UA / RU
Підтримати ZN.ua

За місяць до зими: як подбати про автономність Інтернету

Автор: Герман Богапов

«Зима близько» — ця цитата з «Гри престолів» знову максимально підходить до ситуації в Україні. Адже Кремль не полишає планів знеструмити нашу енергосистему, щоб заморозити громадян, і явно накопичує ракети для подальших ударів. Тому до знеструмлень готуються як енергетики, так і мобільні оператори з інтернет-провайдерами. А насправді готуватися потрібно всім нам.

Читайте також: У двох областях енергетики ДТЕК переведені у посилений режим

Та чи готові українці? Результати опитування Rakuten, у якому взяли участь понад 60 тисяч користувачів Viber, показали, що лише трохи більш як чверть українців (28%) готуються до похолодання. Проте більш як половина (56%) громадян ніяк не готуються до холодів. Щоправда, слід урахувати, що 16% українців купили все необхідне ще минулого сезону.

Водночас найпопулярнішими методами підготовки до зими є традиційне утеплення осель і купівля теплих речей. А ось зарядну станцію придбали лише 2% опитаних, а дизель-генератор — іще менше — 1%.

Читайте також: Відключення світла з 1 жовтня: у багатьох регіонах України вже розробили графіки

Підготовка операторів

Мобільні оператори та інтернет-провайдери весь час заявляють, що роблять усе необхідне для підготовки до можливих знеструмлень. Так, прес-служба «Київстару» надала інформацію, що з лютого 2022 року компанія інвестувала в енергонезалежність майже 1 млрд грн, із них близько 700 млн вклала в джерела енергії для базових станцій мобільного зв’язку та 300 млн грн — у мережу «Домашній Інтернет».

Упродовж 2023 року «Київстар» установив на базових станціях 80 тисяч нових акумуляторів, які забезпечать до шести годин роботи обладнання без використання електроживлення. До кінця 2023 року загальна кількість таких акумуляторів сягне 110 тисяч.

Читайте також: Як зберегти інтернет, коли немає світла: поради від Мінцифри

Окрім того, компанія втричі збільшила кількість стаціонарних і мобільних дизель-генераторів, які мають забезпечувати роботу всіх критично важливих об’єктів мережі. Якщо на початку повномасштабної війни в розпорядженні компанії було 700 генераторів, то зараз їх 2200.

Водночас на мережі фіксованого Інтернету встановлюють 50 тисяч блоків безперебійного живлення, що дасть змогу забезпечити функціонування щонайменше 70% мережі фіксованого Інтернету під час потенційних блекаутів. У низці міст України «Київстар» уже розпочав тестування технології GPON (Gigabit Passive Optical Network), яка є більш енергонезалежною. До кінця 2023 року телеком-оператор планує запустити її в комерційне використання.

Зі свого боку Vodafone інформує, що інвестиції в мережу зросли на 75% порівняно з минулорічними. Безпосередньо в енергонезалежність компанія інвестувала цього року близько 150 млн грн (у стійкість своєї мобільної мережі), і загалом 245 млн грн — у стійкість фіксованої мережі. До речі, після придбання провайдера Vega компанія також надає домашній Інтернет за технологією GPON.

Читайте також: Зв’язок без світла: агрокомпанія на Київщині надала Vodafone живлення від свого промислового генератора

Vodafone закупив нові літій-іонні акумуляторні батареї підвищеної ємності, щоб створити достатній запас електроенергії на кожному технічному майданчику. Ці батареї більш пристосовані до важких умов експлуатації, мають підвищену ємність, менш чутливі до частих відключень електроенергії, а також мають у 2,5–3 рази вищу швидкість заряджання порівняно з батареями, що використовувались раніше.

Сьогодні встановлено понад 9 тисяч нових акумуляторних батарей (частково зі збільшеною ємністю, частково — літієвого типу) на 2255 майданчиках. Це додаткова резервна потужність на більш як 680 000 Агод.

Vodafone майже в чотири рази збільшив кількість базових станцій, які працюватимуть на дизельних генераторах.

Протягом останнього року і lifecell встановив тисячі літієвих батарей на своїх технологічних майданчиках. Нові батареї ємні та витривалі, тому здатні підтримувати роботу базової станції до 4 години за відсутності стаціонарного живлення. За останні півроку там підключили до власних і партнерських генераторів вже близько 1200 БС і кожен день продовжують цю роботу.

