UA / RU
Підтримати ZN.ua

Макрон вдарив по німецькому «Небесному щиту» – Bloomberg

Французький президент хоче, щоб у ЄС купували європейські засоби ППО

Президент Франції Еммануель Макрон завуальовано вдарив по німецькому «Небесному щиту» – програми протиповітряної та протиракетної оборони в Європі, створення якої лобіює Німеччина, покладаючись на закупівлю американських чи ізраїльських технічних рішень. Сьогодні ж Бельгія, Кіпр, Естонія та Угорщина підписали із Францією угоду про закупівлю французьких систем протиповітряної оборони Mistral, виготовлених консорціумом MBDA та Thales . 

Макрон регулярно закликає Європу розвивати власну оборонну промисловість для посилення власної стратегічної автономії і закликає лідерів купувати обладнання, вироблене в Європейському Союзі. При цьому він відкидає звинувачення в тому, що сприяє створенню оборонної структури з домінуванням Франції, пише Bloomberg.

Читайте також: Дуда закликав прийняти Україну до НАТО, тоді як Шольц із Макроном були більш стримані

Зустріч міністрів оборони в Парижі 19 червня була частково відповіддю на європейський «Небесний щит» Німеччини – багатошаровий протиракетний щит, який може коштувати до 17 мільярдів євро та який покликаний захистити Німеччину та сусідні країни від ракетних атак. Щонайменше 15 країн, більшістю члени НАТО, підписали лист про наміри приєднатися до цієї програми. 

Цей крок, вперше оголошений канцлером Німеччини Олафом Шольцем в серпні 2022 року, засмутив французьких чиновників, які в приватних розмовах заявили, що вони стурбовані тим, що він буде покладатися на американські та ізраїльські системи, а не на власні рішення. 

Напередодні зустрічі представники міністерства оборони Франції заявили, що німецька ініціатива доповнює зусилля Парижа з координації ширшої стратегії, що включає цивільну оборону і ядерне стримування.

Читайте також: Макрон проти планів НАТО відкрити офіс у Японії — FT

Запрошення Макрона міністрам оборони було спрямоване на пошук спільної доктрини протиповітряної оборони, а також на обговорення кращої координації між протиракетними системами НАТО і ядерним потенціалом Франції, потребами розвідки і цивільної оборони, повідомляє французьке оборонне відомство. 

Макрон також заявив, що Бельгія незабаром приєднається до розробки винищувача шостого покоління FCAS, над яким працюють Франція, Німеччина та Іспанія. Попри політичну підтримку в Парижі і Берліні, прогрес був повільнішим, ніж очікувалося. Компанії, що стоять за цим проектом, французька Dassault Aviation SA і німецька філія Airbus SE, сперечаються через інтелектуальну власність. FCAS має замінити французькі винищувачі Rafale, німецькі Typhoons і іспанські EF-18 Hornets.

Макрон, який 20 червня зустрінеться з прем'єр-міністром Італії Джорджією Мелоні, додав, що протиракетна система SAMP/T, також відома як MAMBA, зараз повністю функціонує в Україні. І вона вироблена консорціумом у складі італійської MBDA, французької MBDA і французької Thales SA.

Читайте також: Макрон хоче для України «щось між гарантіями безпеки, які має Ізраїль, і повноправним членством» у НАТО

Нагадаємо, що у 2019 році Макрон розлютив деяких союзників критикою НАТО та наполяганням на розбудові Європою власного оборонного потенціалу. Після російської агресії в Україні та реакції на неї Альянсу, французький президент заявив, що Путін «найгіршим електрошоком» оживив «мертвий мозок» НАТО. Проте Макрон не відмовляється від своїх планів з побудови «потужної Європи», відкидаючи заміну НАТО оборонною структурою із франко-німецьким домінуванням.

Нещодавно The Telegraph повідомив, що Макрон намагається завадити главі Міноборони Британії Бену Воллесу стати наступним генеральним секретарем НАТО. Французи хочуть бачити на цій посаді представника ЄС. Це розцінюється як ще один крок Франції, спрямований на більшу незалежність Євросоюзу від США у питаннях безпеки.