UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайські літаки та кораблі залишаються навколо Тайваню після закінчення навчань — Міноборони острова 

Пекін провів триденні військові навчання.

Китайські військові літаки і кораблі все ще перебувають поблизу Тайваню. Про це заявило Міністерство оборони острова після закінчення триденних військових навчань Китаю, повідомляє Reuters.

Пекін розпочав навчання в суботу, 8 квітня, після того, як президент Тайваню Цай Інвень повернулася до Тайбея після зустрічі в Лос-Анджелесі зі спікером Палати представників Конгресу США Кевіном Маккарті.

Китай, який застерігав США від проведення зустрічі Цай з Маккарті, ніколи не відмовлявся від застосування сили для того, щоб повернути демократично керований острів під свій контроль. Уряд Тайваню рішуче заперечує претензії Пекіна.

Хоча в понеділок, 10 квітня, увечері Китай заявив, що навчання закінчилися, Міністерство оборони Тайваню повідомило, що вранці у вівторок зафіксувало дев'ять китайських кораблів і 26 літаків, в тому числі винищувачі J-16 і Су-30, які здійснювали патрулювання в стані бойової готовності навколо острова.

Військово-повітряні сили, військово-морський флот і екіпажі ракет берегового базування острова уважно стежать за ситуацією і реагують на неї, додали в міністерстві.

Уряд Тайваню неодноразово засуджував ці навчання, але заявляв, що вони не призведуть до ескалації або провокацій.

Нещодавно Цай заявила, що як президент, вона «представляє свою країну перед світом», і що її візити за кордон, в тому числі зупинки в США, не є чимось новим для народу Тайваню.

«Однак Китай скористався цим, щоб розпочати військові навчання, що спричинило нестабільність на Тайвані та в регіоні. Це не є відповідальним ставленням з боку великої країни в регіоні», - сказала вона.

Під час навчань Китай імітував точні атаки і блокаду Тайваню, піднявши в повітря десятки винищувачів і бомбардувальників.

Міністерство оборони Тайваню заявило, що в понеділок 91 китайський військовий літак здійснив польоти навколо острова.

Офіційне Центральне інформаційне агентство Тайваню повідомило, що це рекорд, хоча міністерство оборони сказало, що не може підтвердити, чи так це насправді.

Міноборони Тайваню повідомило, що в понеділок китайські літаки перетнули серединну лінію Тайванської протоки, яка зазвичай служить неофіційним бар'єром.

Цай сказала, що збройні сили і берегова охорона Тайваню спокійно і професійно відреагували на китайські навчання.

«Хоча китайські військові навчання завершилися, військові і служба національної безпеки Тайваню продовжуватимуть залишатися на своїх постах і захищати острів», - додала вона.

Навчання також викликали занепокоєння в Японії, особливо через те, що її південні острови розташовані близько до Тайваню і можуть бути втягнуті в конфлікт.

На японському острові Окінава розташована велика база ВПС США, а в серпні минулого року, коли Китай влаштував військові навчання на знак протесту проти візиту тодішнього спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайбею, китайські ракети приземлилися в межах виключної економічної зони Японії.

Міністр оборони Японії Ясукадзу Хамада у вівторок назвав військові навчання Китаю навколо Тайваню «залякувальними тренуваннями» з метою отримання морського і повітряного контролю. Хамада заявив журналістам, що Китай продемонстрував «безкомпромісну позицію» щодо питання Тайваню.

Незважаючи на напруженість, життя на Тайвані продовжувалося в звичайному режимі, без ознак паніки або збоїв, і цивільні польоти над островом, в тому числі над Тайванською протокою, також були безперебійними.

Як правляча, так і опозиційна партії Тайваню в рідкісному прояві єдності оприлюднили спільну заяву своїх парламентських фракцій із засудженням навчань.

«Народ і уряд Тайваню мають право здійснювати нормальні обміни з іншими країнами і давати свій внесок у міжнародне співтовариство через міжнародну участь. Китайська влада не має права перешкоджати і не може змінити рішучу волю тайванського народу вийти у світ», - йдеться в заяві.

Читайте також: США готові відправити свої війська на Тайвань, якщо туди вторгнеться Китай — конгресмен Маккол

Раніше міністр оборони Тайваню Чіу Куо-чен заявив, що Китай робить висновки із російського вторгнення в Україну. Поки триває війна РФ проти України, Сполучені Штати аналізують її уроки «з прицілом» на можливе зіткнення з Китаєм через Тайвань.

Голова Командування повітряної мобільності ВПС США генерал Майк Мініхан вважає, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами може початися вже через два роки.

Однак розвідувальне співтовариство США вважає, що Китай не хоче військового конфлікту навколо Тайваню, хоча і сповнений рішучості взяти незалежний острів під свій контроль.