UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прем’єр-міністр Індії відвідає США та зустрінеться з Байденом: про що говоритимуть лідери

Аналітики наголошують на важливості візиту.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді цього тижня вирушить до Сполучених Штатів з візитом, який називають поворотним моментом у двосторонніх відносинах країн. У центрі уваги поглиблення співпраці в оборонній промисловості та сфері технологій, повідомляє Reuters

Очікується, що цей візит надасть Індії доступ до критично важливих американських технологій, якими Вашингтон рідко ділиться з “несоюзниками”, зміцнюючи новий зв'язок, що ґрунтується не лише на глобальній політиці, але й на бізнесі та економічних інтересах.

Вашингтон і Нью-Делі, відносини яких під час холодної війни супроводжувалися взаємною недовірою, зближуються вже понад два десятиліття, а США демонструють двопартійну підтримку зміцнення зв'язків з Індією.

Президент США Джо Байден спирався на цю спадщину і розширював співпрацю, оскільки Сполучені Штати розглядають Індію як важливого партнера у своїх спробах протистояти впливу Китаю та зміцнювати безпеку в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Крім того, Вашингтон хоче віддалити Індію від її традиційного оборонного партнера – Росії. Нью-Делі продовжує вести бізнес із Москвою, також країна збільшила закупівлі дешевої російської нафти після вторгнення РФ в Україну, що розчарувало Захід.

Читайте також: США тиснуть на Індію щодо купівлі ударних дронів MQ-9B – ЗМІ

Індія разом з тим подолала свої "історичні вагання", як висловився Моді у зверненні до Конгресу США у 2016 році, і “повернулася” на Захід на тлі власної військової напруженості і розхитаних зв'язків із Китаєм.

Хоча Моді здійснив кілька попередніх візитів до США, це буде його перша поїздка з повним дипломатичним статусом офіційного державного візиту, лише третя за час президентства Байдена і третя для будь-якого індійського лідера.

"Це важливий крок у наших відносинах... Це дуже значний візит, дуже важливий візит", – заявив міністр закордонних справ Індії Вінай Кватра.

За словами Кватри, ключовими питаннями є оборонна співпраця, оскільки Індія прагне виробляти більше зброї і обладнання для себе та на експорт.

Основні оголошення, які очікуються під час візиту Моді, – це дозвіл США компанії General Electric на виробництво двигунів в Індії для її винищувачів, купівля Індією 31 озброєного безпілотника MQ-9B SeaGuardian, а також усунення перешкод з боку США, які заважають торгівлі в галузі оборони і високих технологій.

За словами високопоставленого чиновника Індії, водночас обговорюватиметься співпраця в галузі напівпровідників, кіберпростору, аерокосмічної сфери, стратегічної інфраструктури і зв'язку, комерційних космічних проєктів, квантових обчислень, а також використання штучного інтелекту у промисловій та оборонній сферах.

Під час триденного візиту, який розпочнеться в Нью-Йорку 21 червня, Моді зустрінеться з Байденом, віцепрезидентом Камалою Харріс і держсекретарем США Ентоні Блінкеном, а також вдруге за дев'ять років виступить на спільному засіданні Конгресу.

Крім того Моді зустрінеться з американськими топменеджерами.

"Це не рутинний візит, це фундаментальний поворотний момент у відносинах між Індією та США", – заявив старший науковий співробітник Інституту політики суспільства Азії в Нью-Делі Раджа Мохан.

Читайте також: Індія збільшила імпорт російської нафти в 10 разів і це не межа – Indian Oil

FT пише, що США ігнорують проблеми демократії в Індії, щоб зробити її своїм союзником у протистоянні з Китаєм.

Водночас деякі критичні зауваження на адресу Індії з питань прав людини все ж таки звучать з вуст представників адміністрації США. В останньому звіті Держдепартаменту про свободу віросповідання Індія увійшла до 17 країн, які викликають особливе занепокоєння.