UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міноборони, ймовірно, купляло фляги для військових за вдесятеро завищеною ціною – ЗМІ

Оборудка могла завдати державі збитків на понад 700 тисяч доларів.

Міністерство оборони України могло здійснювати корупційні закупівлі не лише продовольства для військових, а й польових фляг. Оборонне відомство, ймовірно, придбало їх за вдесятеро вищими від ринкових цінами, йдеться в розслідуванні "Главкома".

За даними видання, оборонне відомство 23 березня минулого року напряму уклало контракт з київським ТОВ "Пролог Сервіс", не провівши жодних тендерів, на поставки пластикових індивідуальних армійських фляг ємністю один літр. Рух вантажу через Закарпатську митницю проаналізував п’ятий оперативний відділ теруправління Державного бюро розслідувань у Львові

Як пише "Главком", за комерційним рахунком від 3 липня 2022 року, столична компанія замовила для українських військ 30150 фляг із написами "06.2020. Власність ЗСУ. Не для продажу" на 238,1 тисячі доларів. Тобто, вартість одиниці склала $7,9.

Главком

Також у липні на митницю зайшли 23 тисячі чохлів для фляг на $203,9 тисячі. Відправником вантажу була компанія з бельгійською реєстрацією Liege Cargo Agency Selys.

За даними слідства, "Пролог Сервіс" загалом замовило 100 тисяч фляг. Їхня реальна ціна, як пишуть журналісти, набагато нижча від вказаної в митній документації – не $7,9, а $0,59. Саме такі цифри стали відомі правоохоронцям.

"Таким чином, отримані попередні дані дозволяють висунути припущення щодо можливих корупційних проявів з боку представників ТОВ «Пролог Сервіс» та зацікавлених посадових осіб Міноборони, які здійснюють державні закупівлі, відповідно до контракту 286/3/22/48 від 23.03.2022 року. Йдеться про можливе завищення вартості імпортованої продукції, використовуючи при цьому іноземні компанії-«прокладки» з метою зміни та підготовки фіктивного пакету документів, який проходить на території Нідерландів щодо вартості", – йдеться в матеріалах перевірки, отриманих "Главкомом".

Читайте також: Одне яйце за 17 грн: голова НАЗК пояснив, чому в Міноборони не спрацював антикорупційний механізм

Правоохоронні органи припускають, що держава могла зазнати щонайменше 700 тисяч доларів втрат внаслідок цієї оборудки.

У самому Міноборони розповіли, що придбали армійські фляги у зазначеного ТОВ по 318 грн за штуку. При цьому там додали, що після сплати всіх податків заробіток постачальника склав 15,34 грн на одиниці товару.

У оборонну відомстві також зазначили, що замовили експертизу складу закуплених фляг у Центральному управлінні контролю якості. Замовник хоче переконатися, що фляги виготовлені з термопластичного поліестеру, оскільки на них є маркування Tritan. Експерти ще не дали висновків.

"Варто зауважити, що проведена департаментом внутрішнього аудиту Міністерства оборони перевірка, без наявної експертизи щодо відповідності матеріалу зазначеному у маркуванні, а саме – Tritan, та без проведення моніторингу цін, не може підтвердити або спростувати наявність значного відхилення цін від ринкових, оскільки саме технічні характеристики та матеріал, з якого виготовлені фляги, є одним із ключових факторів при ціноутворенні", – пояснили в Міністерстві оборони.

Читайте також: Рєзніков має піти у відставку хоча б через призначення Лієва головним по закупівлях зброї - Шабунін

Водночас, "Главком" з’ясував, що столичне «Пролог Сервіс» також фігурує в кримінальному провадженні Національного антикорупційного бюро України. Там триває досудове розслідування щодо можливого зловживання службовим становищем співробітниками МОУ за попередньою змовою з представниками згаданої компанії.

За даними видання, йдеться про затвердження кількох договорів щодо закупівлі речей – індивідуальних фляг, казанків і чохлів до них – для військових ЗСУ за спрощеною процедурою без використання електронної системи закупівель. Вилучені дві армійські фляги, за які в апеляційному суді боровся адвокат "Пролог Сервіс", були предметом договорів про постачання.

Наприкінці січня ZN.UA опублікувало угоду Міноборони на послуги організації харчування військових на 13 мільярдів гривень, підписану з фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Ціни в угоді вдвічі перевищують нинішні роздрібні у магазинах. Як «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя», з усіма подробицями розповідав Юрій Ніколов.

На початку березня Держаудитслужба підтвердила, що ціна яєць в контрактах Міноборони була 17 грн саме за штуку, а не за кілограм, а самі ціни були завищені без будь-яких підстав. До цього міністерство вперше після скандалу з корупційними закупівлями харчів оприлюднило ціни нових контрактів. З них стало відомо, що вартість яєць так і не була знижена до ринкової.