UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заборони на виїзд із Китаю зростають на тлі посилення політичного контролю за часів Сі Цзіньпіна — Reuters

Це є неоднозначним сигналом на тлі заяв китайської влади про те, що країна знову відкривається для бізнесу після COVID-обмежень.

Китай все частіше забороняє людям виїжджати з країни, в тому числі керівникам іноземних компаній, що надсилає суперечливий сигнал, оскільки китайська влада заявляє, що країна відкрита для бізнесу після трьох років жорстких обмежень через COVID-19. Про це повідомляє Reuters.

Згідно з новим звітом правозахисної групи Safeguard Defenders, десятки китайців та іноземців опинилися в пастці через заборону на виїзд, тоді як аналіз Reuters виявив очевидний сплеск судових справ, пов'язаних з такими заборонами в останні роки.

«Відколи Сі Цзіньпін прийшов до влади у 2012 році, Китай розширив правове поле для заборон на виїзд і все частіше застосовує їх, іноді без законних підстав», - йдеться у звіті Safeguard Defenders.

У період з 2018 року щонайменше п'ять нових або змінених (китайських) законів передбачають використання заборони на виїзд, загалом на сьогодні існує 15 законів, сказала директорка кампанії групи Лаура Харт.

За оцінками Safeguard Defenders, «десяткам тисяч» китайців заборонено виїзд у будь-який час. Група також посилається на наукову роботу Кріса Карра і Джека Врольдсена від 2022 року, в якій виявлено 128 випадків заборони на виїзд іноземців у період з 1995 по 2019 рік, у тому числі 29 американцям і 44 канадцям.

Увага до заборон на виїзд з'явилася на тлі зростання напруженості у відносинах між Китаєм і США через суперечки у сфері торгівлі та безпеки. Це контрастує з повідомленням Пекіна про те, що країна відкривається для закордонних інвестицій і подорожей, виходячи з ізоляції одних із найжорсткіших у світі обмежень через пандемію коронавірусу.

Аналіз записів про заборону на виїзд з бази даних Верховного суду Китаю, проведений Reuters, свідчить про восьмикратне збільшення кількості справ, у яких згадуються такі заборони в період між 2016 і 2022 роками.

Минулого тижня Китай посилив свій закон про боротьбу зі шпигунством, дозволивши запроваджувати заборону на виїзд будь-кому, китайцю чи іноземцю, який перебуває під слідством.

Більшість справ у базі даних, що стосуються заборони на виїзд, є адміністративними, а не кримінальними. Reuters не знайшло жодної справи, пов'язаної з іноземцями або політично чутливими підривними діями чи питаннями національної безпеки.

Читайте також: Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP

Для порівняння, США і ЄС запроваджують заборону на в'їзд деяким підозрюваним у кримінальних злочинах, але, як правило, не за цивільними позовами.

Належна обачність

Міністерство громадської безпеки Китаю не відповіло на запити Reuters прокоментувати заборони на виїзд із країни, в тому числі на питання про те, скільки осіб, включаючи іноземців, підпадають під цю заборону.

За словами трьох джерел, одна людина, якій не дозволили виїхати з Китаю цього року, - сінгапурський керівник американської компанії Mintz Group, що займається проведенням комплексних перевірок.

Mintz заявила, що наприкінці березня влада провела обшук у китайському офісі компанії і затримала п'ятьох місцевих співробітників. Міністерство закордонних справ тоді повідомило, що Mintz підозрюється в участі в незаконних ділових операціях.

«Через зростання напруженості у відносинах між США і Китаєм зросла актуальність цього ризику (заборони на виїзд)», - сказав адвокат Лестер Росс, який займався справами, пов'язаними із забороною на виїзд у Китаї.

«Я спостерігаю зростання кількості компаній та організацій, які занепокоєні цим питанням і звертаються до нас за порадою, як підготуватися і зменшити ризики», - додав Росс.

Велика невизначеність

Іноземний бізнес стурбований посиленим контролем і розпливчастим формулюванням контршпигунського законодавства Китаю, згідно з яким заборона на виїзд може бути застосована до тих, хто завдає «шкоди національній безпеці або національним інтересам».

«Невизначеність величезна. Чи можете ви провести належну перевірку? Має прийти ясність», - сказав голова Торгової палати ЄС в Китаї Йорг Вуттке.

«У той час, коли Китай активно намагається відновити довіру бізнесу для залучення іноземних інвестицій, заборона на виїзд надсилає дуже неоднозначний сигнал», - йдеться в заяві Торгової палати ЄС.

Згідно зі звітом Safeguard Defenders, серед тих, кому заборонено виїжджати з країни, є звичайні китайці, втягнуті у фінансові суперечки, правозахисники, активісти та адвокати, а також представники етнічних меншин, таких як уйгури в північно-західному регіоні Китаю Сіньцзян.

У доповіді наводяться дані китайської судової системи, згідно з якими 34 тисячі людей потрапили під заборону на виїзд у період з 2016 по 2018 рік через фінансові борги, що на 55% більше, ніж за той самий період на три роки раніше.

Деякі активісти кажуть, що ширше використання заборон на виїзд відображає посилення заходів безпеки за часів Сі.

«Вони можуть знайти будь-яку причину, щоб завадити вам покинути країну», - сказав китайський правозахисник, якому було заборонено виїзд протягом двох років, перш ніж він втік з Китаю в 2017 році і пізніше отримав притулок у США Сян Лі.

Читайте також: Білий дім готує «безпрецедентні» обмеження інвестицій у Китай – Politico

Раніше повідомлялося, що Китай значно розширив закони про боротьбу зі шпигунством, прийнявши поправки, які, на думку експертів, можуть ще більше підвищити ризик для іноземних громадян та організацій, що працюють в країні.

Зміни розширюють сферу дії закону, охоплюючи все, що, на думку керівництва Китаю, становить загрозу національній безпеці, а також розширюють повноваження органів влади щодо обшуків, конфіскації майна та запровадження заборон на в'їзд і виїзд для окремих осіб.