UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як за десять місяців здобути нову професію задарма

Можливості для тих, хто готовий змінюватися, щоб вижити в нових реаліях

Автор: Тетяна Кириленко

В умовах воєнного стану, коли мільйони людей опинилися в евакуації, знайти роботу за фахом практично неможливо. Перекваліфікуватися, набути нові професійні навички та почати хоч щось заробляти — мрія чи не кожного внутрішньо переміщеного українця. Нещодавно Кабінет міністрів надав таку можливість усім готовим до таких змін, затвердивши спеціальну постанову та порядок підготовки і перепідготовки безробітних.

Обрати фах, до якого схильний безробітний, йому допоможе кар’єрний радник, а вже він сам вирішить, де найкраще навчатися. Щоправда, обирати доведеться з переліку закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та (або) їхнього проживання у період навчання; переліку закладів професійної освіти Держслужби зайнятості, сформованого Державним центром зайнятості; переліку роботодавців, які замовили та здійснюють професійне навчання зареєстрованих безробітних на робочому місці (на виробництві) за індивідуальною формою навчання або шляхом стажування з подальшим їхнім працевлаштуванням.

Читайте також: Ринок праці у Польщі: названо причину, чому молоді українці на ньому не затримуються

Однак найголовніше те, що навчання буде безкоштовним, тобто оплачуватиметься державою. Безробітному, відібраному для проходження професійного навчання, центр зайнятості видасть сертифікат на навчання і гарантує оплату закладові освіти або роботодавцю вартості навчання в сумі, що не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Вона не може перевищувати вартості, заявленої/актуалізованої ним під час відбору центром зайнятості закладів освіти або заявленої роботодавцем, якщо професійне навчання проходитиме за індивідуальною формою на робочому місці. Якщо ж нарахована сума перевищує максимальну вартість сертифіката на навчання, різниця може бути оплачена безробітним самостійно або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Читайте також: В умовах воєнного стану: чи можуть українці піти у відпустку без збереження зарплати

Окрім сертифіката на навчання, надається ще й сертифікат на проживання в разі розташування вибраного закладу освіти не за місцем реєстрації та/або не за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання безробітного.

Слід зазначити, що вартість проживання не може перевищувати п’яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за весь період проживання. Якщо вона перевищує максимальну вартість сертифіката на проживання, різниця може бути оплачена безробітним самостійно або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Безробітному також можуть компенсувати витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку.

Читайте також: Робота без вищої освіти: хто в Україні отримує зарплату в два рази вище від середньої

Усі деталі профнавчання ретельно описані в урядовій постанові №264 від 24 березня 2023-го, а точніше, у Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних. У документі зазначається, що професійне навчання організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, забезпечення поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань і професійних потреб безробітних і заходів, визначених індивідуальним планом працевлаштування, складеним кар’єрним радником разом із безробітним.

Професії, які можна здобути, перелічено в Національному класифікаторі «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затвердженому наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.06.2010 року №327.

У класифікаторі безліч професій: від найпростіших до найскладніших, від простих робітників до керівників. Є там і фахівці ІТ. Щодо них у Мінцифри є план, розроблений на 2023 рік спільно з представниками галузі, що передбачає підтримку чотирьох напрямів: венчурної та стартап-екосистеми, ІТ-освіти, digital resistance, просування бренду України як IT-держави. А в розробленому торік у проекті «єРобота» серед низки програм передбачено два напрямки: «Старт в ІТ» — гранти на навчання ІТ-спеціальностей і «ІТ стартап» — гранти для ІТ-стартапів на всіх етапах їхнього розвитку.

Серед змін у системі професійного навчання окремо слід наголосити на тому, що для безробітних із числа осіб з інвалідністю освітній процес організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії. За потреби заклад освіти створює таким безробітним відповідні умови для професійного навчання (диференційований підхід до розроблення освітньої програми, розумне пристосування навчального місця, забезпечення необхідними навчально-методичними матеріалами, безперешкодний доступ до приміщень закладу освіти тощо).

Центр зайнятості бере на себе всі турботи з узгодження із закладом освіти або роботодавцем, вибраним безробітним для проходження професійного навчання, можливості прийому на навчання, дати початку занять та інформує безробітного про готовність чи неготовність закладу освіти або роботодавця прийняти його.

Читайте також: Компенсація за працевлаштування: як роботодавцю її отримати

Причому професійне навчання безробітних здійснюється за очною (денною, вечірньою), дистанційною, мережевою, індивідуальною (на робочому місці на виробництві), дуальною формами здобуття освіти або шляхом їхнього поєднання. Кожен вид навчання регулюється відповідним положенням.

За безробітним під час професійного навчання, що здійснюється згідно з договором, зберігається виплата допомоги по безробіттю у розмірах і в строки, що встановлені відповідно до законодавства. Термін професійного навчання безробітних визначається робочими навчальними планами та освітніми програмами і не може перевищувати десять місяців.

Обсяг програм підвищення кваліфікації для отримання нових/додаткових компетентностей визначається з урахуванням мети та складності навчання і становить від 30 до 480 годин. Термін стажування безробітних визначається індивідуальною програмою стажування і становить від 24 до 160 годин.

Після завершення повного курсу навчання запис про це вноситься до трудової книжки безробітного (за її наявності), а сам він зобов’язаний працевлаштуватися за набутою професією (спеціальністю) протягом 15 календарних днів після завершення навчання в разі професійного навчання на замовлення роботодавця.

Якщо ж безробітний навчався за сертифікатом для самозайнятості або провадження підприємницької діяльності, то зобов’язаний протягом 30 календарних днів після завершення навчання запровадити підприємницьку діяльність, зареєструвавши юридичну особу або фізичну особу-підприємця.

Читайте також: Програми з підтримки підприємництва для жінок: які діють в Україні

Однак слід зауважити, що до успішного фінішу можуть дійти не всі. У разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за набутою професією він протягом 30 календарних днів відшкодовує центру зайнятості кошти за навчання, проживання, проїзд і попередній медичний, психіатричний, наркологічний огляди. Так само має вчинити й роботодавець, який замовив організацію професійного навчання безробітного, але порушив виконання договору.

Проте є низка винятків стосовно осіб, які недовчилися з поважних причин. Йдеться про працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту) або забезпечення роботою самостійно; поновлення на роботі за рішенням суду; в разі позбавлення, обмеження волі, арешту безробітного. Смерть або визнання особи за рішенням суду померлим чи безвісно відсутнім, недієздатним або обмежено дієздатним; медичні протипоказання щодо продовження навчання за професією або подальшої роботи за набутою професією також звільняють від повернення коштів.

Нівелюють борг і призов на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу, проходження зборів, призов під час мобілізації або залучення до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.