UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тайвань остерігається посилення тиску Китаю перед президентськими виборами на острові — Reuters

На тлі підготовки до президентських виборів Тайвань очікує, що Пекін може спробувати розпалити ворожнечу до уряду президента Цай Інвень.

Уряд Тайваню вважає, що Китай має намір відновити «ідеологічний наступ», націлений на «лідерів думок», щоб отримати прихильників ідеї «возз’єднання», оскільки острів готується до президентських виборів, які відбудуться менш ніж за рік. Про це йдеться у внутрішньому звіті служб безпеки Тайваню, повідомляє Reuters.

Китай, який вважає Тайвань своєю територією, вже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.

Оскільки Тайбей і Пекін поступово відновлюють транспортне сполучення, перерване пандемією COVID-19, тайванські спецслужби очікують, що Китай відновить кампанію впливу, яка в минулому включала повністю оплачені поїздки політиків острова до Китаю.

З цього місяця кампанія буде зосереджена на запрошеннях «лідерів громадської думки» Тайваню відвідати Китай, йдеться в секретній доповіді тайванської служби безпеки, яка вивчає діяльність Китаю на острові.

«Комуністична партія Китаю розробляє свої програми обміну з Тайванем на рік. Різні відомства, пов'язані з Тайванем, поступово відновлять запрошення тайванцям на всіх рівнях відвідати материк», - зазначається у звіті.

На тлі підготовки до президентських виборів на Тайвані, що мають відбутися в січні наступного року, офіційні особи побоюються, що Пекін може спробувати розпалити ворожнечу до уряду президента острова Цай Інвень. Китай відмовляється вести переговори з урядом, вважаючи Цай Інвень «сепаратистом, яка відмовляється прийняти давню позицію Пекіна про те, що Китай і Тайвань належать до "єдиного Китаю"».

Цай Інвень відкидає територіальні претензії Пекіна і каже, що лише населення острова може вирішувати своє майбутнє, хоча вона неодноразово пропонувала переговори з Китаєм.

Китай, який ніколи не відмовлявся від застосування сили для отримання контролю над островом, в останні роки посилив тиск на Тайвань, в тому числі проводячи регулярні військові навчання поблизу острова.

Очікується, що Пекін спробує використати свою кампанію впливу для того, щоб схилити громадськість до підтримки політичних партій, які більш відкриті до «возз'єднання» з Пекіном або, принаймні, до налагодження тісніших зв'язків.

«Можливо, вони хочуть, щоб тайванці підтримували певні політичні партії, які виступають за тісніші економічні зв'язки з материком», - сказав агентству Reuters співробітник тайванської служби безпеки.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, заявив, що Китай може запрошувати широке коло людей, окрім політичних і бізнес-лідерів, в надії непомітно просувати свою політичну ідеологію.

«Програми обміну можуть стосуватися спорту, культури або торгівлі, але нас турбує те, що обговорюється в приватному порядку», - додав чиновник.

«Вікно можливостей»

У доповіді не виокремлюються окремі особи чи партії, які, на думку Тайваню, можуть бути мішенню кампанії Китаю, але Пекін має давні контакти з головною опозиційною партією острова Гоміндан, яка традиційно виступає за тісні зв'язки з Пекіном, але рішуче заперечує свою прокитайську орієнтацію.

Минулого місяця заступник голови партії відвідав Пекін для зустрічей з китайськими високопосадовцями - поїздка, яка, за словами Гоміндану, «ефективно сприятиме деескалації напруженості» і поліпшенню комунікації.

Також минулого місяця група китайських чиновників вперше за три роки відвідала Тайвань, щоб взяти участь у культурному заході в Тайбеї. Мер міста, високопоставлений представник Гоміндану, привітав їх.

Гоміндан повідомив, що візит чиновників схвалив уряд. У партії закликали докласти зусиль, щоб «розбити лід» у відносинах з Пекіном та відкинули будь-яке уявлення про те, що опозиція є ціллю кампанії Китаю.

«Навіщо говорити, що це односторонній "пропагандистський наступ" Пекіна, спрямований проти опозиційних партій? Навіть Сполучені Штати заохочують обміни через Тайванську протоку і мирний діалог», - йдеться в заяві Гоміндану.

У заяві також зазначається, що правляча партія острова не змогла взяти на себе ініціативу щодо зниження напруженості і поліпшення комунікації, залишивши це на розсуд Гоміндану.

Тайванські служби безпеки уважно стежать за різними групами представників Китаю на острові, в тому числі за китайськими квазідержавними організаціями, відповідальними за питання від торгівлі до туризму, а також за китайськими студентами.

Другий високопоставлений чиновник служби безпеки Тайваню заявив, що острів повинен бути у стані підвищеної готовності до зусиль Китаю, спрямованих на просування ідеї возз'єднання.

«Вони шукають вікно можливостей, щоб обійти владу Тайваню», - сказав він.

Читайте також: Військові Тайваню повідомили про активність 25 літаків та трьох кораблів Китаю біля острова

Раніше міністр оборони Тайваню Чіу Куо-чен заявив, що Китай робить висновки із російського вторгнення в Україну. Поки триває війна РФ проти України, Сполучені Штати аналізують її уроки «з прицілом» на можливе зіткнення з Китаєм через Тайвань.

Голова Командування повітряної мобільності ВПС США генерал Майк Мініхан вважає, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами може початися вже через два роки.