UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден оприлюднить деталі угоди щодо атомних підводних човнів із Британією та Австралією — Bloomberg

Лідери США, Великої Британії та Австралії зустрінуться на військово-морській базі в Каліфорнії.

Президент США Джо Байден має намір оголосити деталі угоди з лідерами Австралії та Великої Британії щодо атомних підводних човнів у понеділок, 13 березня, у Каліфорнії. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела.

Байден, прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак і прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албаніз поїдуть до Сан-Дієго, щоб розкрити деталі угоди під час заходу на військово-морській базі, можливо, на борту підводного човна. Проект є частиною угоди AUKUS, започаткованої у 2021 році для протидії військовій потужності Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Білий дім поки відмовився підтвердити ці плани.

Очікується, що союзники оголосять про свій проект, який передбачає заміну застарілого австралійського флоту класу Collins. Три країни обмінюються засекреченими військовими можливостями, щоб дозволити Австралії будувати і розгортати нові атомні підводні човни в Тихоокеанському регіоні.

Реалізація проекту зайняла більше часу, ніж очікувалося, оскільки американські обмеження на обмін технологіями і інформацією поширюються і на інших членів AUKUS, навіть якщо вони є партнерами по спільноті з обміну розвідданими «П'ять очей» (ця мережа включає Австралію, США, Канаду, Велику Британію і Нову Зеландію).

Угода про створення альянсу AUKUS спричинила серйозну дипломатичну напругу з Францією після того, як тодішній прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон у 2021 році скасував контракт з Парижем на будівництво підводних човнів вартістю 58 мільярдів доларів США на користь угоди з Вашингтоном та Великою Британією про будівництво атомних кораблів.

У вівторок, 7 березня, Байден провів телефонну розмову з президентом Франції Еммануелем Макроном. Вони обговорили, зокрема, співпрацю між Сполученими Штатами і Францією в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також спільні зусилля з протидії викликам міжнародному порядку, заснованому на правилах, з боку Китаю.

Макрон до кінця минулого року заявляв, що пропозиція щодо підводних човнів французького виробництва для Австралії все ще розглядається, хоча не було жодних ознак того, що Австралія планує переглянути угоду.

Читайте також: Нова Зеландія може стати членом оборонного альянсу AUKUS

США, Велика Британія і Австралія створили союз в сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростаючому політичному, економічному і військовому впливу КНР. Про створення тристороннього оборонного союзу розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».