UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зростання ціни агресії проти України може змусити РФ змінити свої плани — The Guardian

Путін може відступити, але це продемонструє відкриту слабкість РФ.

Агресивне нарощування сил Росії поблизу України змусило НАТО відправити більше військових у Східну Європу і призвело до обвалу на російських фінансових ринках, підвищивши ставки для Кремля, пише The Guardian.

Москві важче відмовитися від агресивної позиції після заяв США і НАТО про те, що на східному фланзі військового альянсу буде розгорнуто більше військ. Односторонній відступ тепер може продемонструвати явну поразку Кремля у протистоянні, спровокувавши посилення присутності НАТО, тоді як Кремль намагався вигнати альянс зі Східної Європи.

Москва тим часом звинувачує Захід у зростанні напруженості та хаосі на російських фінансових ринках.

«Ми спостерігаємо за заявами НАТО про збільшення контингенту та розгортання сил і техніки на східний фланг. Все це веде до подальшої ескалації напруженості. Зверніть увагу, що все це відбувається не через наші дії. Це відбувається через дії НАТО та Сполучених Штатів, а також через інформацію, яку вони оприлюднюють», – вважає прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков.

Сумнівна дипломатія Москви та безпрецедентне нарощування військових сил РФ поблизу кордону з Україною, в тому числі в сусідній Білорусі, вже переконали багатьох аналітиків у сфері безпеки, що Кремль готується до війни.

Ніколи не було великих шансів, що Росія отримає свої необґрунтовані  «гарантії безпеки», включаючи виведення сил НАТО з усіх країн, які приєдналися до альянсу після 1997 року.

У президента РФ Владіміра Путіна все ще є можливість відступити. Раптовий відступ став би несподіванкою і змусив би Захід менше звертати увагу на погрози РФ у майбутньому. Але Путіна в такому випадку чекав би відносно невеликий внутрішній удар від наказу про відведення військ від кордону України. Режим Кремля міг би стверджувати, що зробив перший крок, щоб уникнути руйнівного конфлікту.

Москва зіштовхнеться з серйозними економічними та політичними наслідками своєї агресії. Західні уряди продемонстрували, що серйозно ставляться до загрози війни, попереджаючи про жорсткі санкції та навіть розпочинаючи вивезення сімей дипломатів в Україні через загрозу «значних військових дій».

Російські фінансові ринки зазнали удару. Через падіння акцій великих компаній, Центральний банк РФ був змушений тимчасово припинити купівлю іноземної валюти, оскільки рубль впав майже на 6% відносно долара з початку січня.

І публічні вимоги Москви, щоб сили НАТО покинули Східну та Центральну Європу, принесли зворотний ефект, оскільки загроза війни змусила альянс розширити свою військову присутність ближче до кордонів Росії.

«Ми досягаємо точки, коли безперервне нарощування російської та білоруської армії в Європі має бути вирішене відповідними контрзаходами НАТО. Настав час збільшити присутність союзних сил на східному фланзі альянсу як для оборони, так і для стримування», – сказав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс.

НАТО заявило, що деякі країни альянсу переведуть війська в режим очікування та розмістять кораблі і винищувачі в регіоні, оскільки військовий конфлікт в Україні стає все більш вірогідним.

Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість розгортання тисячі військових у східноєвропейських країнах як «важливий крок», що відрізняється від попередньої стратегії «не провокуй Росію».

Хоча розгортання сил Заходу може не стримати Росію, це стало сигналом, що країни НАТО готові посилити свою присутність в регіоні. Згідно з повідомленнями, адміністрація Байдена розглядає можливість розширення присутності збройних сил у Східній Європі, якщо Путін почне атаку.

«НАТО й надалі буде значно зміцнюватися, якщо Росія повторить акти агресії», – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Російські чиновники, які самі ж спровокували розширення сил НАТО, тепер звинувачують Захід у загостренні кризи.

«Загроза нападу Росії на Україну, яка існує виключно в уяві Заходу, використовується для раціоналізації розширення альянсу та бажання надати «захист» своїм союзникам», – сказав заступник міністра закордонних справ Росії Алєксандр Грушко.

Але оскільки протистояння триває, ціна агресії для Москви зростає, що, можливо, змінить розрахунки Кремля, резюмує видання.

Читайте також: У Британії слідом за США заговорили про персональні санкції проти Путіна

Докладніше про те, чого добивається Москва і чи піде Захід їй на поступки, читайте у статтях: