Війна навколо Тайваню може вдарити по світовій економіці сильніше, ніж найбільші нещодавні потрясіння — Bloomberg

Поділитися
Чергова потенційна війна може коштувати глобальній економіці близько 10% світового ВВП.

Потенційна війна навколо Тайваню може коштувати стільки крові та грошей, що навіть ті, хто незадоволений статус-кво, мають підстави не ризикувати. За оцінками Bloomberg, ціна питання становить близько десяти трильйонів доларів, що дорівнює приблизно 10% світового ВВП — це затьмарює удар від війни РФ проти України, пандемії коронавірусу та глобальної фінансової кризи.

Зростання економічної і військової ваги Китаю, посилення почуття національної ідентичності Тайваню, а також нестабільні відносини між Пекіном та Вашингтоном означають, що умови для кризи вже створені. Зважаючи на те, що питання про відносини між сторонами Тайванської протоки стоїть на порядку денному, вибори на Тайвані 13 січня можуть стати потенційною гарячою точкою.

Мало хто вважає ймовірність неминучого китайського вторгнення на острів високою саме зараз. Народно-визвольна армія Китаю не нарощує кількість військ на узбережжі. Повідомлення про корупцію в китайській армії ставлять під сумнів здатність лідера країни Сі Цзіньпіна провести успішну військову кампанію. Американські чиновники кажуть, що напруженість дещо зменшилася після саміту між президентом Джо Байденом і Сі у листопаді минулого року.

Тим не менш, війна РФ проти України та бойові дії у Секторі Гази нагадують про те, як тривала напруженість може перерости в конфлікт. Всі, від інвесторів з Волл-стріт до військових планувальників і тих, хто покладається на тайванські напівпровідники, вже намагаються застрахуватися від цього ризику.

Експерти з національної безпеки в Пентагоні, аналітичні центри в США і Японії та глобальні консалтингові фірми оцінюють потенційні сценарії: від морської блокади Тайваню до захоплення віддалених островів і повномасштабного китайського вторгнення.

Bloomberg
Bloomberg

Експерт у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Джуд Бланшетт каже, що інтерес до тайванської кризи з боку багатонаціональних фірм "вибухнув" після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. 

Війна РФ проти України та дефіцит напівпровідників, коли світ знову відкрився після карантину через пандемію, дають лише невелике уявлення про те, що стоїть на кону для світової економіки. Вплив війни в Тайванській протоці буде значно більшим.

Тайвань виробляє більшість передових логічних мікросхем у світі, а також багато інших напівпровідників. У всьому світі 5,6% загальної доданої вартості припадає на сектори, що використовують мікросхеми як прямі виробничі ресурси - майже шість трильйонів доларів США. Загальна ринкова капіталізація 20 найбільших клієнтів чіп-гіганта Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. становить близько $7,4 трлн. Тайванська протока є одним з найбільш завантажених судноплавних шляхів у світі.

Моделювання ціни кризи

Аналітики Bloomberg Economics змоделювали два сценарії: китайське вторгнення, що втягує США в локальний конфлікт, і блокада, що відрізає Тайвань від торгівлі з рештою світу. Набір моделей використовується для оцінки впливу на ВВП з урахуванням удару по поставках напівпровідників, перебоїв у судноплавстві в регіоні, торгових санкцій і тарифів, а також впливу на фінансові ринки.

Для головних дійових осіб, інших великих економік і світу загалом найбільшого удару може завдати дефіцит напівпровідників. Заводські лінії з виробництва ноутбуків, планшетів і смартфонів, де тайванські мікросхеми високого класу є незамінним "золотим гвинтиком", зупиняться. Автомобільна промисловість та інші сектори, які використовують дешевші чіпи, також зазнають значного удару.

У випадку війни:

  • економіка Тайваню буде зруйнована (на основі порівнянних нещодавніх конфліктів Bloomberg Economics оцінює падіння ВВП на 40%);
  • в умовах розриву відносин з основними торговельними партнерами і відсутності доступу до передових напівпровідників, ВВП Китаю зазнає удару на 16,7%;
  • для США, які знаходяться далі від центру подій, але все ще мають багато чого на кону, наприклад, через залежність Apple від азійського ланцюга постачання електроніки - ВВП впаде на 6,7%;
  • для світу загалом ВВП впаде на 10,2%, найбільше постраждають Південна Корея, Японія та інші економіки Східної Азії.

Ключовим припущенням цього сценарію є те, що США вдасться залучити союзників до узгоджених і суворих економічних санкцій проти Китаю.

Американські чиновники кажуть, що реакція Пекіна на візит колишнього спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайбею в серпні 2022 року допомогла переконати інші країни G7 у тому, що ризик конфлікту реальний. 

