UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економіка Німеччини зазнає розплати — Foreign Affairs

Втрата дешевого російського газу підірвала промислову модель Німеччини.

Коли два роки тому російські війська вторглися в Україну, Німеччина приготувалася до болючої розплати. Німецькі збройні сили були недофінансовані й не готові відповісти на загрозу безпеці такого масштабу. Приблизно половина німецького вугілля і природного газу, а також третина нафти імпортувалися з Росії — залежність, яку Москва могла б використати як зброю, якби захотіла.

Берлін насолоджувався економією, яку він отримував від утримання своїх збройних сил у невеликому розмірі й закупівлі недорогого російського газу. Але Німеччина більше не могла дозволити собі нехтувати своїм військовим потенціалом, а також не могла допустити, щоб її залежність від російських енергоносіїв дала Кремлю можливість підірвати німецьку економіку і розділити Європу, повідомляє Foreign Affairs.

Читайте також: Зіпсовані стосунки Макрона з Шольцем шкодять зусиллям із захисту України — Bloomberg

Берлін досягнув прогресу на військовому фронті. Через кілька днів після російського вторгнення канцлер Олаф Шольц оголосив Zeitenwende, або переломний момент, щоб відповісти на нові геополітичні виклики, які стоять перед Німеччиною. Можливо, ця політика не є досконалою — бюрократична тяганина і затримки у прийнятті рішень сповільнюють її реалізацію, — але зусилля зі збільшення оборонного бюджету Німеччини та модернізації армії країни тривають.

"За допомогою спеціальних асигнувань у розмірі 100 мільярдів євро Німеччина знаходиться на шляху до досягнення встановленого НАТО цільового показника оборонних витрат у два відсотки від ВВП цього року", — зазначає видання.

Читайте також: Путін може застосувати хімічну зброю проти німецьких міст — німецький парламент

Однак, коли йдеться про німецьку економіку, останні тенденції викликають більше занепокоєння. Втрата дешевого російського газу підірвала промислову модель Німеччини. Хоча початковий сплеск цін на енергоносії після вторгнення 2022 року зменшився, не очікується, що витрати повернуться до довоєнного рівня найближчим часом.

У 2023 році економіка Німеччини скоротилася на 0,3%. Віце-канцлер і міністр економіки Роберт Габек, попереджаючи про "бурхливі води" попереду, прогнозує, що зростання країни у 2024 році становитиме лише 0,2%. Нещодавнє падіння пояснюється новими факторами, але економічні проблеми Німеччини є глибшими.

Читайте також: Дві провідні держави ЄС викликають гнів серед союзників через неможливість відповісти на загрози — Financial Times

Інтереси Німеччини та ЄС можуть не повністю збігатися, але Європі потрібна Німеччина як економічна потуга. Німеччина є третьою за величиною економікою у світі й найбільшим платником податків до бюджету ЄС.

Тому Німеччина повинна спрямувати ресурси країни на "зелені" галузі, які прискорять декарбонізацію, та нові технології, що визначатимуть майбутнє світової економіки. Берлін має мобілізувати політичну волю для підтримки міграційної політики, що сприяє економічному зростанню. І все це він повинен робити в тісній координації з Брюсселем. Якщо зусилля з відродження будуть успішними, сильна німецька економіка може підвищити європейську конкурентоспроможність і підготувати ЄС до майбутніх викликів.

Читайте також: Шольц відреагував на заяву Макрона про введення західних військ в Україну

Коли Шольц і його партнери по коаліції прийшли до влади, вони представили амбітний порядок денний щодо прискорення зеленого переходу, інвестицій в освіту та цифровізації. Але вже через кілька місяців Росія вторглася в Україну. Відтоді Берлін продемонстрував лідерство у наданні фінансової та військової допомоги Україні, але криза також відвернула увагу Берліна від подолання структурних недоліків в економіці. Рішення Німеччини відмовитися від ядерної енергетики й використовувати природний газ як міст до відновлюваної енергетики зробило не лише Німеччину, а й більшу частину Європи вразливою до російських погроз перекрити газопроводи у 2022 році.

Враховуючи, що традиційна економічна сила Німеччини полягає в енергомістких галузях, які працюють на викопному паливі, майбутній перехід потребуватиме великих державних і приватних інвестицій. Наразі суворі фіскальні правила та розбіжності в коаліційному уряді в Берліні стримують проведення реформ у тому масштабі, який потрібен Німеччині.

Читайте також: Німеччина направила до України новий пакет військової допомоги – що в ньому

Але вже зараз Німеччина може зробити кроки, щоб зробити свою економіку — і економіку Європи — більш конкурентоспроможною. Просуваючи "зелений" перехід, усуваючи бюрократичні перешкоди, Німеччина може залишатися світовим лідером у виробництві та торгівлі, а також якорем для єдиного європейського ринку в найближчі десятиліття.