Безперебійне живлення

У lifecell вважають, що забезпечення абонентів зв’язком на випадок тривалих відключень електроенергії – величезний виклик. Масштаб проблеми значно більший, ніж ресурси окремо взятого оператора. Адже мережа будь-якого мобільного оператора планувалась та розбудовувалась з огляду на наявність стаціонарного живлення.

У Vodafone зазначають, що робота мобільної мережі в умовах нестабільного електропостачання — це також форс-мажор для операторів. Адже робота базових станцій безпосередньо залежить від електроживлення. Так, вони оснащують усі об’єкти зв’язку резервним живленням, але батареї теж мають свою ємність і потребують тривалого часу на перезаряджання. В разі повторного відключення світла протягом доби вони просто не встигають зарядитись.

Читайте також: Німеччина допоможе Україні посилити ППО перед зимою

Очевидно, що забезпечити всі майданчики дизельними генераторними установками (ДГУ) неможливо, адже їх сотні лише в одній області. Навіть за наявності достатньої кількості генераторів жоден оператор не зможе власними силами одночасно доставити ДГУ до кожного майданчика та вчасно заправити. Крім того, багато об’єктів зв’язку розташовані на дахах, куди доставити й установити генератор неможливо.

Тому оператори також активно залучають партнерів до спільного використання стаціонарних ДГУ — це кропітка точкова робота, та вона дає змогу збільшити карту покриття на випадок відключень і покращити доступність сервісів.

На якість зв’язку також упливає навантаження на мережу — з відключенням світла всі мешканці масово переходять із домашнього Інтернету на мобільний. У мережі лавиноподібно зростає навантаження, що призводить як до зменшення швидкості для кожного споживача, так і до прискорення розрядження акумуляторних батарей базової станції.

Отже, радимо споживачам перевірити, чи ваш фіксований інтернет-провайдер надає доступ до Інтернету, зокрема, під час відключень світла саме за технологією GPON. Зараз послугами таких провайдерів користуються 2,7 мільйона українців. Такі мережі повністю забезпечені акумуляторними батареями, що можуть тримати живлення до 24 годин.

Читайте також: Важка зима: експерти спрогнозували, чи готова до неї енергосистема України

Цікаво, що доступність таких мереж залишається на низькому рівні — 37%. І критичною можна назвати ситуацію в Києві, де покриття мережі GPON становить лише 9%. Так склалося історично через використання застарілих технологій, оскільки мережі в столиці будувалися раніше. Про це в інтерв’ю LIGA.net заявив директор департаменту з розвитку фіксованого Інтернету Мінцифри Юрій Мацик. Міністерство спонукає київських операторів розвивати мережі на нових технологіях.

Робота для споживачів

Мінцифри рекомендує користувачам також подбати про автономність домашнього Інтернету. Про що йдеться?

Найперше — уточніть у вашого інтернет-провайдера, чи перейшов він на енергоощадні мережі та на який термін він зможе забезпечити вас Інтернетом. Як писало раніше ZN.UA, йдеться насамперед про технологію GPON.

Якщо провайдер не гарантує довготривалої можливості автономної роботи, знайдіть іншу компанію, що надає сучасні інтернет-послуги, й подайте заявку на підключення. Щоб прискорити процес, краще скооперуватись із сусідами.

Читайте також: Зеленський пообіцяв росіянам відповідь за можливі удари по енергетиці

Бажано також придбати павербанк для роботи вашого Wi-Fi-роутера та, якщо потрібно, модема. Зазвичай цим пристроям потрібні 12V, тому до звичайного павербанка, що видає 5V, треба докупити перехідник на 12V або купити спеціальний безперебійник (джерело безперебійного живлення). Ще можна користуватися великими батареями на 12V, які використовують в автівках або джерелах безперебійного живлення.

Таке завдання в разі відключення електроенергії вирішить і зарядна станція з наявністю живлення 12 або 220V. Вона ж допоможе зарядити ноутбук, смартфон або планшет, і далі дивитися телевізор через вихід 220V протягом кількох годин або користуватися стаціонарним комп’ютером.

Якщо у вас приватна оселя, то, звісно, найкращим варіантом є придбання генератора. Не гайте часу — захистіть свій Інтернет.