UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна перетворила наш стрес на хронічний: як із цим упоратися

Автор: Олена Лісова

Після 24 лютого українці живуть у тривозі та стресі — нерідко хронічному. На його тлі виконання навіть незначних завдань ускладнюється, що дуже погіршує якість життя.

У психології виокремлюють етапи, які долає людина в боротьбі зі стресом. Але через повномасштабну війну цей процес змінився, а до деяких етапів можна й не доходити. Це заважає боротися з наслідками стресу і підсилює ризики того, що стрес може стати хронічним.

Якими є симптоми хронічного стресу? І як допомогти собі? 

Читайте також: Рівень стресу в Україні: Ситуація співставна тій, що була 2020 року, коли всі чекали нової хвилі ковіду

 

Фази стресу та незавершений цикл

Коли ми стикаємося з будь-якими обставинами, що вимагають нових рішень, переорієнтації, пристосування до нового, це призводить до стресу. І йдеться не лише про якусь серйозну проблему (наприклад, вимушений переїзд), а й про дрібний запит (наприклад, якщо доводиться йти до іншого магазину, бо звичний зачинився). Не лише про негативний вплив (коли ця подія для нас неприємна), а й позитивний (коли зміни радісні). З боку фізіології організм реагує однаково.

Іноді, щоб подолати стрес, достатньо усунути його причину. Однак не завжди така можливість є. Узагалі війна — це великий стрес, усередині якого є багато складників, тобто він кумулятивний і пролонгований. Наприклад, ми чуємо погані новини, й кожна з них може бути окремим стресором для нас на тлі загального стресового збудника — власне повномасштабної війни. У таких випадках процес переживання певною мірою зациклюється.

Існують три фази процесу стресового реагування: тривога, адаптація та виснаження.

Читайте також: Як емоції та стрес впливають на навчання

Фаза тривоги — коли ми тільки зустрічаємося зі стресором. Вона триває доти, доки людина хоч трохи не зорієнтується в ситуації й не знайде бодай однієї відповіді на запитання «Що зараз робити?». Як тільки таку відповідь знайдено, рівень тривоги почасти спадає. У фазі тривоги рівень стресостійкості та витривалості різко знижується на короткий час, а потім, щойно вдається відшукати бодай найменший натяк на вихід із ситуації, стресостійкість підвищується.

Фаза резистентності або адаптації — коли ми активно використовуємо всі наявні ресурси, щоб упоратись із ситуацією, відповісти на вимогу, тиск обставин. Ця фаза зазвичай має платоподібний характер. На умовному плато певний час утримується досить високий рівень стресостійкості й не надто високий рівень тривоги. Такий оптимальний рівень тривоги дає змогу людині впоратись із ситуацією. Якщо в цій фазі вона встигає знайти рішення або стресор зникає, перестає бути актуальним, тоді ми спостерігаємо успішний вихід зі стресу. Людина набуває досвіду, навчається чогось нового, перебуває на відносно високому рівні стресостійкості.

Можемо навіть говорити, що стрес певною мірою був корисним, бо приніс новий досвід, людина стала сильнішою. Адже без стресу ми не можемо вчитися та розвиватися. Однак ми зараз проживаємо війну. Висока напруга триває дуже довго, а стресори доповнюють один одного, компонуються, й тоді ми переходимо до третьої фази — виснаження.

Фаза виснаження настає, коли стресор діє занадто довго або є дуже сильним. Людина прогресивно втрачає ресурси для протидії подразнику, стресостійкість стрімко падає, з’являється відчуття нездатності впоратися зі складними обставинами. Тут говоримо про руйнівний стрес, процес здебільшого лінійний, у якому ще можуть виникати паралельні процеси, коли ми на тлі цього всього переживаємо ще якісь конкретні особисті ситуації, які, зрештою, так чи інакше пов’язані з війною.

Про незавершений цикл ідеться, коли збудник стресу не зникає. Тобто припинити повністю стресувати неможливо. Як у нашому випадку — коли повномасштабна війна триває вже півтора року, а війна в Україні загалом — уже майже десять років. Але в цьому разі правильніше буде говорити про процес, а не цикл, бо ми не ходимо по колу, а йдемо від тривоги через адаптацію до виснаження.

