад ідуть саме для того, щоб ділити землю і на цьому наживатися. Є підстави вважати, що коли процедури виділення/оренди/приватизації землі не міститимуть корупційної складової, боротьба за депутатство у місцевих радах не буде такою жорсткою.

Нижче розглянемо зміни до законодавства, які унеможливили б корупцію. Найголовніша з них, хоч як дивно, - вилучити положення про безплатне виділення земельних ділянок громадянам України.

Напевно, не всі знають, що відповідно до статті 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право безплатно отримати 0,1 га землі в місті, або 0,15 га в селищі міського типу або 0,25 га землі в селі. Саме це положення дозволяє ділкам наживатися на роздачі землі, бо насправді процедура роздачі виявляється безплатною тільки для бюджету України, а для громадян вона дуже навіть платна. Схему "дерибану" землі через "безплатне" виділення випробувано й застосовано неодноразово, і незрозуміло, чому цієї корупційної роздачі все ще не скасували. Суть схеми така: нікому не відомі люди, найчастіше студенти, пишуть заяви про виділення 10 соток землі, наприклад, у Києві або 15 соток у Бучі, на які мають право, передають ці заяви разом із копіями паспортів та іншими документами ділкам, котрі заробляють на цій схемі. За певну винагороду депутати дають згоду на виділення землі, а ділки оформляють земельні ділянки у власність студентів, після чого продають своїм компаніям і/або забудовникам. Студенти отримують невелику плату за використання паспорта, депутати - свою частку, ділки - свою, а бюджет, тобто пенсіонери, медицина й освіта, - нічого. Схема може мати різні варіації, але суть її саме така. І тому спроби деяких громадян отримати землю в Києві або інших великих містах без хабарів депутатам незмінно були невдалими. Не тільки через те, що землі в Києві або Харкові на всіх не вистачить (стандартна відмовка чиновників), а ще й через те, що земля - пряме джерело доходів корумпованих депутатів і лобістів-забудовників. У жодному разі не хочу сказати, що всі депутати беруть участь у цих схемах, але, на жаль, досі таких вистачало. І необов'язково за гроші. Іноді за підтримку програм чи проектів, за місце у списку або інші переваги. І саме тому безплатну роздачу незабудованої землі слід скасувати якнайшвидше, залишивши можливість безплатної приватизації землі під уже існуючими будівлями.

Точно так само треба скасувати "безплатне" виділення землі забудовникам, які при цьому зобов'язуються віддати міській владі від 5 до 10% готових квартир у зведеному будинку. Ці квартири потім безплатно віддають суддям, прокурорам, чиновникам Кабінету Міністрів та інших державних структур, а також, іноді, багатодітним сім'ям і черговикам. При процедурі безплатної передачі земельних ділянок під забудову немає жодної конкуренції між забудовниками, а відтак забудовник переплачує, а іноді й недоплачує. Зрозуміло, коли немає ринку, то складно визначити ринкову вартість права на забудову. Були спроби продавати землю на аукціонах, але вони не стали нормою через ті ж таки корупційні процедури, яким чиновники віддали перевагу. Що ж треба зробити?

Цілком очевидно, що право забудови потрібно продавати на аукціонах, а виручені кошти можна спрямовувати на міські потреби або будівництво соціального житла. Але при цьому - обов'язково спростити процедуру оформлення земельної ділянки: скасувати геть непотрібну експертизу документації й усі погодження. Потрібно створити процедуру визначення основних параметрів будівництва на земельній ділянці, таких як розміри будинку, його поверховість, об'єкти соціальної інфраструктури, які мають бути збудовані, - усе це слід робити заздалегідь, до проведення аукціону. Треба переходити від принципу "дозволити те, що запитує забудовник" до принципу зонування територій, як це практикується в цивілізованому світі, коли план і всі параметри забудови заздалегідь визначені і не можуть змінюватися залежно від побажань забудовника. І тоді земельна ділянка (або право її забудови) продається із заздалегідь визначеними параметрами будівництва на конкурентних умовах, а виручені кошти надходять у бюджет міста і можуть бути використані на потреби міської інфраструктури - дороги, освітлення, сучасні розв'язки тощо.

Щоб зрозуміти, скільки коштів фактично недоотримав бюджет Києва у зв'язку з безплатною передачею квартир суддям, прокурорам та іншим чиновникам в обмін на право забудови земельної ділянки, DT.UA надіслало міській владі запит: скільки квартир і якої площі передавалося безплатно і яким категоріям громадян протягом останніх п'яти років? На жаль, відповіді ми так і не отримали. А тим часом у нас виникло запитання: а чому цим категоріям громадян надаються безплатні квартири? Ніде у світі квартир не дають безплатно ні чиновникам, ні депутатам. І це в багатих країнах. Чому ж ми такі марнотратні? Чим ці категорії громадян кращі за інших? Може, настав час скасувати успадковані від совка відповідні норми й пільги? Адже ці кошти належать усій громаді, і хотілося б, щоб вони використовувалися на загальні потреби, а не на фактичний підкуп цих категорій вищим керівництвом країни за наші гроші.

Також хотілося б отримати інформацію від чиновників місцевої влади про те, скільки коштів перераховано забудовниками на потреби інфраструктури Києва (й інших міст) і як ці кошти витратили? Нині вимогою часу є прозорість роботи державних структур, тому хотілося б бачити звіти місцевих рад про те, які землі і кому виділено, скільки коштів надійшло від забудовників і як їх витрачено. Щодо цього DT.UA також надіслало запит до Київради, але поки що жодної відповіді ми не отримали.

В усьому цивілізованому світі безплатно квартири видають тільки інвалідам. Можна додати до цього списку багатодітні сім'ї, хоча це питання й спірне, але, безперечно, тут мають бути учасники АТО і їхні родини. Причому для цих категорій громадян слід будувати спеціальне соціальне житло за держзамовленням з відбором забудовників на конкурсній основі (необов'язково в Києві), але за кошти від продажу землі або права забудови цієї землі. Треба позбуватися совкової звички "виділяти" землю безплатно, бо безплатної землі не буває. Також треба припинити порочну практику видачі безплатних благ чиновникам. Нехай вони отримують свою зарплату і живуть на неї. Нехай громадяни, які захочуть придбати ділянку землі для будівництва приватного будинку, візьмуть участь в аукціоні і заплатять реальну ціну за землю. І тоді в бюджеті з'являться кошти на пенсії, медицину, освіту й зарплати чиновникам, а в депутати йтимуть не для того, щоб землю нещадно "дерибанити", а щоб служити своєму народу. Хоч як пафосно це звучить.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі