UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заклики Макрона до стратегічної автономії ЄС нервують США та ключових європейських союзників  — Bloomberg

Думки лідерів Європи щодо зменшення залежності від Америки розділилися.

Президент Франції Еммануель Макрон закликає Європу посилити оборону та стратегічну автономію. Метою є зробити ЄС незалежним від Вашингтона. Однак такі заяви викликають занепокоєння у багатьох країнах ЄС і гальмують зусилля Заходу щодо узгодження єдиної відповіді на зростання Китаю, пише Bloomberg.

Позиція Макрона стала більш рішучою після створення нового оборонного альянсу США, Британії та Австралії. Опозиція до підходу французького президента найбільш гостра у Східній Європі, де багато країн розглядають США як головний захист від агресії Росії. Деякі країни бояться, що Франція просто діє у власних інтересах.

Країни Західної Європи також стурбовані тим, що Макрон може зайти занадто далеко у своїх спробах віддалитися від США.

«Європейці повинні перестати бути наївними», - сказав Макрон.

Напруга розгортається на тлі засідання Ради з питань торгівлі та технологій у Піттсбурзі з державним секретарем США Ентоні Блінкеном.

Франція переконала ЄС переглянути співпрацю у сфері поставок напівпровідників. Французькі чиновники також скаржилися на те, що в угоді використовуються американські, а не європейські ідіоми, і плани спільної прес-конференції були скасовані, сказали чиновники.

Найбільший розкол зводиться до того, наскільки ЄС повинен дозволити інтегрувати свої ланцюги поставок та оборонну сферу з США та наскільки далеко блок має піти для розвитку власних оборонних можливостей.

В приватних обговореннях європейський комісар Тьєррі Бретон наполягав на виключенні або обмеженні компаній, що не є членами ЄС, від промислових союзів щодо напівпровідників та фінансування європейської оборони. Щодо таких питань, як безпека ланцюгів поставок, Бретон бачить невелику різницю між США та Китаєм, сказав один із чиновників. Цей аргумент набув ваги, коли США заблокували найважливіший експорт під час напруги з постачанням вакцин від коронавірусу на початку цього року.

Після оголошення про новий оборонний альянс AUKUS, Бретон закликав минулого тижня «зробити паузу і переглянути відносини ЄС та США». Це викликало занепокоєння серед багатьох європейських дипломатів та чиновників, які хочуть налагодити більш тісні зв’язки з Америкою.

Однак у Піттсбурзі ЄС представлятиме Валдіс Домбровскіс, який підтримує політику відкритих ринків, та Маргрет Вестагер. Вони підтримують трансатлантичну співпрацю з метою формування світових стандартів, а не ізоляцію єдиного ринку ЄС.

«Разом ми могли б створити нормативний план цифрової економіки, який діє у всьому світі», - сказав Домбровскіс у своєму виступі в Університеті Джона Хопкінса у Вашингтоні.

Особисте суперництво та амбіції вищих чиновників у Брюсселі також гальмують зусилля щодо пошуку спільної мови.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн викликала неоднозначну реакцію серед деяких колег, коли вимагала від США пояснень після створення оборонного альянсу AUKUS.

Ці речі мають значення, тому що саме компроміси є ключовими моментами у переговорах з ЄС.

27 лідерів ЄС фактично просять укласти угоду щодо суверенної європейської стратегії безпеки на тлі наближення виборів президента Франції, тоді як Макрону стає все важче відбитися від виклику його суперниці Марін Ле Пен.

Маневри Франції також мають вплив на НАТО, де британські дипломати стурбовані, що наслідки створення AUKUS можуть змусити Париж діяти хаотично на тлі зростання недовіри.

При цьому Франція не надто активно підтримувала зусилля НАТО щодо оновлення та модернізації військового союзу, щоб протистояти майбутнім загрозам, включаючи боротьбу з тероризмом.

На думку Франції, такі сфери, як штучний інтелект та боротьба проти дезінформації , слід розглядати як основну зону зосередження ЄС. 

Нова угода Франції з Грецією про купівлю військових човнів включає взаємні оборонні зобов’язання паралельно з НАТО. Макрон назвав цю угоду прикладом наполегливості Європи.

Читайте також: Альянс AUKUS став початком нового глобального порядку — The Guardian

При цьому тристоронній оборонний союз AUKUS викликав невдоволення Пекіна і Парижа. Детальніше про те, розколе НАТО конфлікт між Францією і США, читайте в статті Володимира Кравченка.

Про те, які наслідки для Індо-Тихоокеанського регіону матиме створення нового тристороннього оборонного союзу - розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».