UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відступ від допомоги Україні став би однією з найбільших помилок в історії зовнішньої політики США – Bloomberg

Вашингтон наближається до одного з найбільш доленосних зовнішньополітичних рішень за останні десятиліття

Республіканці, які блокують пакет військової допомоги Україні, очевидно, не пам'ятають теракти 11 вересня, вважає колумніст Bloomberg та почесний професор Школи перспективних міжнародних досліджень імені Генрі Кіссінджера при Університеті Джонса Гопкінса Хел Брендс. На його думку, Америка припустилася багатьох помилок, таких як В'єтнам, але помилки бездіяльності призвели до більших воєн і більшої кількості смертей.

«Попросіть істориків назвати найбільші зовнішньополітичні прорахунки Америки, і ви часто почуєте перелік невдалих інтервенцій – В'єтнам, Ірак, Афганістан та інші війни, які пішли не так, як треба. Але деякі з найбільших невдач Америки були скоріше помилками бездіяльності, ніж умисними діями – випадки, коли стратегічний гріх полягав не в тому, що було зроблено занадто багато, а в тому, що було зроблено занадто мало, і коли надмірна обережність врешті-решт призвела до жахливої ціни… Якщо Вашингтон не надасть допомогу, яка дозволить українським військам продовжувати боротьбу, наслідки будуть серйозними і глобальними, і це підірве політику США на довгі роки», – зазначає Брендс.

Читайте також: Глава Міноборони Німеччини пояснив, як відмова Конгресу схвалити допомогу Україні може зашкодити США

На його думку, якщо США припинять підтримувати Україну, ніхто інший не зможе підхопити цю ініціативу й наслідки припинення допомоги почнуть швидко накопичуватися. Українські війська були витіснені з Авдіївки на сході країни через серйозний дефіцит артилерійського озброєння. За кілька місяців – або й раніше – виснажена снарядами Україна зіткнеться з болісними рішеннями про те, як розгорнути свої військові ресурси, що виснажуються.

«Безумовно, Україна без допомоги США не матиме жодного життєздатного шляху до перемоги у цій війні чи досягнення миру, який залишить країну військово обороноздатною та економічно життєздатною. Ймовірним результатом, зрештою, буде врегулювання, нав'язане під дулами російських гармат. Деякі аналітики вважають, що поразка магічним чином посилить США, дозволивши їм рішуче розвернутися на Індо-Тихоокеанському театрі. Насправді ж, поразка України призведе до згубних, широкомасштабних наслідків», – вважає аналітик.

Він зазначає, що поразка України посіяла б серйозну нестабільність в Європі, оскільки мстива, військово мобілізована Росія загрожує східному фронту НАТО. Не в останню чергу, перемога Росії в Україні зруйнувала б норму після 1945 року, що забороняє насильницьке завоювання і анексію територій, тим самим відкинувши світ назад до порочної анархії.

Читайте також: США та союзники несуть відповідальність за вихід українських військових з Авдіївки — міністр закордонних справ Естонії

«Не купуйтеся на аргумент, що втрата України була б перемогою витонченого реалізму. Це був би тріумф того крила Республіканської партії, яке мало знає і менше дбає про незамінну роль, яку відіграла сила США у створенні відносно доброзичливого світу, в якому сьогодні живуть Америка і багато інших країн. А враховуючи, що США наразі запобігають цим сумним наслідкам ціною лише від 5% до 6% свого річного оборонного бюджету – і без участі в бойових діях жодного американського солдата – такий відступ став би однією з найбільших невимушених помилок в історії зовнішньої політики Сполучених Штатів Америки», – вважає Брендс.

Аналітик зазначає, якщо його думка звучить як перебільшення, то тому, що багатьох критиків американської політики більше «цікавлять помилки, які виникають через перенапруження, ніж помилки, які виникають через недонапруження». Він заявляє, що у 1920-1930-х роках США відмовилися використовувати свою владу для стабілізації крихкої системи, що склалася після Першої світової війни, і тим самим сприяли розв'язанню Другої світової війни, а наприкінці 1990-х років відмовилися від більш агресивного застосування сили проти Аль-Каїди – помилка, яка призвела до терактів 11 вересня і всіх подальших страждань.

«Або розглянемо історію політики США щодо самої України. Після того, як президент Росії Владімір Путін захопив Крим і вторгся в Східну Україну в 2014 році, президент Барак Обама стримав летальну військову допомогу, побоюючись погіршити конфлікт. Але таким чином він допоміг переконати Путіна в тому, що він може розчленувати сусідню країну, не заплативши за це великої ціни», – пояснив Брендс.

Читайте також: Еквадор відмовився передати США військову техніку для України – перемогла бананова дипломатія росіян

«Зрозуміло, що період, коли домінували незадовільні військові інтервенції США на Близькому Сході, створив інтелектуальний клімат, в якому помилки дій нескінченно каталогізуються, в той час як помилки бездіяльності залишаються порівняно непоміченими. Якщо коли-небудь і був час для зміни такого мислення, то це зараз, коли Вашингтон наближається до одного з найбільш доленосних зовнішньополітичних рішень за останні десятиліття», – резюмує аналітик Bloomberg.

Читайте також: Зеленський розповів, коли Україна перейде до роботи щодо гарантій безпеки зі США

Нагадаємо, глава Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США Майкл МакКол заявив, що очолювана республіканцями Палата розгляне законопроєкт про виділення Україні додаткової допомоги не раніше середини березня, а до кінця лютого законодавці перебуватимуть на канікулах.  

Президент США Джо Байден попередив американських законодавців, що небажання допомогти Україні у критичний момент ніколи не буде забуте та звинуватив республіканців в тому, що вони грають на руку Путіну.