UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін закликав до стабільних відносин Китаю з США на тлі наближення виборів на Тайвані 

Голосування на острові буде випробуванням для відносин Пекіна та Вашингтона. 

Лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив, що Пекін хоче працювати з США над поліпшенням зв'язків між найбільшими економіками світу — ці слова прозвучали за кілька днів до виборів на Тайвані, які можуть вплинути на відносини між двома країнами. Про це повідомляє Bloomberg.

Читайте також: Ключовий кандидат у президенти Тайваню закликав Європу до тісніших зв'язків з островом

"Китай готовий працювати з США для сприяння стабільному, здоровому і сталому розвитку китайсько-американських відносин", - заявив Сі в листі від 4 січня, який Міністерство закордонних справ Пекіна оприлюднило в середу, 10 січня.

Лідер Китаю також зазначив, що Пекін і Вашингтон повинні "шукати більше вигод для своїх народів, надавати більше суспільних благ міжнародному співтовариству", а також прагнути до "безпеки, спільного процвітання та відкритості".

Ці коментарі з'явилися на тлі сплеску дипломатичної активності між Китаєм і США, що є найбільш конкретною ознакою прогресу після того, як Сі і президент Штатів Джо Байден наприкінці минулого року домовилися стабілізувати відносини, які перебували у вільному падінні протягом більшої частини 2023 року.

Читайте також: Війна навколо Тайваню може вдарити по світовій економіці сильніше, ніж найбільші нещодавні потрясіння — Bloomberg

Хоча різноманітні контакти між офіційними особами США та Китаю свідчать про значний відхід від стану справ, який був на початку 2023 року, цю дипломатичну активність може чекати випробування на вихідних, коли жителі Тайваню підуть на виборчі дільниці, щоб обрати нового президента. Китай неодноразово обіцяв, що врешті-решт візьме острів з 23-мільйонним населенням під свій контроль, не виключаючи застосування сили. Байден заявив, що США допоможуть Тайваню в разі нападу.

Залежно від того, хто переможе на виборах, Тайвань може або розвинути тісніші зв'язки з Китаєм, або ще більше зблизитися з Вашингтоном. Financial Times повідомляла, що Байден відправить двопартійну групу колишніх високопосадовців до Тайваню після виборів. США робили подібне в минулому, але це рішення, як і раніше, може роздратувати Пекін.

Відповідаючи на запитання про план прибуття делегації США на острів речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила, що Пекін рішуче засуджує і виступає проти нього.

Вона додала, що тайванське питання є для Пекіна "найголовнішою червоною лінією, яку не можна перетинати". Наразі обидві сторони, схоже, намагаються забезпечити, щоб вибори на Тайвані та низка інших питань не підірвали відносини між країнами.

Нещодавно посол Китаю в США Се Фен, заявив про відсутність місця для компромісу щодо Тайваню, але пом'якшив свої слова, перерахувавши позитивні зрушення у відносинах між сторонами. 

Читайте також: Місця для компромісу щодо Тайваню немає — посол Китаю в США

Раніше повідомлялося, що США закликали Китай не втручатися у вибори на Тайвані.  Чиновник Штатів на брифінгу з журналістами на умовах анонімності заявив, що Вашингтон не займає чийсь бік на виборах і не має фаворита або кандидата, якому надає перевагу, але виступає проти будь-якого зовнішнього втручання та впливу на голосування. 

Кандидат у президенти Тайваню від керівної Демократичної прогресивної партії Лай Чінте звинуватив Китай у безпрецедентному масштабі втручання у вибори на острові. Тайвань перебуває у стані підвищеної готовності через військову і політичну активність Пекіна напередодні голосування.