UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація по-новому: що змінилося для військовозобов’язаних

За останні місяці процес суттєво змінився.

Зараз в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан через повномасштабне вторгнення Росії. За останні місяць відбулося багато змін, які суттєво вплинули на мобілізацію. Видання ZN.UA зібрало інформацію про найважливіші зміни.

Читайте також: Загальна мобілізація: як діяти, якщо повістку залишили у дверях

Електронний реєстр та електронний військовий квиток

За інформацією віцепрем'єра, міністра цифрової трансформації Михайло Федорова, єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг» уже функціонує і постійно наповнюється інформацією. За його словами, електронний реєстр військовозобов'язаних уже наповнений на понад 90%. Однак, є питання, якими будуть сервіси на базі цього реєстру.

Також міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що Міністерство оборони України планує запровадити електронний військовий квиток, а також цифровізувати всі процеси діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК). На його думку, це унеможливить будь-які корупційні ризики.

Змінено список хвороб, з якими можуть мобілізувати

Міністерство оборони затвердило новий Розклад хвороб, за яким оцінюється придатність до військової служби та впорядкувало проходження служби обмежено придатними.

Відтепер за «спірними» статтями придатними визнаватимуть усіх, включно з:

Крім того, спрощено вимоги до здоров'я для служби в ДШВ та морській піхоті в особливий період.

Перевірка рішень ВЛК

Президент України Володимир Зеленський у вересні підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 30 серпня щодо проведення перевірки рішень військово-лікарських комісій від початку повномасштабного вторгнення Росії, які стосуються інвалідності та непридатності до військової служби.

За три місяці робочі групи мають здійснити перевірку. Якщо буде виявлено необґрунтованість прийняття рішень комісіями, Кабміну доручено ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та проінформувати правоохоронні органи за наявності підстав.

Екстрадиція чоловіків, які незаконно виїхали за кордон

З кінця серпня — початку вересня тривають комплексні перевірки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки й ухвалених із 24 лютого 2022 року рішень військово-лікарських комісій щодо непридатності до військової служби.

Тих, хто ухиляється, шукають в Україні та за кордоном, і в разі доведення фальшування довідок для виїзду за кордон чоловіків — потенційних мобілізованих планують повернути через процедуру екстрадиції. Але реалізувати це досить складно.

Деякі чоловіки втратили право на відстрочку

Верховна Рада України скоротила перелік осіб, які зможуть отримати відстрочку від призову на військову службу. Згідно з прийнятим законом №9342, чоловіків, які мають родичів з інвалідністю, тепер зможуть мобілізувати до ЗСУ.

Йдеться про зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Раніше ті військовозобов'язані, які мали дружину з числа осіб з інвалідністю або одного з своїх батьків, або дружини з інвалідністю І та ІІ групи, мали право на відстрочку від мобілізації. Тепер ця категорія військовозобов'язаних, за рішенням Ради, може отримати відстрочку за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Військовий облік жінок

В Україні з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Але до кінця 2026 р., таким жінкам не потрібно надавати військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного) при працевлаштуванні і вони можуть працевлаштовуватись за старим порядком, як невійськовозобов'язана особа.

В цей час повістки вручають чоловікам у віці від 18 до 60 років. Нагадаємо, хто, де та кому може вручити повістку під час мобілізації.