UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай витісняє Росію з Казахстану – Bloomberg

В Астані очікують, що Китаю знадобиться кілька років, щоб стати головним торговельним партнером Казахстану

Економічна гойдалка між Китаєм і Росією в Центральній Азії рухається до нової рівноваги для Казахстану, який очікує, що його східний сусід вийде на перше місце, оскільки міжнародні санкції через вторгнення Кремля в Україну трансформують торгівлю, пише Bloomberg.

За понад три десятиліття після розпаду Радянського Союзу Росія утримувала своє місце найбільшого торговельного партнера Казахстану, навіть коли Китай захопив більшу частину регіону, що простягається від Каспію до Маньчжурії. Але фінансові та економічні санкції, які відсунули Росію на другий план і перенаправили торговельні потоки, створюють можливості для Китаю. Серік Жумангарін, віце-прем'єр-міністр Казахстану і міністр торгівлі та інтеграції, сказав, що це питання кількох років, перш ніж Китай наздожене Росію.

«Зростання торгівлі відбувається завдяки Китаю», – сказав Жумангарін, який очікує, що до 2030 року обсяги торгівлі з Китаєм затьмарять торгівлю Казахстану з Європейським Союзом, що складається з 27 країн. 

Читайте також: Казахстан та РФ планують побудувати газопровід до Китаю

Століттями будучи воротами для торгівлі Китаю з Європою і Близьким Сходом, Центральна Азія зараз перебуває на перетині конкуруючих інтересів, що поширюються від Вашингтона до Москви і Пекіна. Президент Китаю Сі Цзіньпін минулого року обрав Казахстан і Узбекистан для своєї першої закордонної поїздки після пандемії коронавірусу. США і ЄС також активізували свою інформаційно-пропагандистську діяльність.

Але в той час як країни від Італії до Австралії переосмислюють свої зв'язки з Китаєм, країнам Центральної Азії, до яких також належать Туркменістан, Таджикистан і Киргизстан, може виявитися важко протистояти тяжінню другої за величиною економіки світу. 

Минулого року товарообіг Казахстану з Китаєм зріс приблизно на третину і наблизився до 24 мільярдів доларів США. За даними казахстанського Бюро національної статистики, обсяги все ще відстають від обсягів торгівлі з Росією, яка додала трохи більше 6% у 2022 році, приблизно на два мільярди доларів.  

Читайте також: Казахстан заборонить залізничний транзит нафтопродуктів до російського порту Тамань — Reuters

Президент Касим-Жомарт Токаєв, який розмовляє мандаринською мовою і колись працював дипломатом у Китаї, відмовився стати на бік Росії через вторгнення, розпочате всього через кілька тижнів після того, як йому знадобилися війська, надіслані президентом РФ Владіміром Путіним для придушення кривавих заворушень на початку 2022 року в Казахстані. 

Казахстан є найбільшою в світі країною, яка не має виходу до моря, а також найбільшим у світі видобувачем урану і провідним виробником таких товарів, як ферохром. За словами Жумангаріна, транзит – це як «свіже повітря» для гірничодобувної та металургійної промисловості Казахстану. 

Читайте також: Путін уже готовий робити знижку на газ "у рази", аби з РФ мали справу: стали відомі пропозиції Казахстану

Для Казахстану Росія довгий час була виходом у зовнішній світ, забезпечуючи морський доступ і створюючи точку входу на набагато більший ринок завдяки низьким торговельним бар'єрам і налагодженим лініям поставок. 

Обидві країни є членами митного союзу і мають другий за довжиною кордон у світі після кордону між США і Канадою, а нафтопровід, з'єднаний з російським портом Новоросійськ, транспортує близько 80% казахстанського експорту нафти.

Переміщення товарів через Росію ускладнилося, і деякі з її компаній, що потрапили під санкції, більше не можуть отримувати казахстанську сировину, сказав Жумангарін. І оскільки все більше російських виробників зосереджуються на внутрішньому ринку, вони витісняють казахстанський експорт, сказав він. 

Читайте також: Казахстан посилить контроль за реекспортом товарів до Росії, щоб не було обходу санкцій — FT

Хоча загальний обсяг торгівлі з Росією в минулому кварталі зріс на 10% порівняно з попереднім роком, за словами Жумангаріна, хвильові ефекти санкцій змусили Казахстан пристосуватися до них, почавши реекспортувати більше товарів, нарощувати місцеве виробництво і ретельно контролювати рух товарів. 

Оскільки можливості торгівлі з Росією звужуються, Казахстан дивиться на схід, до Китаю і через Каспій до Ірану, а потім до регіону Перської затоки, Індії та інших країн. Проте «китайський напрямок є пріоритетним», уточнює Жумангарін.

На зустрічі з Сі минулого місяця – під час першого саміту лідерів Центральної Азії в Китаї – Токаєв поставив мету майже подвоїти торгівлю з Китаєм до 40 мільярдів доларів до 2030 року. 

Читайте також: У Казахстані відмовилися від параду на 9 травня

За словами Жумангаріна, китайські компанії вже почали збирати автомобілі в Казахстані, і очікується, що незабаром до них приєднаються інші автомобільні бренди, такі як Chery. Тим часом Казахстан почав постачати зерно до Китаю і зараз веде переговори щодо експорту туди м'яса. На додаток до двох існуючих залізничних терміналів, що з'єднують Казахстан з Китаєм, він будує ще один і планує будівництво четвертого, сказав Жумангарін.

Китай також зацікавився торговим коридором, який проходить через Казахстан з Південно-Східної Азії до Грузії на Кавказі, створюючи плацдарм для виходу до європейських країн. За словами Жумангаріна, транскаспійський транспортний маршрут міг би прийняти деякі товари, що перенаправляються з Росії, а також забезпечити додатковий торговельний трафік.

«Ми вивчаємо можливості Казахстану як транспортно-логістичного хабу, і не тільки для Росії чи Білорусі. Є більш привабливі ринки. Південно-Східна Азія має величезний обсяг товарів, які потрібно перевезти до Європи», – сказав Жумангарін.

Читайте також: Казахстан планує збільшити експорт нафти в обхід РФ

Нагадаємо, що у квітні у Китаї заявили, що беруть під захист країни Центральної Азії – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан. Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган заявив про «рішучу підтримку» у захисті їхнього суверенітету та незалежності. 

Пізніше лідер Китаю Сі Цзіньпін представив широкий план, який покликаний допомогти підняти Центральну Азію на новий рівень розвитку – від розбудови інфраструктурних мереж до стимулювання торгівлі, уникаючи при цьому «зовнішнього втручання».

Раніше журналісти-розслідувачі повідомили, що Росія, в обхід західних санкцій, купує у Казахстані дрони та чіпи на мільйони доларів.