UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден обмежить інвестиції США в Китай наступного тижня — Reuters

Мета — не допустити, щоб капітал та досвід США прискорювали розвиток технологій, які підтримують військову модернізацію Китаю.

Очікується, що президент США Джо Байден на початку наступного тижня підпише довгоочікуваний указ про перевірку вихідних інвестицій у важливі технології в Китай. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

Мета указу - не допустити, щоб американський капітал та досвід прискорювали розвиток технологій, які підтримують військову модернізацію Китаю і загрожують національній безпеці США.

Читайте також: Найбільші виробники чіпів у США закликають адміністрацію Байдена вивчити вплив обмежень щодо Китаю та взяти паузу

Очікується, що указ буде спрямований на американські інвестиції у вигляді прямих інвестицій, венчурного капіталу та спільних підприємств у Китаї в галузі напівпровідників, квантових обчислень та штучного інтелекту. Більшість інвестицій, що підпадають під дію указу, вимагатимуть повідомлення про них уряду. Деякі транзакції будуть заборонені.

"Це заповнює прогалину в нашому нинішньому режимі. У нас є заборони на експорт технологій. У нас є обмеження на вхідні інвестиції. Це допоможе заповнити прогалину у фінансуванні та ноу-хау, а також дасть уряду можливість контролювати ці потоки капіталу”, - сказав колишній чиновник Міністерства торгівлі США Корделл Халл. 

Очікується, що правила не набудуть чинності одразу, і адміністрація США проситиме прокоментувати свої пропозиції. Вона вже провела зустрічі із зацікавленими сторонами і консультується з союзниками.

Ця тема також обговорювалася минулого місяця під час зустрічей міністра фінансів США Джанет Єллен з китайськими офіційними особами.

На брифінгу з журналістами наприкінці свого візиту до Китаю Єллен заявила, що потенційні обмеження є "дуже цілеспрямованими і чітко та вузько стосуються кількох секторів, де США мають конкретні занепокоєння з приводу національної безпеки".

Вона зазначила, що рішення буде прийматися у прозорий спосіб, через процес нормотворчості, який дозволить громадськості брати участь у ньому.

Читайте також: США розглядають нові можливості для уповільнення потоку чіпів до Китаю — Reuters 

Відповідаючи на запитання про очікуване розпорядження речник посольства Китаю у Вашингтоні  Лю Пенгю сказав, що Сполучені Штати "звично політизують питання технологій і торгівлі, а також використовують їх як інструмент і зброю в ім'я національної безпеки".

За його словами, Китай буде стежити за розвитком подій і твердо захищати свої права та інтереси.

Колишній директор з питань політики Комітету з іноземних інвестицій в США (CFIUS) Лора Блек, сказала, що рішення не означає створення "зворотного CFIUS", оскільки не передбачає розгляду кожного окремого випадку, коли комітет буде дозволяти, пом'якшувати або блокувати транзакцію. Однак, за її словами, очікується, що він заборонятиме певні інвестиції.

Джерела повідомили Reuters, що інвестиції, які будуть обмежені, як очікується, відстежуватимуть правила експортного контролю для Китаю, видані Міністерством торгівлі США в жовтні.

Колишній чиновник США Емілі Кілкріз, яка працювала над інвестиційною політикою Китаю, сказала, що Штати також намагаються визначити, що вважати штучним інтелектом, і прагнуть контролювати офшорні інвестиції американських громадян і компаній.

Вона назвала це рішення важливим кроком у створенні американської системи нагляду для перевірки транзакцій з країнами, що викликають занепокоєння. На її думку, США повинні бути готові до дій у відповідь з боку Китаю. 

Минулого тижня Сенат США ухвалив окрему поправку про вихідні інвестиції до законопроекту про оборонну політику, який знаходиться на розгляді. Цей потенційний закон вимагає повідомляти про певні інвестиції за кордон, але не містить жодних заборон.

Читайте також: У Японії почали діяти обмеження на експорт передового обладнання для виробництва чіпів до Китаю 

Контроль за інвестиціями є частиною ширших зусиль Білого дому, спрямованих на обмеження можливостей Китаю розвивати технології наступного покоління. Ці зусилля ускладнили і без того непрості відносини адміністрації США з Китаєм, який розглядає обмеження як спробу стримати та ізолювати країну.

Посол Китаю у Вашингтоні раніше заявив, що Пекін відповість, якщо США запровадять нові обмеження на потоки технологій або капіталу, але не деталізував, до яких саме дій може вдатися країна.