UA / RU
Підтримати ZN.ua

За п’ять років число ВПО в світі зросло на половину

90% людей тікають від воєн і лише 10% втратили домівки через стихійні лиха.

Евакуація на Харківщині, травень 2024 року

Евакуація на Харківщині, травень 2024 року

Кількість внутрішньо переміщених осіб у світі стала найбільшою, аніж будь коли. За останні п’ять років цей показник виріс на 50%. При цьому спричинений він як війнами, так і наслідками стихійних лих та зачепив в тому числі розвинені країни світу, йдеться у результатах дослідження Центру моніторингу внутрішнього переміщення (IDMC).

Аналітики вказують, що війни та конфлікти підвищили кількість людей, які втікають із власної країни, до нового рівня в усьому світі. Наприкінці 2023 року 75,9 мільйона людей були внутрішньо переміщеними особами – вони покинули свої громади та знайшли житло деінде у своїй країні.

«Це приблизно на 7% більше, ніж роком раніше, і на 50% більше, ніж п’ять років тому. Ймовірно, кількість біженців зросте», - йдеться у звіті.

Так, дві третини нових переміщених осіб у 2023 році проживали в Секторі Газа, Судані та Демократичній Республіці Конго. Водночас загальна кількість людей, які змушені були залишити домівки через війни, конфлікти чи катастрофи, значно більша, оскільки вона не включає біженців, які виїхали із країни. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на кінець 2023 року це число становило близько 114 мільйонів осіб. При цьому в УВКБ ООН побоюються, що до кінця року число переміщених осіб в світі – як ВПО, так і біженців –  може зрости до 130 мільйонів.

За даними IDMC, 75,9 мільйонів ВПО наприкінці 2023 року майже 90% внутрішньо переміщених осіб, або ж 68,3 мільйона, були змушені залишити свої рідні міста через конфлікти та насильство, інші 7,7 мільйона – через катастрофи.

Переміщені через конфлікти та насильство

Переміщені через стихійні лиха

«Конфлікт і спустошення, від якого втекли люди, означають, що мільйони не можуть відновити своє життя, часто роками», — зазначила директор IDMC Александра Білак.

У свою чергу генеральний секретар Норвезької ради у справах біженців, яка заснувала IDMC, Ян Егеланд зазначає, що зростання показників є «нищівним показником невдачі політики щодо запобігання конфліктам і розбудови миру».

Читайте також: У Німеччині живуть 1,1 млн українських біженців, працює лише кожен п'ятий — Bild 

Раніше ZN.UA писало про те, що після завершення війни за кордоном можуть залишитися до 3,3 млн українців. Докладніше про те, як вирішити проблему з поверненням українців додому читайте в статті Юлії Тищенко "Як почуваються українки за кордоном"та в статті В'ячеслава Черкашина "Вимушена міграція: що потрібно, аби українці таки повернулися із закордону"