UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай не виявив інтересу до пропозиції США про телефонну розмову Байдена з Сі Цзіньпіном — Reuters

Байден хотів провести переговори з Сі після інциденту з китайським шпигунським аеростатом.

Президент США Джо Байден заявив минулого місяця, після того, як американський винищувач збив китайську шпигунську повітряну кулю, що він планує поговорити з лідером Китаю Сі Цзіньпіном про цей інцидент і прояснити ситуацію. Через п'ять тижнів дзвінок так і не відбувся. Китай не виявив інтересу до пропозиції США про розмову лідерів країн, повідомляє Reuters.

Натомість, після двох місяців дипломатичних перепалок і поїздки Сі Цзіньпіна цього тижня до Москви, де він і президент Росії Владімір Путін спільно засудили Сполучені Штати, відносини Пекіна та Вашингтона наблизилися до рівня, який дехто вважає найгіршим з часів їх нормалізації в 1970-х роках.

Ситуацію ще більше ускладнюють заплановані на наступний тиждень візити до США президента Тайваню Цай Інвень, яка може зустрітися зі спікером Палати представників від Республіканської партії Кевіном Маккарті під час «транзитної» зупинки в Каліфорнії на зворотному шляху з Латинської Америки.

«Це не найкращий момент для американської дипломатії», - сказав професор Гарвардського університету Вільям Кірбі.

Зараз американські чиновники знову задаються питанням, як перезавантажити двосторонні відносини.

Розмова Байдена-Сі була б очевидним першим кроком. Але, незважаючи на зусилля американських дипломатів, джерела Reuters повідомляють, що Китай не виявляє особливого інтересу до такого дзвінка, який став би першою особистою взаємодією двох лідерів після зустрічі на саміті G20 на Балі минулого року.

Минулого місяця після інциденту з повітряною кулею держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з головним дипломатом Китаю Ван І на Мюнхенській конференції з безпеки, але це не зменшило напруженості. Джерело, знайоме з цією розмовою, назвало її найбільш антагоністичною взаємодією сторін з часів суперечливих переговорів на Алясці на початку президентства Байдена.

Китай відмовився координувати зустріч, що змусило провідного дипломата Державного департаменту у справах Східної Азії Деніела Крітенбрінка особисто розшукати Ван І в конференц-центрі, щоб запитати, чи відбудуться переговори.

Читайте також: Китай попередив США про «наслідки» в разі загострення ситуації з повітряною кулею  

Погіршення відносин

Рішення США збити китайський аеростат 4 лютого викликало невдоволення з боку Китаю, а Ван І назвав реакцію США «істеричною».

Джерело Reuters повідомило, що напруга також посилилася після промови Байдена у Конгресі, в якій він поставив під сумнів авторитет Сі Цзіньпіна на світовій арені, що розлютило офіційних осіб у Пекіні.

«Назвіть мені світового лідера, який би хотів помінятися місцями з Сі Цзіньпіном. Назвіть мені хоч одного», - сказав Байден, ймовірно, маючи на увазі безліч внутрішніх і зовнішньополітичних викликів, що стоять перед Китаєм.

Представник Державного департаменту США не коментував мюнхенську зустріч або реакцію Китаю на слова Байдена, але заявив, що США продовжуватимуть підтримувати «відкриті і конструктивні лінії зв'язку» з Пекіном.

«У минулі часи, коли відносини зіштовхнулися з серйозним погіршенням, як після різанини на площі Тяньаньмень в 1989 році або кризи в Тайванській протоці в 1995-96 роках, обидві країни доклали серйозних зусиль, щоб відновити стабільний фундамент своїх відносин», - сказав експерт з Китаю в Інституті Квінсі Майкл Свейн.

За його словами, зараз майже в усіх обмінах думками домінує зростання рівня недовіри і перекладання провини, що перешкоджає предметній взаємодії сторін.

Високопоставлений представник адміністрації США заявив, що Вашингтон закликає Китай тримати канали зв'язку відкритими, незважаючи на запланований візит Цай Інвень, який є чутливим питанням з огляду на те, що Китай вважає Тайвань своєю територією.

За словами чиновника, Вашингтон відкритий до поглядів Китаю щодо того, чи варто проводити телефонну розмову Сі та Байдена та перенести поїздку в Пекін Блінкена, яку було відкладено через інцидент з повітряною кулею.

Рік Уотерс, заступник помічника держсекретаря США у справах Китаю, Тайваню і Монголії, зараз перебуває в Китаї, і людина, знайома з його планами, повідомила, що він, ймовірно, намагатиметься створити основу для візиту Блінкена.

Читайте також: SCMP: Китай хоче помирити Росію і Україною після успіху з Іраном і Саудівською Аравією, чи вдасться це йому?

Сміливіший Китай

Дехто, як, наприклад, республіканець, голова спеціального комітету Палати представників з питань Китаю Майк Галлахер, хоче більш жорсткої лінії щодо Пекіна, заявляючи, що Росія і Китай вже беруть участь в «новій холодній війні».

За його словами, для того, щоб Китай не пішов шляхом Росії в Україні і не вторгся на Тайвань, Вашингтон повинен позбутися відставання в іноземних військових продажах Тайваню і забезпечити, «щоб американська жорстка сила була здатна стримати явні амбіції Сі щодо поглинання острівної демократії».

Однак Байден, швидше за все, вважатиме, що китайський лідер стане сміливішим після зближення Саудівської Аравії та Ірану за посередництва Китаю і зустрічей з Путіним. Це може зробити його менш схильним до поступок, вважає науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Лілі МакЕлві.

Головний американський дипломат у справах Східної Азії при колишньому президенті США Бараку Обамі Деніел Рассел сказав, що вікно для дзвінка Байдена-Сі може «відкриватися повільно і швидко закриватися», враховуючи, що Байден у травні поїде до Японії та Австралії на саміти країн G7 і QUAD (Індо-Тихоокеанська четвірка — Австралія, Індія, Японія, США), яких Вашингтон заохочує протистояти амбіціям Китаю, що, ймовірно, ще більше роздратує Пекін.

Читайте також: США намагаються посилити зв’язки з країнами Африки, щоб зменшити вплив Китаю та РФ у регіоні — Bloomberg 

Детальніше про відносини Вашингтона та Пекіна читайте в спецтемі «Протистояння США і Китаю».