UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аналітики назвали причини затягування справ топкорупціонерів

За словами екпертів ЦПК, влада використовує бездіяльність парламенту, як інструмент протидії ефективної роботи ВАКС.

Вироки за топсправами у Вищому антикорупційному суді затягуються через законодавчі прогалини, тому саме на ВАКС лягає відповідальність за подолання процесуальних "мишоловок", які використовує та не збирається змінювати влада — такого висновку дійшли аналітики з Центру протидії корупції у матеріалі для ZN.UA.

 "Саме від темпів розгляду справ залежить питання ефективності роботи не лише суду, а й НАБУ та САП. Схоже, далеко не всі судді усвідомлюють цю відповідальність", – розповідають експерти.

Однією з важливих причин того, чому топсправи залишають без вироків, аналітики називають прогалини у законодавстві.

"Проте на них ніяк не можна списати, наприклад, неспроможність суду за три роки завершити підготовче провадження. На четвертий рік роботи ВАКС стає дедалі очевиднішим, що суд не завжди спроможний ефективно розглядати справи, де кількість учасників становить десятки осіб (а це саме ті справи, які стосуються великих корупційних схем)", – роз’яснюють у матеріалі.

При цьому, за словами аналітиків з ЦПК, перспектива розв’язати проблеми із затягуванням розгляду справ законодавчо дуже туманна. Правоохоронний блок в офісі президента і досі курує Олег Татаров. Він у тому числі відповідальний за співпрацю з парламентом і формування законодавчої рамки та змін до Кримінального процесуального кодексу.

"Хоча Татаров чудово розуміє, які зміни до процесу потрібні для підвищення ефективності при розгляді справ, він у жодному разі не допустить посилення спроможності НАБУ/САП/ВАКС доганяти його і представників чинної влади. Це яскраво засвідчив останній випадок, коли правоохоронний комітет парламенту просто відхилив без обговорення проєкт змін щодо реформування САП, який у тому числі містив низку важливих змін до КПК", – наголошують у статті.

Читайте також: Відсутність вироків у топсправах є ключовою проблемою Антикорсуду – експерти

Кого із підозрюваних топкорупціонерів ВАКС засудив, а кого — ні? Хто і в яких справах отримає вироки найближчим часом, а хто має шанс уникнути відповідальності? Як і ким затягуються слухання, щоб вийшли терміни давності? До чого тут офіс президента та як влада, блокуючи парламент, позбавляє ВАКС необхідних інструментів справедливого правосуддя?

Свої відповіді на ці запитання у матеріалі "Найгучніші справи ВАКС: апдейт судових процесів за кейсами Насірова, Труханова, "Роттердам+", ОАСК" надають аналітики Центру протидії корупції Вадим Валько, Роман Вербовський, Роман Колюхов.