UA / RU
Підтримати ZN.ua

Час купувати державні облігації

Автор: Максим Орищак

На відміну від 2023 року, заощаджувати у 2024-му українцям буде значно важче. Торік несподівано сильний спад інфляції з 26,6 до 5,1% забезпечив дуже високі реальні прибутковості за вирахуванням інфляції за гривневими вкладами і ОВДП. Це дало змогу громадянам не надто піклуватися про вибір між цими двома фінансовими інструментами.

Читайте також: Долар чи євро: у яку валюту краще вкласти гроші

Однак 2024 року інфляція має підвищитися, а не впасти. Офіційний прогноз НБУ передбачає зростання з 5,1 до 8,6%. А в реальності через ефект низької бази другої половини минулого року вона може бути близько 9–10%.

При цьому ставка НБУ тепер не 25%, як на початку 2023 року, а тільки 15%. Реальна прибутковість вкладів і ОВДП (процентна ставка мінус інфляція) буде набагато меншою. Коли кожен процентний пункт на рахунку, вибір найвигіднішого інструменту стає набагато важливішим для збереження і примноження заощаджень.

Читайте також: Що більше ми відкладаємо, то швидше зростаємо

Порівняння банківського вкладу та ОВДП

Банківські депозити та ОВДП — найнадійніші фінансові інструменти в Україні. Захист першого забезпечує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, що діє від імені держави. Захист другого інструменту гарантує безпосередньо держава. Але якщо надійність двох інструментів приблизно однакова, то прибутковість сильно відрізняється.

Різниця виникає через вищу номінальну прибутковість ОВДП, ніж банківських вкладів, а також через відмінності в податковому режимі двох інструментів.

Номінальні ставки у банківських вкладів нижчі, ніж у ОВДП. Банк — комерційна структура, і для отримання прибутку він повинен залучати кошти клієнтів під ставку меншу, ніж сам міг би їх розмістити в тих же ОВДП. Ця різниця, як правило, становить 2–4 п.п.

Податковий режим ОВДП теж кращий, ніж банківських депозитів. З доходу від них не потрібно платити ПДФО в 18% і військовий збір у 1,5%, а з доходів від банківських депозитів виплати доведеться зробити.

Читайте також: Як пережити триваючу кризу: доходи населення і заощадження

Якщо як процентну ставку за депозитом узяти 13% річних (це діючі зараз умови в найбільших банках країни), то при вкладенні 100 тис. грн на рік номінальний дохід становитиме 13 тис. грн. Виплата податків скоротить номінальну прибутковість приблизно до 10% (трохи більше 10 тис. грн). А інфляція в 9–10% обнулить реальну прибутковість банківського депозиту.

З облігаціями ситуація оптимістичніша. У січні 2024 року максимальна ставка за розміщуваними на аукціонах ОВДП у гривнях становила трохи більше 18%, середня ж прибутковість дорівнює 16,5%.

Податки з прибутків, отриманих від купівлі ОВДП, не стягуються, зате є комісії організацій-посередників: або банків, або фінансових компаній. На ринку можна знайти і тих, хто майже нічого не бере за це, але заради релевантности порівняння ми розглядаємо умови тих-таки великих банків. У них купівля облігацій на рік обійдеться приблизно в 1450 грн.

Якщо розмістити таку ж суму в 100 тис. грн в ОВДП, то дохід становитиме 16,5 тис. грн. За мінусом комісій номінальна прибутковість буде близько 15% ,або 15 050 грн. При інфляції в 9–10% реальна прибутковість становитиме 5–6% на рік. Небагато, але хоча б не втрати.

Читайте також: Депозити в банках України: в якій валюті та в яких банках українці зберігають гроші

Як купити ОВДП

Останніми роками купити ОВДП легко. Це можна зробити як через банки, так і через спеціальні фінансові сервіси або навіть просто через додаток «Дія». В усіх випадках усі процедури можна здійснити онлайн. За посиланням можна знайти докладний покроковий алгоритм із купівлі ОВДП.

Загалом увесь процес займає пару днів, та й то лише через необхідність відкрити спеціальний рахунок і підписати документи (електронно). Це потрібно, щоб посередник від вашого імені міг придбати облігації. Фізособа безпосередньо цього зробити не може.

Читайте також: Як зберегти гроші під час війни

Також ОВДП можна придбати у відділенні банків, які займаються їхнім перепродажем. Тут теж необхідно буде відкрити рахунок у цінних паперах і підписати договір на обслуговування. Після цього самостійно або з допомогою співробітників банку підібрати відповідний випуск облігацій. Але онлайн це зробити значно простіше.

Приємний бонус: купуючи ОВДП, ви не лише заощаджуєте гроші, але й допомагаєте державі переживати найскладніші часи.