Тобто ми наразі не можемо впоратися з джерелом стресу — війною, воно й далі на нас діє, ми залишаємося під цим впливом. Є дуже великий ризик у фазі виснаження розтратити ресурси й отримати те, що називають хронічним стресом.

Читайте також: Бий. Біжи. Завмри

 

Як розпізнати хронічний стрес

Якщо психоемоційне та фізичне напруження, яке виникає внаслідок дії стресора, стає тривалим і організм не повертається до норми, варто говорити про хронічний стрес як окремий діагноз. У багатьох наших співгромадян він, на жаль, уже є. Чимало людей — у фазі виснаження.

Фізіологічні параметри людини за відчуттями ніби застрягають на рівні першої фази — не знаємо, що робити, не зорієнтувалися. Серцево-судинна система однією з перших реагує на хронічний стрес. Часто в цьому стані людина пригнічена, має прискорене серцебиття, підвищений тиск, важкість у грудях, поверхневе утруднене дихання (наче кудись біжить). 

Варто розуміти: якщо в основі стресу психотравма, то мигдалеподібне тіло в мозку залишається збудженим постійно, запускає цілий ланцюжок фізіологічних реакцій, які призводять до активації парасимпатичної нервової системи, що й дає нам прискорене серцебиття, підвищений тиск, напруження в м’язах, задишку. Тобто людина, навіть коли потрапляє в цілком безпечну ситуацію, однаково залишається настороженою, відчуває значну тривогу.

Серед симптомів, які найперше можна відстежити, — відчуття хронічної втоми, коли зранку ми прокидаємося вже втомленими, хоч і спали достатньо. Також втома настає від виконання незначних дій, які раніше настільки не виснажували.

Читайте також: Постійний стрес: лікар розповів, як захистити організм та посилити імунітет

Характерними для хронічного стресу є головні болі, особливо з відчуттям кільцеподібного стискання; втрата лібідо; у жінок може спостерігатися загострене відчуття симптомів передменструального синдрому; погіршення когнітивних функцій, насамперед концентрації уваги, важко зосередитися на виконанні якоїсь роботи, продуктивність знижується, погіршується пам’ять (особливо оперативна — щойно думали щось зробити, а за секунду вже забули про це); є відчуття наближення чогось поганого, не тішить навіть те, що раніше приносило задоволення.

З боку шлунково-кишкового тракту — синдром подразненого кишківника, діарея чи раптова нудота й навіть блювота (хоча їли все свіже). Нерідко це спостерігається в дітей, коли, наприклад, адаптаційна система перевантажена через часті переїзди та зміну місць проживання.

Хронічний стрес впливає й на імунну систему: однією з ознак можуть бути часті застуди, оскільки людина легше піддається впливу різних вірусів і бактерій. 

Якщо ви помічаєте за собою одночасно три-чотири з перелічених симптомів і вони не епізодичні, а спостерігаються тривалий час, імовірно, йдеться про хронічний стрес.

 

Методики, техніки, поради, які можуть допомогти

Коли ми тільки стикаємося зі стресором, знизити тривогу допоможуть техніки саморегуляції — передусім дихальні вправи, що заспокоюють наші глибинні структури мозку, зокрема мигдалеподібне тіло.

Важливими є також стабілізаційні техніки, які дають змогу зупинитися в реальності, відчути під ногами тверду поверхню, сісти або спертися спиною об щось тверде. Недарма кажуть, що земля втікає з-під ніг, коли нас щось дуже спантеличує.

Читайте також: Правильне харчування при стресі: рекомендації МОЗ

Корисно час від часу практикувати ці техніки в спокійному стані, аби під час тривоги мозок міг їх легко пригадати.

Якщо говоримо вже про фазу виснаження, в яку майже всі ми зараз зайшли, дуже важливим є самопіклування. Для підтримки психічного здоров’я, по-перше, важливо знати та розуміти свої ресурси — що саме приносить задоволення — й намагатися щодня виконувати хоч одну приємну дію.

Іноді наша психіка сама рятує нас. Вона має могутні адаптивні механізми, варто лише пам’ятати, що вони не є невичерпними. Тож важливо підкидати дров до нашого внутрішнього вогню, бо ми нині біжимо дуже довгий марафон і, на жаль, не знаємо, якої довжини ця дистанція.