Єдина європейська валюта, яка на ринку вже 25 років, є надійною. Однак долар євро не поступається і залишається основною валютою світу. Про це розповів екс-член Ради НБУ Віталій Шапран.
За його словами, "долар у світі популярніший для заощаджень і розрахунків і ще буде довго таким, але в європейському регіоні заощадження в євро диктує ринок".
В Україні традиційно валютою для заощаджень та встановлення цін на деякі товари є долар. За даними НБУ, за 2023 рік банки ввезли до України 7,8 млрд готівкових доларів, а євро – на 1,5 млрд в еквіваленті.
Коливання курсу
Євро досить стабільна валюта навіть попри значно більшу кількість криз у зоні євро, ніж у США. Початковий курс євро/долар було зафіксовано на рівні 1,18. Нині цей курс – близько 1,09.
Однак за рік курс євро по відношенню до долара може суттєво коливатися, іноді на 10% і більше. Тобто людині без професійної підготовки досить легко втратити на коливаннях валютного курсу протягом 1-2 років.
"Якщо ви плануєте витрати в євро, то краще накопичувати в євро. Якщо витрати значні, наприклад на дорогі товари (авто, побутова техніка тощо), то варто поцікавитися у продавця про формування ціни на імпорт, від якої валюти залежить ціна на товар", - сказав експерт.
За словами експерта, доцільно проводити диверсифікацію валютного портфеля, особливо якщо немає чіткого уявлення про майбутні витрати.
"99% населення України здійснює витрати у гривні, тому вона також має бути популярною валютою для заощаджень, тим більше що ставки за депозитами у гривні значно вищі за депозити в інвалюті, а ризик девальвації нацвалюти мінімальний", - сказав він.