UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія запропонує надати додаткові гроші і доступ до єдиного ринку для країн, які розраховують приєднатися до ЄС — Reuters

Наразі вісім країн мають офіційний статус кандидатів на вступ.

Єврокомісія незабаром запропонує ЄС виділити більше грошей країнам, які розраховують вступити до ЄС, і запропонувати їм доступ до єдиного ринку, щоб прискорити підготовку до членства. Про це заявив комісар ЄС із питань розширення Олівер Вархелі, повідомляє Reuters.

Вісім країн наразі мають офіційний статус кандидатів на вступ до ЄС - Албанія, Боснія і Герцеговина, Молдова, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина і Україна. Ще дві країни, Грузія і Косово, є потенційними кандидатами.

Глава Євроради Шарль Мішель закликав ЄС бути готовим прийняти нових членів, а кандидатів - відповідати критеріям вступу до 2030 року.

"Через пару тижнів ви побачите, як ми представимо новий спосіб мислення про розширення і пакет, який тепер включатиме 10 країн-кандидатів або країн з європейською перспективою", - сказав Вархелі після зустрічі в Іспанії міністрів ЄС, які обговорювали, як блок повинен підготуватися до прийняття нових членів, додавши, що ЄС не тільки хоче рухатися вперед, але й надати засоби для прискореної інтеграції.

Читайте також: FT: ЄС різних швидкостей інтеграції - ключ до вступу України

За його словами, ЄС намагатиметься допомогти кандидатам швидше підготуватися до членства за допомогою плану зростання для Західних Балкан, щоб зменшити "економічний і соціальний розрив" між цими країнами і рештою ЄС перед вступом до Євросоюзу.

Згідно з планом, країни поступово отримають доступ до єдиного ринку ЄС із 450 мільйонами споживачів, де товари, послуги, робоча сила і капітал можуть вільно переміщатися, навіть до того, як вони стануть повноправними членами блоку.

"Ми хочемо створити можливість поступово інтегрувати ці країни в єдиний ринок, в чотири свободи вже до вступу, тому що це буде на користь як ЄС, так і країнам-кандидатам", - заявив Вархелі.

За його словами, пропозиція Єврокомісії також передбачатиме виділення кандидатам більшої кількості коштів з боку ЄС для прискорення реформ, необхідних для вступу до блоку, який наразі налічує 27 країн. Потенційні суми не уточнюються.

Гроші надійдуть на додаток до чинної допомоги ЄС країнам-кандидатам на етапі підготовки до вступу, яка в бюджеті ЄС на 2021-2027 роки становить 14,2 мільярда євро (14,98 мільярда доларів США).

Ці заходи продемонструють готовність ЄС прийняти нових членів і покладуть на країни-кандидати відповідальність за повне використання цих можливостей, додав єврокомісар.

Читайте також: Єврокомісія пригрозила заборонити продаж певних товарів Туреччині та іншим країнам, через які Іран та РФ постачають деталі для зброї 

За даними Bloomberg, Єврокомісія готується рекомендувати розпочати переговори про членство з Україною. Але вона може наполягати на досягненні прогресу в деяких пріоритетних сферах, включаючи боротьбу з корупцією, як на проміжних кроках.

Українська влада сподівається, що Україні вдасться пройти процес вступних переговорів з Євросоюзом дуже швидко і стати членом ЄС вже за два роки. Водночас очільники європейських інституцій стримано висловлюються щодо часових рамок вступу України і підкреслюють, що процедура не передбачає чітких хронологічних меж різних етапів, а швидкість вступу залежить від заслуг — темпів і якості реформ країни-кандидата.

Про що говорить перша оцінка Єврокомісії щодо готовності України до приєднання до ЄС, дізнайтеся зі статті експерток Українського центру європейської політики Любові Акуленко і Сніжани Дяченко «Як Україні швидше вступити до ЄС: кілька речей, які потрібно знати».