UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вторгнення в Україну обійдеться Путіну дорожче, ніж він очікує — FT

РФ варто остерігатися ціни агресії.

Міністр внутрішніх справ Російської імперії В’ячеслав фон Плеве сторіччя тому сказав: «Цій країні потрібна коротка переможна війна, щоб зупинити хвилю революції». У 1904 році, у розпал суспільного невдоволення царським урядом, він розглядав майбутній російсько-японський конфлікт як бажане відволікання від внутрішніх заворушень. Однак його стратегія не спрацювала. Російська імперія дійсно воювала з Японією, але зазнала катастрофічної поразки. Революція 1905 року змусила царя створити першу російську конституцію та парламент. Сам фон Плеве не дожив до цього — його вбили в 1904 році ті самі революціонери, яких, на його думку, війна мала придушити. Враховуючи історично низькі рейтинги підтримки президента РФ Владіміра Путіна та песимістичні погляди росіян на економічні перспективи своєї країни, важко не згадати вислів фон Плеве. Незалежно від того, чи дійсно Москва почне вторгнення в Україну, режим Кремля вже відволікає світ і звичайних росіян від загострення внутрішніх проблем, таких як стагнація доходів, корупція та провальна боротьба з пандемією COVID-19, пише Financial Times.

Лідер російської опозиції Алєксєй Навальний твердо переконаний, що саме відволікти росіян від внутрішніх проблем країни і є мотивацією для нинішнього зовнішньополітичного «спектаклю» Путіна.

Якби войовнича риторика Путіна не була підкріплена необхідним переміщенням військ, його не сприймали б серйозно. І хоча невідомо, чи буде війна насправді, перспектива конфлікту вже завдала шкоди російській економіці.

Лише 24 січня фондовий ринок РФ впав на 7%, це падіння супроводжувалося ослабленням рубля. З початку року доларовий індекс RTSI втратив майже 20%.

24 січня також стало безпрецедентним для посилення підтримки рубля з боку російського Центрального банку. Російський бюджет «ламається», навіть коли ціна на нафту становить 44 долари за барель. Коли ціна вища, Міністерство фінансів Росії використовує надлишкові надходження від експорту для поповнення суверенного фонду, оподатковуючи нафтові компанії і передаючи ці доходи Центральному банку для покупки доларів. Оскільки сьогодні ціна на нафту зросла, Центральному банку РФ було б вигідно інвестувати значні кошти в доларах. Але 24 січня він перестав купувати долари.

Чому ринки так нервують? Макрооснови Росії насправді відносно хороші: її валовий внутрішній продукт вже перевищує рівень до пандемії, і, згідно з фіскальним моніторингом МВФ, РФ збалансувала свій бюджет на 2022 рік із прогнозованим профіцитом бюджету в 2023 і 2024 роках. Російський суверенний фонд становить 12 відсотків ВВП. Суверенний борг РФ відносно низький, тому Центральний банк може придушити інфляцію шляхом підвищення ставок без істотного фіскального болю.

Проте інвестори все ще налякані. Незважаючи на високі ціни на нафту, відтік капіталу зростає, а рубль слабкий. Прогнозовані темпи зростання ВВП значно нижчі. Ринки очікують, що найгірше ще попереду.

Вторгнення означає нові, суворі санкції. Навряд чи Захід запровадить нафтогазове ембарго на Росію, як це було з Іраном. Росія є провідним експортером нафти (на другому місці після Саудівської Аравії) і основним постачальником газу до Європи. Проте союзники по НАТО мають силу завдати шкоди російській фінансовій системі.

У разі вторгнення в Україну, Росію можуть відключити від платіжної системи SWIFT, найбільші банки РФ потраплять під жорсткі санкції, а активи найбагатших громадян країни будуть заморожені. Хоча Росія має значні резерви та власну національну (хоча й недосконалу) заміну Swift, вона відчуватиме подальші фінансові проблеми та банкрутство банків, що вплине на купівельну спроможність пересічних громадян.

Чи стримає це Путіна? У 2015 році він сказав: «Наш суверенітет не продається», маючи на увазі, що фінансові витрати не завадять йому претендувати на територію, яку він вважає своєю. Відтоді Путін справді посилив репресії, переконавшись, що невдоволення громадян не перетвориться на відчутний політичний виклик.

З іншого боку, це може бути помилкою — так само як і помилкова стратегія фон Плеве. Реакція ринків на агресію Путіна вже свідчить про те, що справжня війна може коштувати йому набагато дорожче, ніж він очікує, резюмує видання.

Читайте також: У Путіна прокоментували відповідь США щодо гарантій безпеки

Докладніше про те, чого добивається Москва і чи піде Захід їй на поступки, читайте у статтях: