Відсутність вироків у топсправах є ключовою проблемою Антикорсуду – експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Відсутність вироків у топсправах є ключовою проблемою Антикорсуду – експерти © Вищий антикорупційний суд
За час існування відомства багато топсправ так і не отримали кінцевого вироку.

Юристи ГО "Центр протидії корупції" у матеріалі для ZN.UA зібрали найцікавішу інформацію про актуальний стан розгляду понад двох десятків справ ВАКС, але на розгляді у Антикорсуду станом на 24 квітня перебувало 240 проваджень, тож описані кейси становлять менш як 10% від усіх справ.

Експерти відзначають, що за три з половиною роки суд ухвалив 124 вироки, хоча більшість із них навряд чи можна назвати топсправами, а саме для розгляду таких справ створювався суд. Крім того, відзначають вони, ВАКС розглядає справи про цивільну конфіскацію, а з минулого року також санкційні справи щодо конфіскації майна у росіян та їхніх пособників.

"Відсутність рішень у топсправах є ключовою проблемою Антикорсуду. Списувати все на завантаженість, затягування, зловживання і проблеми КПК довго не вийде. Адже саме судді керують процесом і на них покладено завдання із забезпечення швидкого, повного та неупередженого розгляду справи. Коли провадження перебувають на підготовчій стадії в суді по кілька років, а потім закриваються за строками давності, це передусім проблема суду", – підкреслюють у ЦПК.

В той же час у 2019–2022 роках на діяльність ВАКС витратили трохи більше 1,1 мільярда гривень. Цього року бюджет затвердили на рівні 293,5 мільйона гривень.

"На противагу цьому, за рік з початку повномасштабної війни на підставі рішень ВАКС на підтримку Сил оборони України перерахували понад 1,35 мільярда гривень. Щоправда, це результат роботи не лише суду, а й НАБУ і САП. Також частину цих коштів становлять перераховані на потреби Збройних сил України застави за ініціативою підозрюваних чи обвинувачених. Також за 3,5 роки роботи суду на підставі спеціальної конфіскації бюджет поповнився на 37 мільйонів гривень, ще понад 70 мільйони надійшло від стягнення застав із підозрюваних або обвинувачених", – додають у статті.

Окремо слід аналітики Центру протидії корупції акцентували увагу на конфіскованих активах у так званих санкційних справах. Ця сума, за їхніми словами, в рази перевищує витрати на утримання Антикорсуду. Наприклад, Межигір’я Януковича 2017 року оцінювали приблизно в 10 мільярдів гривень, вартість конфіскованих активів російського олігарха Міхаіла Шелкова становить близько 2 мільярдів, а конфіскована частка росіянина Ротенберга у столичному ТРЦ Ocean Plaza може коштувати близько 100 мільйонів доларів. Тут слід зазначити роль Мін’юсту, який збирає докази та готує позов про стягнення активів.

Кого із підозрюваних топ-корупціонерів ВАКС засудив, а кого — ні? Хто і в яких справах отримає вироки найближчим часом, а хто має шанс уникнути відповідальності? Як і ким затягуються слухання, щоб вийшли терміни давності? До чого тут офіс президента та як влада, блокуючи парламент, позбавляє ВАКС необхідних інструментів справедливого правосуддя?

Свої відповіді на ці запитання у матеріалі "Найгучніші справи ВАКС: апдейт судових процесів за кейсами Насірова, Труханова, "Роттердам+", ОАСК" надають аналітики Центру протидії корупції Вадим Валько, Роман Вербовський, Роман Колюхов.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі