UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не купуйтеся на блеф Путіна. Захід може переграти його – Bloomberg

Захід має використати економічну вразливість Росії, щоб зупинити кровопролиття в Україні

Президент Росії Владімір Путін хоче, щоб світ повірив, що економіка Росії в порядку, і що він має достатньо коштів, щоб продовжувати війну в Україні до нескінченності. «Він блефує. Його агресія коштує йому дуже дорого, і Захід повинен використати цю вразливість у повній мірі», пишуть у колонці редактори Bloomberg до другої річниці повномасштабного вторгнення РФ.

Вони зазначають, що перед вторгненням в Україну Путін старанно вибудовував фіскальну та фінансову оборону Росії, що є ключовим елементом його власного утримання влади: 

Читайте також: Російська економіка залишається стійкою попри санкції — Financial Times

Зараз Путін радикально змінив курс як на фінансування війни, так і на підтримку економіки в умовах західних санкцій. Військові витрати зросли з 3,6% ВВП у 2021 році до приблизно 7,1%, що збільшило виробництво всього – від артилерійських снарядів до комп'ютерів. Зарплати солдатів і виплати у разі смерті підняли статки найбідніших сімей. Понад 130 мільярдів доларів субсидованих кредитів дозволили росіянам розщедритися на нові квартири, що сприяло будівельному буму. Як результат, зростання реального ВВП відновилося до 3,6% минулого року, незважаючи на прогнози про затяжну рецесію.

«Проте межі такого «військового кейнсіанства» вже очевидні. Споживання війною працездатної робочої сили призвело до того, що рівень безробіття впав до екстремально низьких 2,9%, змушуючи цивільні галузі платити більше за дефіцитну робочу силу. Щоб утримати інфляцію під контролем, центральний банк був змушений підвищити облікову ставку до 16%, що ще більше стиснуло приватний сектор. Військові витрати не будуть продовжувати додавати до зростання ВВП: просто підтримання їх на нинішньому рівні вимагатиме великих жертв в інших важливих сферах, таких як соціальні видатки та вкрай необхідна підтримка інфраструктури. Без стимулів, пов'язаних з війною, економічні показники Росії виглядали б набагато менш вражаючими», – зазначає Bloomberg.

Читайте також: Чому масштабні санкції не змогли зупинити військову машину Росії — The Wall Street Journal

Редактори вважають, що найгіршим для Путіна є те, що він «швидко руйнує оборонні споруди, які він побудував», щоб захистити економіку і себе від несподіваних потрясінь:

Читайте також: У Мінфіні США розповіли деталі про новий пакет санкцій проти Росії

Bloomberg зазначає, що Захід має свої власні фінансові труднощі. І в США, і в Європі урядам необхідно взяти під контроль бюджетні дефіцити та зростаючі державні борги, але тимчасові витрати, необхідні для підтримки України, далеко не вирішальні. Сукупні фінансові ресурси країн-членів НАТО більш ніж у 20 разів перевищують російські. 

«Ця війна майже напевно закінчиться переговорами. Для Заходу метою має бути забезпечення максимально безпечної та незалежної української держави – і стримування інших від спроб подібних захоплень територій. З цією метою він повинен максимально використати економічну вразливість Путіна, в тому числі шляхом посилення санкцій і надання Україні зброї. За наявності політичної волі західні країни мають достатньо ресурсів, щоб пережити його – перевагу, яку вони повинні використати, щоб зупинити кровопролиття якнайшвидше», – резюмує Bloomberg.

Читайте також: Світ боїться зміни влади у Росії – Зеленський про перспективу завершення війни

Нагадаємо, що результати так званих «президентських виборів» у Росії визначені наперед. І все-таки виборча кампанія змусила Кремль понервувати. Чому? Пояснює оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «На жаль. Чого очікувати від Путіна після виборів».