UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як США та їхні союзники намагаються стримувати технологічні можливості Китаю — Bloomberg

США стурбовані, що Китай може використовувати передові напівпровідники для розвитку небезпечних військових можливостей.

США та їхні союзники все більше обмежують можливості Китаю імпортувати ключові технології, особливо передові напівпровідники та обладнання для їх виробництва. Японія запровадила контроль над 23 видами мікросхем, які її компанії можуть експортувати до таких країн, як Китай. Японські компанії не такі відомі, як нідерландська ASML Holding NV чи Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Тайваню, але вони домінують у кількох етапах процесу виробництва мікросхем. Підтримка Японії зміцнить зусилля США з перешкоджання спробам Китаю розбудовувати технологічну галузь, яка могла б підтримати його економічні та політичні амбіції. Про це пише Bloomberg.

Чому США блокують поставки чіпів до Китаю?

Адміністрація президента США Джо Байдена оприлюднила свою стратегію щодо чіпів минулого року через те, що бачить нову еру у відносинах із Китаєм, у яких зростають ризики економічного і, можливо, військового конфлікту. Радник з національної безпеки Джейк Салліван пояснив, що США повинні зробити все можливе, щоб забезпечити собі якомога більшу технологічну перевагу, що є відходом від попередніх стратегій збереження відносної переваги. У жовтні Міністерство торгівлі Штатів запровадило заборону на експорт певних мікросхем штучного інтелекту до Китаю без ліцензії, а також заборону на продаж обладнання для виробництва найсучасніших мікросхем. США можуть розширити обмеження, доопрацьовуючи їх цього року, зокрема, додавши обмеження на чіпи, які лідер у галузі штучного інтелекту Nvidia Corp. може продавати без ліцензії.

Читайте також: Японія посилить контроль за експортом обладнання для виробництва чіпів до Китаю

Яку роль грають союзники?

США намагалися переконати ключових союзників приєднатися до зусиль щодо Китаю, оскільки заборона на експорт чіпів лише для американських компаній дозволила б китайським компаніям звернутися до іноземних конкурентів за поставками. Підтримка з боку Нідерландів та Японії була критично важливою для США, оскільки всі ключові компанії, які виробляють обладнання для виготовлення найсучасніших мікросхем, базуються в цих трьох країнах. Серед них Applied Materials Inc. у США, ASML Holding NV у Нідерландах та Tokyo Electron Ltd. у Японії. Японські компанії також утримують панівну частку ринку на кількох етапах процесу виробництва мікросхем, включаючи очищення та розробку пластин.

Як відреагували компанії?  

Компанії, які виробляють напівпровідники та обладнання для виготовлення мікросхем, чинять опір обмеженням на китайському ринку, який є найбільшим ринком збуту їхніх технологій. Лідери таких компаній, як Nvidia та Intel Corp. кажуть, що стурбовані не лише втратою продажів. Під час зустрічей у Вашингтоні в липні Пет Гелсінгер з Intel, Дженсен Хуанг з Nvidia та Крістіано Амон з Qualcomm Inc. попередили, що експортний контроль ризикує зашкодити лідерству США в галузі. За словами технологічних бізнес-лідерів, обмеження можуть змусити Китай прискорити власні інвестиції в напівпровідникову промисловість і, схоже, не допомогли сповільнити розвиток ШІ в Китаї.    

Читайте також: Німеччина готується заборонити експорт до Китаю хімікатів для виробництва чіпів – Bloomberg

Чому чіпи такі важливі?

Напівпровідники необхідні для обробки та розуміння наборів даних, які конкурують з нафтою як життєдайною сировиною світової економіки. Останнє покоління мікросхем робить можливим існування таких технологій, як віртуальна реальність і глибоке навчання, платформи штучного інтелекту, такі як ChatGPT, і швидшу передачу даних через бездротові мережі п'ятого покоління. Мікросхеми пам'яті, які зберігають дані, відносно прості і продаються як товари. Логічні мікросхеми, які запускають програми та діють як мозок пристрою, є більш складними та дорогими. Деякі аналітики очікують, що ця галузь подвоїться в ціні в цьому десятилітті. У витратах на дослідження і розробку мікросхем домінують американські компанії, на них припадає більше половини загального обсягу. США стурбовані тим, що Китай може використовувати передові напівпровідники для розвитку небезпечних військових можливостей, а також технологічних систем для внутрішнього спостереження і цензури.

Де виробляють чіпи зараз?

Виробництво найсучасніших напівпровідників зосереджено лише у двох місцях - на Тайвані та у Південній Кореї, на які припадає близько трьох чвертей світових контрактних потужностей з виробництва мікросхем. Це викликає занепокоєння у Вашингтоні та за його межами, оскільки Тайвань є спірною територією, самоврядним островом, який Китай вважає своєю власністю. Уряди від США і Європи до Японії витрачають десятки мільярдів доларів на забезпечення майбутніх поставок чіпів, розвиваючи власні заводи з виробництва мікросхем. Але ці зусилля вже зіштовхнулися з труднощами: TSMC заявила, що відкладе початок виробництва на новому заводі в Арізоні до 2025 року через брак кваліфікованих працівників.

Читайте також: Китай заявив, що його "пріоритетом" є недопущення візиту віцепрезидента Тайваню до США наступного місяця

Чим пояснюється успіх Тайваню?

Острів став панівним гравцем у сфері аутсорсингового виробництва мікросхем частково завдяки рішенню уряду в 1970-х роках про сприяння розвитку електронної промисловості. TSMC майже одноосібно створила бізнес із виробництва мікросхем, спроектованих іншими компаніями, який став популярним, оскільки вартість нових заводів стрімко зростала. Великі клієнти, такі як Apple Inc., надали TSMC величезні обсяги замовлень для отримання передового досвіду в галузі, і тепер світ покладається на цю компанію. У 2022 році компанія обігнала Intel за доходами. Досягнення її масштабу та навичок зайняло б роки і коштувало б цілого статку. Однак політика зробила ці перегони не лише фінансовими, оскільки США сигналізують, що продовжуватимуть обмеження доступу Китаю до розроблених американцями чіпів, виготовлених на заводах Тайваню. Китай, тим часом, уже давно заявляє, що острів є його територією, і погрожує вторгненням, щоб запобігти його формальній незалежності.

Чи спрацюють обмеження адміністрації Байдена?

Ми не знатимемо відповіді на це питання ще багато років. Пекін інвестує більше грошей, ніж будь-яка країна в історії, у свою внутрішню напівпровідникову промисловість, надаючи значні субсидії та підтримку в ключових секторах. Місцеві компанії Китаю не лише прагнуть створити вітчизняні альтернативи провідним виробникам чіпів пам'яті та логічних мікросхем, вони також намагаються розробити власні верстати для виробництва мікросхем і програмне забезпечення для проектування та обробки графіки. Тим часом, зусилля США, спрямовані на створення більш потужної, географічно диверсифікованої індустрії виробництва мікросхем, виявляються суперечливими, а деякі політики у Вашингтоні критикують перехід до промислового планування. 

Читайте також: Війна чіпів: Китай заборонив купувати мікросхеми американської компанії Micron

Раніше повідомлялося, що американські чиновники розглядають можливість посилення правил експортного контролю, покликаних уповільнити потік чіпів штучного інтелекту до Китаю, обмеживши обсяг обчислювальних потужностей, які можуть мати ці чіпи. 

Посол Китаю у Вашингтоні Се Фенг заявив, що Пекін не хоче торгової або технологічної війни, але обов'язково відповість, якщо Сполучені Штати запровадять додаткові обмеження у секторі мікросхем.