UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сезонний афективний розлад: як розпізнати симптоми

Роз'яснення дали у МОЗ.

Під час війни важливо дбати про психічне здоров'я та своєчасно звертатися по допомогу до фахівців. Необхідно уважно стежити за своїм психоемоційним станом, щоб не допустити його погіршення.

У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я розповіли, як розпізнати симптоми сезонного афективного розладу (САР) та що потрібно робити при його виникненні.

Що таке сезонний афективний розлад

У МОЗ пояснили, що сезонний афективний розлад – це різновид депресивного розладу, загострення якого щороку стається у певний сезон.

Читайте також: Важливо знати: у яких випадках треба звертатися до психолога та психіатра

«Він частіше загострюється восени і досягає свого піка в грудні-лютому, але буває й навпаки – депресивні епізоди трапляються лише влітку, коли світловий день найдовший», – йдеться у повідомленні.

САР офіційно визнано підтипом великого депресивного розладу. Але різниця між поганим настроєм і САР полягає у тому, що останній відчутно псує звичний хід життя (заважає працювати, радіти тим речам, які раніше приносили задоволення, пригнічує бажання зустрічатись із друзями , виходити з дому, щось робити).

У МОЗ підкреслили, що з цього стану досить важко вибратись самотужки.

Як розпізнати сезонний афективний розлад

До симптомів САР належить:

Читайте також: Як відновитись після ракетних ударів – поради психологів

Чи можна вберегтися від сезонного афективного розладу

У МОЗ зазначили, що для цього необхідно звернути увагу на власний спосіб життя. Зокрема, необхідно добре спати, виходити на прогулянки вдень, більше часу проводити на свіжому повітрі, займатися спортом.

«Також корисно додати до рутинних справ щось приємне для себе – щось, що стимулюватиме викид серотоніну», – йдеться у повідомленні.

Важливо не піддаватися на запит організму на «комфортну їжу». Краще харчуватися рослинними продуктами, білками та складними вуглеводами.

У МОЗ додали, що САР – це реальний розлад, а не просто поганий настрій.

Сезонний афективний розлад потребує лікування та нагляду спеціаліста – психіатра та/або психотерапевта, який працює за напрямом когнітивно-поведінкової терапії.

Раніше фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як розпізнати депресію та виявити її основні симптоми.