UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський страждає від системи, яку обіцяв зруйнувати — Bloomberg

Відступ від реформ ставить під загрозу майбутнє нації.

Президент України бореться з темною політичною системою, яку намагається знищити. Через півтора роки свого правління український президент Володимир Зеленський зіштовхнувся з перешкодами на шляху до важких реформ. Відступ від реформ ставить під загрозу майбутнє нації, яка десятиліттями відігравала важливу роль у геополітиці. Поточне протистояння Зеленського з Конституційним судом, який скасував закони про боротьбу з корупцією, є ключовим для потоку мільярдів доларів іноземної допомоги та безвізу з ЄС. Це фактично спричинило конституційну кризу в Україні та підірвало авторитет президента, пише Bloomberg.

Надії на отримання позики Міжнародного валютного фонду до кінця року на 5 мільярдів доларів для полегшення наслідків пандемії COVID-19 ледь не згасли цього тижня. Зеленський «грає в небезпечну гру», яка може показати його нездатність керувати політичними подіями. Структурно країна залишається незмінною: керована олігархами, а парламент і судова влада пронизані корупцією та зовнішнім впливом.

Офіс Зеленського заявив, що поштовх до перезавантаження Конституційного суду необхідний для відновлення довіри громадськості. Парламент готовий обговорювати більше десяти законопроектів щодо припинення конституційної кризи.

Але боротьба зі старою гвардією згасала ще до того, як розгорнулася юридична битва. Неможливість відірватися від минулого обтяжує популярність підтримки Зеленського. Його партія також постраждала, дещо втративши довіру населення, адже на місцевих виборах не отримала значної очікуваної підтримки.

Bloomberg пише, що листопадове опитування показало, що проросійський конкурент Зеленського отримав найбільшу підтримку серед виборців по всій країні, вказуючи на те, що Кремль може відновити свої позиції, незважаючи на анексію Криму і розпалювання війни, яка триває сьогодні. Однак ця інформація не відповідає дійсності. Bloomberg у своїй статті посилається на опитування Центру Разумкова, але його результати показують, що за Зеленського готові проголосувати майже на 10% більше громадян, ніж за проросійського політика Юрія Бойка.

Респонденти того ж опитування назвали Зеленського "розчаруванням" №1 серед українських політиків у 2020 році.

Багатьох цей спад наштовхує на думки про президента Віктора Ющенка - лідера Помаранчевої революції 2004 року, чия проєвропейська позиція прагнула підвищити прозорість, перш ніж піддаватися на міжусобиці. Однак, орієнтований на Росію президент Віктор Янукович створив підґрунтя для чергової Революції в Україні.

Зеленському важко подолати корупцію, оскільки це система майстерно розроблених схем, заснованих на законодавчих лазівках. Для боротьби з цією системою потрібен величезний досвід.

Зеленський покладається на радників, хоча багато хто з його колишнього життя в шоу-бізнесі не надто знайомий із урядовими справами. До того ж, зарубіжна підтримка України також дещо постраждала, а президент США Дональд Трамп мало цікавився Україною.

Це, ймовірно, зміниться. Новообраний американський президент Джо Байден неодноразово їздив до Києва за часів президентства Барака Обами, переконуючи українських депутатів підтримувати реформи. Але Зеленському потрібен не лише оновлений фокус у Вашингтоні. Поширеною є думка, що частина його власної партії знаходиться під контролем олігархів.

Попри те, що партія Зеленського контролює більшість місць в Раді, парламент цього місяця кинув виклик президенту, відмовившись повністю відновити законодавство про електронні декларації чиновників. Також знадобилася допомога опозиції у прийнятті бюджету.

Читайте також: Ситник заявляє про зв'язок суддів ОАСК з КСУ

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи. КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень.

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.