Президент України Володимир Зеленський у вівторок, 12 вересня, підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 30 серпня щодо проведення перевірки рішень військово-лікарських комісій від початку повномасштабного вторгнення Росії, які стосуються інвалідності та непридатності до військової служби. Текст документів розмістили на сайті глави держави.
Контроль за виконанням рішення Зеленський поклав на секретаря РНБО Олексія Данілова.
Як зазначається в доданому тексті від 30 серпня, Кабінет міністрів має протягом тижня забезпечити створення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, а також обласними та Київською міською державними адміністраціями робочих груп для перевірки обґрунтованості висновків медико-соціальних експертних комісій і ВЛК про інвалідність чи непридатність до військової служби, затверджених протягом дії воєнного стану, тобто з 24 лютого 2022 року.
За три місяці робочі групи мають здійснити перевірку. Якщо буде виявлено необґрунтованість прийняття рішень комісіями, Кабміну доручено ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та проінформувати правоохоронні органи за наявності підстав.
Також у двотижневий строк уряду треба опрацювати “питання щодо особливостей перетинання кордону” людьми, яких визнали непридатними чи обмежено придатними до служби.
Крім цього, за тиждень Кабмін має затвердити план підготовки нормативно-правових актів для забезпечення якості, ефективності, належного рівня сервісу та безбар'єрності елементів військово-лікарської експертизи в ЗСУ під час війни, передбачивши строки й відповідальних за виконання. За цей же термін доручено вжити “вичерпних заходів” для системної роботи позаштатних постійних військово-лікарських комісій ТЦК та СП, працюючи разом з головами ОДА та Генеральним штабом ЗСУ.
У двотижневий строк РНБО постановив забезпечити “опрацювання питання щодо вдосконалення регулювання питання стосовно військовослужбовців, визнаних обмежено придатними до військової служби, шляхом підготовки та внесення у встановленому порядку проектів відповідних нормативно-правових актів”.
Рішення Ради національної безпеки і оборони також має завдання для Міністерства оборони та Генштабу. Їм треба опрацювати питання формування в Міноборони окремого структурного підрозділу для підвищення ефективності завдань і функцій у сфері охорони здоров'я.
Міністерству охорони здоров'я, Міністерству оборони, Міністерству цифрової трансформації, Генеральному штабу, Національній службі здоров'я та керівникам ОДА доручили за тиждень вжити “вичерпних заходів” для вдосконалення системи проведення медичних оглядів ВЛК у ЗСУ, зокрема призовників та військовозобов'язаних, у першу чергу позаштатними постійними комісіями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Йдеться, зокрема, про цифровізацію, встановлення граничних строків оглядів, визначення раціонального маршруту, перегляд умов закупівлі медичних послуг в межах програми державних гарантій, організацію навчання представників позаштатних ВЛК.
Водночас, голови ОДА та КМДА разом з начальниками ТЦК та СП мають у тижневий строк ужити заходів для організації системи постійного моніторингу навантаження на позаштатні постійно діючі військово-лікарські комісії, щоб в разі потреби можна було своєчасно збільшити їх число.
Рішення стосується також правоохоронних і антикорупційних органів: “Національному агентству з питань запобігання корупції здійснити аналіз корупційних ризиків у діяльності військово-лікарських комісій, за результатами якого в разі потреби внести у встановленому порядку пропозиції щодо змін до відповідних нормативно-правових актів. Державному бюро розслідувань, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України за участю Офісу Генерального прокурора у встановленому порядку невідкладно вжити заходів з викриття корупційних правопорушень та кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності в системі військово-лікарської експертизи”.
На початку вересня секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що результати перевірки військово-лікарських комісій, яка розпочалася напередодні, будуть через 2-3 тижні. Він зауважив, що вже є інформація про випадки порушень, коли за хабарі ухилянтам виписували довідки про відсутність нирки. За словами Данілова, факти підробки документів ВЛК виявляють щодня. Коли фахівці доведуть провину порушників - їх імена оприлюднять.