Наслідки візиту Пелосі, під час якого Китай провів масштабні військово-морські навчання, що розглядалися як тренування перед блокадою, допомогли створити дипломатичну м'язову пам'ять для узгодженої реакції, вважають американські чиновники.

Bloomberg Economics також змоделювало, що означатиме для світової економіки річна блокада Тайваню з боку Китаю:

  • для Тайваню, невеликої відкритої економіки, яка процвітала завдяки торгівлі, ВВП за перший рік впаде на 12,2%.
  • для Китаю, США та світу загалом ВВП у перший рік впаде на 8,9%, 3,3% та 5% відповідно.

Причина меншого впливу порівняно зі сценарієм війни полягає в тому, що, хоча світова економіка все ще втрачає доступ до всіх чіпів Тайваню, інші удари - включаючи тарифи між США та їхніми союзниками і Китаєм, перебої в азійському судноплавстві та падіння фінансових ринків, є менш масштабними.

Війна або блокада меншої тривалості та з менш значними перебоями в постачанні напівпровідників і в торгівлі мали б слабший вплив.

Вибори на Тайвані

Навіть якщо результати виборів на Тайвані не спричинять негайної кризи, вони визначать напрямок відносин між островом та Китаєм.

Лай Чінте, який наразі обіймає посаду віце-президента острова в адміністрації Демократичної прогресивної партії, намагається представити себе як кандидата, що продовжує традиції і не планує порушувати відносини з Пекіном.

У минулому, однак, він описував себе як "прагматичного борця за незалежність Тайваню". Для Пекіна, який розглядає острів як частину своєї території, будь-який формальний поштовх до незалежності перетнув би червону лінію. На зустрічі з Байденом Сі висловив глибоке занепокоєння можливістю перемоги Лая.

Опоненти Лая - Хоу Юй-і з Гоміньдану і Ко Вень-цзе з Тайванської народної партії обіцяють прагматичні кроки для поліпшення відносин з Пекіном, не жертвуючи при цьому автономією острова.

Американські чиновники очікують, що Китай, можливо, планує багатовекторну реакцію на вибори, включаючи військові маневри, економічні санкції і тактику "сірої зони", як-от кібератаки.

Офіційні особи у Вашингтоні і Тайбеї кажуть, що період від виборів у січні до інавгурації нового президента в травні є небезпечною зоною для дій Китаю, спрямованих на те, щоб підпорядкувати собі наступного президента Тайваню.

Хто б не переміг на виборах, йому доведеться мати справу зі зміненим і складним набором реалій.

У 1979 році, коли США змінили дипломатичне визнання з Тайбея на Пекін, ВВП Штатів вдесятеро перевищував ВВП Китаю, китайська армія перебувала на ранніх стадіях модернізації, а Тайвань все ще був під однопартійним правлінням.

Сьогодні ВВП Китаю скоротив значну частину розриву з США, армія Пекіна може похвалитися статусом, близьким до Штатів, а ліберальна демократія Тайваню є яскравим контрастом до авторитарної системи Китаю.

Заяви лідерів у Пекіні та Вашингтоні додали напруженості.

Сі не раз називав “возз'єднання” з Тайванем неминучим.  Разом з його зусиллями з модернізації армії, ці заяви породили припущення, що він хоче здійснити “возз'єднання” під своїм керівництвом. У США вважають небезпечним 2027 рік.

Байден заявляв, що Штати прийдуть на допомогу Тайваню в разі китайського вторгнення. Ця відвертість розмила шари ретельно продуманої двозначності щодо позиції США, викликавши гнів у Пекіні і побоювання, що Вашингтон підбадьорює прихильників незалежності Тайваню.

Інвестори та бізнес вже готуються до найгіршого. Геополітична напруженість додала стимулів для швидшого скорочення інвестицій. Зокрема, відомий інвестор Уоррен Баффет продав свою частку в TSMC у першому кварталі 2023 року, назвавши причиною геополітичний ризик.

Бізнес та уряди також готуються. Інвестиції в електроніку та електрообладнання в низці країн значно зросли.

Позитивний момент в оцінці Bloomberg Economics —  ціна вторгнення Китаю на Тайвань в 10 трильйонів доларів буде настільки високою для всіх сторін, що стане стимулом уникнути війни.

Статус-кво, можливо, ні для кого не є ідеальним варіантом, але для Тайбея, Пекіна і Вашингтона альтернативи є гіршими. Саме тому неоднозначна автономія Тайваню може залишатися збалансованим результатом, навіть на тлі того, що обставини ризикують змінюватися.

Раніше аналітики моделювали потенційні наслідки вторгнення Китаю на Тайвань. За їхніми оцінками, вторгнення Пекіна на острів призведе до тисяч втрат серед китайських, американських, тайванських і японських сил, і Китай навряд чи здобуде перемогу.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі