Без паніки

Поділитися
Електронна звітність для малого бізнесу не примусова. Поки що…

- Слава Богу, скоро не доведеться возитися з підприємцями! - сказала цього літа спересердя моєму другу-бізнесмену податковий інспектор, незадоволена тим, що той неправильно заповнив новий зразок податкової декларації.

Переляканий дрібний ППешник (фізична особа - підприємець, як їх тепер називають) кинувся в зал, де містилося так зване єдине вікно для здачі звітів.

- Скоро всі звіти пересилатимете по Інтернету, - підтвердила його найгірші підозри працівниця податкової служби, - швидше за все, з вересня!

Чутки про повний перехід на електронну звітність поголовно всіх представників бізнесу, тобто включно і з фізичними особами, продовжують хвилювати суспільство. Та й як тут не вірити чуткам, які підігріваються самими податківцями, коли ще два роки тому зі сторінок преси звучали висловлювання солідних керівників: «Сьогодні ніхто не примушує юридичних і фізичних осіб подавати звітність в електронній формі. А як завтра буде - ніхто не знає».

«Завтра» настало й подарувало нам такі рядки з Податкового кодексу України: «Платники податків, які належать до великих і середніх підприємств, подають податкові декларації в електронній формі». Інакше кажучи, за законом юридичні особи вже зобов’язані звітувати через Інтернет.

Останній не взятий податковою службою редут - фізичні особи-підприємці, яких в Україні величезна армія. І здаватися, тобто переходити на тотальну комп’ютеризацію звітності, вони, схоже, наміру не мають…

- Я торгую на ринку вже близько п’ятнадцяти років - розповідає приватний підприємець Людмила Михайлівна, - вік у мене не той, коли легко освоїти комп’ютерну техніку, та й часу на це немає. Заробітків із торгівлі дрібною галантереєю вистачає тільки, щоб звести кінці з кінцями. У мене просто немає коштів, щоб купити комп’ютер і оплачувати послуги програміста.

В аналогічному становищі сьогодні дуже багато людей, котрі торгують на ринках.

- Чого чекати їм цієї осені? - звернулася я із запитанням до начальника управління інформації і звітності платників податків Білоцерківської ОДПІ Олени Труш.

- У нашому регіоні (Біла Церква та Білоцерківський район) декларації про податок на додану вартість в електронному вигляді подають 95% платників податків, звіт про прибуток - 56%, але це здебільшого юридичні особи, - коментує Олена Труш. - Що ж до фізичних осіб - підприємців, то тільки 5% їх здають звіти в електронному вигляді. Цифра, звісно, мала, але ми постійно проводимо семінари та роз’яснювальну роботу серед населення, аби відсоток «комп’ютеризованих» приватних підприємців підвищувався. Жодних причин для паніки немає - поки що діє поточна редакція Податкового кодексу України, в якій обумовлено добровільний вибір для цієї категорії платників податків (здача декларації в електронному або письмовому вигляді), можна здавати звіти, як і раніше, в Єдине вікно…

Те, що має красивий вигляд збоку - нові сервери податківців, центри сертифікації тощо, - виливається в зайві турботи для малих та середніх підприємців, і так замучених постійними нововведеннями в податкову звітність.

Щоб безплатно отримати електронні ключі, підприємцям необхідно вистояти черги в обласних центрах сертифікації. У невеликих містах теж є можливість отримати ключі безплатно - у Білу Церкву, наприклад, раз на два тижні приїжджає представник такого центру з Києва, але на прийом до нього записується до 90 людей на день. Прийняти таку кількість людей із документами нереально, тому черга зсувається на наступний прийом і т.п.

І хоча на сайті Акредитованого центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДПС є розділ «програмне забезпечення», де можна скачати програми для накладення електронних ключів на створені звіти, для недосвідчених у такій справі малих підприємців це - темний ліс…

Та навіть якщо ти отримав ключі і придбав програму, необхідно ще підписати відповідний договір з податковою службою, інакше твої звіти недійсні.

Заповнений зразок договору рекомендують відіслати по Інтернету на адресу ДПС, де впродовж п’яти робочих днів розглядаються такі заявки й дається відповідь.

В європейських країнах і навіть деяких державах - колишніх республіках СРСР, наприклад у Казахстані, податкова звітність в електронному вигляді - звичне явище.

Українські підприємці до новації налаштовані критично. У чому причина «бойкоту» електронної звітності?

- Крім реальних причин, таких як часті збої на серверах ДПС, загроза штрафних санкцій, коли раптом податкова декларація «зникне» в пошті, спотворення звіту з вини комп’ютерної програми, - секрет цього явища полягає в психіці українського малого підприємця, - коментує психолог Євген Горошанський. - Здебільшого це люди старші середнього віку, які пройшли через м’ясорубку жорстких 1990-х років і звикли не довіряти свої звітності нікому, тим більше якійсь незрозумілій для них онлайн-програмі. Якщо підприємець - юридична особа, то відповідальність за податкову звітність в електронному вигляді розкидана на кілька осіб: бухгалтера, програміста, керівника підприємства. А колективна відповідальність завжди не така страшна, як особиста. Та й шансів помилитися при такому контролі на кількох рівнях менше. Фізична особа - підприємець часто працює сам на себе, без команди. А менталітет у наших бізнесменів відомий - не довіряти нікому! Ось і хочеться мати при собі заповітний аркуш із печаткою податкової - звіт прийнято. Підспудно цього самого хочуть і юридичні особи, але новий Податковий кодекс примусово «європеїзує» українського бізнесмена…

Хочеться вірити, що козирний аргумент податківців «звикли ж до мобільних телефонів!» виявиться пророчим, а поки що всі з побоюванням очікують доповнень до Податкового кодексу, які можуть примусити дідуся-шевця відсунути звичний інструмент і засісти за комп’ютер…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі