Прем'єр-міністри Великої Британії та Італії Ріші Сунак і Джорджа Мелоні об'єдналися, щоб вимагати більш жорстких дій по всій Європі щодо нелегальної міграції, після того, як завершили роботу над пактом з країнами-однодумцями для поглиблення співпраці з цього питання. Про це повідомляє FT.
Сунак і Мелоні провели переговори на полях саміту Європейського політичного співтовариства, в якому взяли участь 47 європейських лідерів, в Гранаді, Іспанія, у четвер, 5 жовтня.
До них приєдналися лідери Єврокомісії, Франції, Нідерландів та Албанії, які провели круглий стіл, де обговорили план із восьми пунктів.
У спільній заяві шість учасників заявили, що будуть "боротися з контрабандою мігрантів на маршрутах і на зовнішніх кордонах", підтримувати країни-партнери в "посиленні захисту кордонів" та пошуково-рятувальних можливостей, а також поглиблювати співпрацю у сфері візової політики.
Угода, ймовірно, буде розглядатися як перемога Сунака, який змусив включити це питання до порядку денного саміту, попри напруженість у відносинах з Іспанією, яка виступала проти того, щоб міграція стала офіційною темою для обговорення.
Інсайдери британського уряду вважають, що настрої щодо нелегальної міграції погіршуються по всій Європі, а думки інших лідерів все більше збігаються з думкою Великої Британії про необхідність більш жорсткого підходу.
Кількість мігрантів, які прибувають до Великої Британії на невеликих човнах через Ла-Манш, зменшилася приблизно на п'яту частину порівняно з минулим роком, що, за словами Сунака, є доказом того, що його стратегія боротьби з "нелегальною міграцією" працює.
На саміті Сунак заявив, що Британія досягла прогресу у спробі укласти угоду з прикордонною службою ЄС Frontex, щоб отримати доступ до розвідувальних даних блоку щодо міграції.
Відповідаючи на запитання щодо повідомлень у ЗМІ про те, що суть домовленостей вже остаточно узгоджена офіційними особами, Сунак сказав, що переговори "тривають".
"Ми працюємо разом, щоб зупинити човни, і закликаємо інших діяти з таким же почуттям невідкладності", - сказали Сунак та Мелоні у спільній заяві.
У статті для The Times вони описали Італію та Британію як країни, що "очолюють цю справу разом", додавши, що вони є "двома найближчими друзями в сучасній Європі".
Ця заява, ймовірно, викличе здивування серед центристських консерваторів у Британії, враховуючи репутацію Мелоні як лідерку правих.
Італія бореться з напливом мігрантів, який наближається до рівня, що востаннє спостерігався під час європейської кризи 2015 і 2016 років.
Цього року до італійських берегів з усього Середземномор'я прибули понад 135 тисяч людей, порівняно з приблизно 72 600 за той самий період 2022 року.
Таке зростання є політичним головним болем для Мелоні, яка прийшла до влади минулого року, пообіцявши стримати приплив нелегальних мігрантів.
Європейське політичне співтовариство - дітище президента Франції Еммануеля Макрона, покликане посилити безпекову співпрацю в Європі, до якого входять країни-члени ЄС, а також інші держави, включаючи Україну, Туреччину і західнобалканські країни.
Напруженість у відносинах між Великою Британією та Іспанією щодо того, чи включати питання міграції до офіційного порядку денного саміту в Гранаді, посилилася після того, як Сунак відмовився брати участь у прес-конференції саміту.
Деякі чиновники, в тому числі іспанські організатори, висловили роздратування рішенням британського прем'єр-міністра, заявивши, що скасування прес-конференції підриває престиж заходу.
Попередні два саміти Європейського політичного співтовариства включали підсумкові прес-конференції за участю лідерів минулих, теперішніх і майбутніх господарів заходу.
Представник Великої Британії заявив, що Сунак не зміг вписати прес-конференцію у свій щільний графік і хотів би надати пріоритет зустрічам з іншими лідерами щодо боротьби з нелегальною імміграцією.
У деяких колах цей крок може послабити доброзичливе ставлення до Великої Британії, яка через шість місяців прийматиме наступний саміт Європейської політичної спільноти.
Раніше повідомлялося, що посли 27 країн ЄС у середу, 4 жовтня, досягнули згоди щодо питання розподілу обов'язків з надання допомоги біженцям та мігрантам у кризових ситуаціях.
Домовленості, які ляжуть в основу переговорів між країнами-членами та Європейським парламентом, дадуть державам блоку можливість коригувати правила надання притулку та міграції.