UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін вважає, що ядерна зброя може принести "холодний мир" — The Times

Кремль, можливо, вирішив, що лише загроза ядерної зброї може забезпечити перемогу в Україні.

Нещодавній виступ Владіміра Путіна на форумі інвесторів у Санкт-Петербурзі потребує ретельного вивчення. Путін запевнив інвесторів, що не бачить необхідності у використанні ядерної зброї зараз, оскільки немає безпосередньої загрози існуванню Росії, але залишив відкритим питання, чи готовий Кремль змінити свою ядерну доктрину.

Але Сергей Караганов, російський політолог та економіст залишився при своїй думці. Він вважає, що "Росія бездумно встановила занадто високий поріг застосування ядерної зброї, неточно оцінила ситуацію в Україні й недостатньо успішно розпочала там військову операцію". Насправді, позиція Караганова, по суті, є позицією Путіна, вважає Роджер Бойес, міжнародний кореспондент з майже 50-річним стажем, який є дипломатичним редактором газети The Times.

По-перше, Путін залишає за собою право покарати Захід, якщо Україна використає нещодавно поставлену західну зброю для завдання ударів по Росії. Він каже, що надасть зброю дружнім до Росії сусідам західних прихильників України. Чи буде це звичайна зброя, чи тактична ядерна зброя, ще не вирішено.

По-друге, формування цього вибору вже відбувається. Цього тижня чотири російські кораблі, в тому числі атомний підводний човен, прямують до Гавани. Крім того, тактичні ядерні навчання проводяться поблизу українського кордону.

Читайте також: Ядерна загроза Росії є лише "тигром на папері" — The Telegraph

Усе це може бути частиною ретельно продуманого блефу, спробою скористатися боязкістю адміністрації Байдена. Деякі західні аналітики стверджують, що поглиблення залежності Росії від китайської підтримки робить малоймовірним, що Путін вдасться до ядерного варіанту.

Але сценарії навчань, які використовувалися російськими військами в період між 2008 і 2014 роками, показують, що російська армія відпрацьовувала застосування тактичних ядерних сил у разі вторгнення, під час якого було знищено 20% її стратегічних балістичних ракет.

Наразі Путін не схожий на людину у відчаї. Він вже зазнав величезних втрат в Україні, але він продовжує сигналізувати, що готовий до тривалої війни. Він розраховує на нового президента США, раптове зменшення підтримки України та угоду, яка б одночасно знищила його ворогів у Києві та надала Росії гарантії безпеки.

Читайте також: Флагманський форум Путіна надає сцену дітям російської еліти – Bloomberg

"Путін робить ставку на те, що ядерна зброя, якою погрожують або навіть короткочасно застосовують, може принести холодний мир [тобто ситуацію, коли країни-суперники утримуються від прямих військових дій через страх перед можливими наслідками ядерної війни] — або навіть, як не дивно, певну повагу з боку інших країн-ізгоїв", — зазначає редактор.

Читайте також: Як може відповісти Путін, якщо західна зброя вразить цілі в Росії? — The Times

Раніше ми повідомляли, що ризик ядерної ескалації з боку Росії важко передбачити, адже не існує надійної процедури оцінки або переконливих доказів, на яких вона ґрунтується. Тому аналітики й коментатори, які намагаються визначити ризик російської ескалації, ставлять себе на місце Путіна і намагаються бачити світ і війну в Україні більш вузько, як, на їхню думку, бачить її він.